Pasaulyje

2017.10.02 01:33

Katalonijos nepriklausomybės referendumas baigėsi

ELTA, BNS2017.10.02 01:33

Katalonijos nepriklausomybės referendumo balsavietės duris užvėrė 21 val. Lietuvos laiku.Ispanijos centrinė valdžia visiškai užblokavo duomenų apie balsavimą oficialiai uždrausto Katalonijos nepriklausomybės referendumo perdavimą internetu, praneša laikraštis „El Pais“. Katalonijos sveikatos ministerija skelbia, kad 761 žmogus buvo sužeistas per susirėmimus su policija, įsiplieskusius Katalonijoje vykstant referendumui dėl šio Ispanijos regiono nepriklausomybės. 

Katalonijos lyderis Carlesas Puigdemontas tikina, kad šiandien po ginčytino referendumo, pilnos vilties ir skausmo dienos, regionas užsitarnavo teisę į nepriklausomybę. 

Jo manymu, buvo vienašališkai atvertos durys skelbti nepriklausomybę.  Jis teigė, kad oficialūs balsavimo rezultatai, kurie dar nėra paskelbti, bus siunčiami į Parlamentą tolimesniam procesui. Jis tiesiogiai kreipėsi į Europos Sąjungą: „Mes, kataloniečiai, užsitarnavome teisę būti išgirsti Europoje“. 

Šimtai žmonių buvo sužeista per Ispanijos policijos bandymus blokuoti referendumą. Ispanijos vyriausybė įpareigojo stabdyti balavimą, kuris prieštarauja šalies Konstitucijai. Policijos pareigūnai kai kuriems žmonėms užkirto kelią balsuoti, konfiskavo rinkimų biuletenius ir dėžes iš rinkimų apylinkių.
 

Katalonijos sveikatos ministerija skelbia, kad 761 žmogui reikia pagalbos. Vien Barselonoje sužeisti 335 žmonės.

Ispanijos žiniasklaidos duomenimis, Nacionalinė gvardija užėmė ir visiškai kontroliuoja Katalonijos regioninį telekomunikacijų centrą, o, kaip jau buvo skelbta, daugumai regiono mokyklų, kuriose buvo įkurtos balsavimo apygardos buvo atjungtas internetas, siekiant sužlugdyti referendumą.

Anot Ispanijos vidaus reikalų ministerijos, sužeista 11 policijos ir Civilinės gvardijos pareigūnų.

Katalonijos valdžia skaičiuoja, kad balsavimo metu veikė apie 96 proc. balsavimo punktų. Tuo metu šaltiniai policijos pajėgose teigia, kad nei viena balsavietė neturėjo interneto ryšio nuo maždaug 20:30 val., todėl gyventojų balsai buvo registruojami rankiniu būdu – popieriumi ir rašikliu.

Referendumui pasibaigus, kalbėdamas per nacionalinę televiziją Ispanijos ministras pirmininkas Mariano Rajoy`us sakė, kad uždraustasis plebiscitas Katalonijoje buvo „pasityčiojimas iš demokratijos esmės“.

Anot Ispanijos premjero, Katalonijoje nugalėjo įstatymų viršenybė, nes esą regione buvo blokuotas teismų uždraustas referendumas dėl nepriklausomybės. „Šiandien Katalonijoje neįvyko apsisprendimo referendumas. Įstatymų viršenybė tebegalioja visa apimtimi“, – sakė M. Rajoy`us.

Jis taip pat pagyrė policijos įsikišimą, nepaisydamas visuotinės kritikos dėl pareigūnų veiksmų, kai per susirėmimus sekmadienį nukentėjo šimtai gyventojų. „Turėjome padaryti tai, ką privalėjome. Šiandien nugalėjo demokratija, nes buvo laikomasi Konstitucijos“, – teigė Ispanijos lyderis.

Pakvietęs visas parlamentines partijas pirmadienį aptarti kilusią krizę, M. Rajoy`us tvirtino niekada užversiąs durų dialogui - bet tokiam, kuris esą paiso įstatymų ir demokratijos..

Šimtai žmonių sužeisti

„Katalonijoje sužeisti jau daugiau kaip 460 žmonių. Kaip Barselonos merė reikalauju nedelsiant nutraukti policijos veiksmus prieš beginklius gyventojus“, – sakoma A.Colau „Twitter“ žinutėje.

Anksčiau Katalonijos valdžia skelbė, kad per šiuos neramumus į ligonines kreipėsi 337 žmonės, bet ik 91 pripažintas sužeistu.

Ispanijos centrinė vyriausybė ir teismai referendumą dėl Katalonijos nepriklausomybės yra pripažinę prieštaraujančiu konstitucijai.

Naujausią informaciją apie sužeistuosius patvirtino Katalonijos valdžios atstovai ir regiono Sveikatos departamentas.

Savo ruožtu Ispanijos vyriausybė pranešė, kad per neramumus nukentėjo 11 policijos ir Civilinės gvardijos pareigūnų.

Vienas gyventojas patyrė rimtą akies traumą, kai į jį pataikė policijos pareigūnų paleista guminė kulka.

Pareigūnai katalonams neleidžia balsuoti, konfiskuodami balsalapius ir balsadėžes. Susirėmime su protestuotojais Barselonoje policija panaudojo gumines kulkas ir lazdas.

Prieš referendumo pradžią Katalonijos valdžia paragino gyventojus atsispausdinti savo balsalapius namuose ir balsą atiduoti bet kurioje balsavietėje, jei jiems priskirtoji yra neprieinama.

Ispanijos centrinė vyriausybė kategoriškai nepritaria referendumui, kurį teismai paskelbė nekonstituciniu, ir žadėjo neleisti jam įvykti. Referendumas sukėlė didžiausią per kelis dešimtmečius Ispanijos politinę krizę ir suskaldė katalonų bendruomenę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.