Naujienų srautas

Pasaulyje2017.09.28 21:27

Turkijos prezidentas ieško naujų būdų perkelti į šalį F. Guleną

BNS 2017.09.28 21:27

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas  ketvirtadienį pasiūlė Jungtinėms Valstijoms susitarti – Turkija galėtų paleisti suimtą amerikietį pastorių mainais į tai, kad JAV perduotų ten gyvenantį dvasininką Fethullahą Guleną, kurį Ankara vadina praėjusiais metais nepavykusio valstybės perversmo organizatoriumi.

JAV dvasininkas Andrew Brunsonas Turkijoje laikomas suimtas nuo 2016 metų spalio, jis kaltinamas priklausymu F. Guleno šalininkų stovyklai.

Ankara vis ragina Pensilvanijos valstijoje JAV gyvenančio F. Guleno ekstradicijos, kad galėtų jį teisti dėl pernai liepą vykusio perversmo organizavimo.

Nuo 1999 metų Amerikoje gyvenantis F. Gulenas kategoriškai neigia prisidėjęs prie minėtų įvykių.

„Jie sako: „atiduokite mums pastorių“. Jūs pas save turite pamokslininką [F.Guleną]. Atiduokite jį mums, o mes grąžinsime [A.Brunsoną]“, – sakė R. T. Erdoganas.

Evangelikų dvasininkas A. Brunsonas buvo sulaikytas su žmona. Jam pareikšti kaltinimai dėl nacionaliniam saugumui prieštaraujančių veiksmų.

Norine Brunson buvo paleista į laisvę netrukus po sulaikymo. Ji su vyru vadovavo krikščionių bažnyčiai Izmire.

Tai pirmas kartas, kai Turkijos prezidentas susiejo A. Brunsono paleidimą su Ankaros prašymu išduoti F. Guleną.

Santykiai vis dar įtempti

R. T. Erdoganas taip pat atsakė į kritiką Turkijos teisėsaugai, kai dalis Amerikos pareigūnų paragino Ankarą nesieti A. Brunsono ir F. Guleno bylų.

Reuters/Scanpix nuotr.

„Ką tai reiškia? Kad jūs turite teismų sistemą, bet mes neturime teismų sistemos?“, – ironiškai kalbėjo Turkijos lyderis.

„Čia esantis žmogus [A.Brunsonas] yra teisiamas. Bet su jumis esantis žmogus [F.Gulenas] nėra teisiamas! Jis gyvena dvare Pensilvanijoje!“, – teigė prezidentas.

„Jums [JAV] lengviau jį perduoti, jūs galite iš karto jį atiduoti“, – pridūrė jis.

Rugpjūčio pabaigoje pasirašytas dekretas leido Turkijos prezidentui išduoti šalyje esančius užsieniečius mainais į užsienyje sulaikytus ar nuteistus turkus „situacijose, kai tai būtina nacionaliniam saugumui arba šalies interesams užtikrinti“.

Turkijoje suimto A. Brunsono žmona, su vyru čia gyvenanti 20 metų, šių metų kovą susitiko su JAV valstybės sekretoriumi Rexu Tillersonas, kai šis viešėjo Ankaroje.

Praėjusį mėnesį JAV diplomatijos vadovas tvirtino, kad A. Brunsonas buvo neteisėtai įkalintas.

Turkija tikėjosi iš esmės pagerinti santykius su JAV, kai šios šalies prezidentu buvo išrinktas Donaldas Trumpas. Tačiau dvišaliai santykiai išlieka įtempti dėl daugelio ginčų, ypač dėl JAV paramos Sirijoje veikiantiems kurdams, kuriuos Ankara laiko teroristine organizacija.

JAV valstybės departamentas ketvirtadienį atnaujintose kelionių rekomendacijose paragino piliečius „atsargiai įvertinti būtinybę šiuo metu vykti į Turkiją“.

Neminėdami A. Brunsono bylos, diplomatai nurodė, kad Turkijoje po nepavykusio perversmo paskelbus apie nepaprastąją padėtį „Turkijos pareigūnai sulaikė JAV piliečius ir nesuteikia jiems teisės susitikti su advokatais ar šeimos nariais“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi