Pasaulyje

2017.09.28 16:18

„Brexit“ derybininkai po ketvirtojo diskusijų raundo džiaugiasi pasiekta pažanga

BNS 2017.09.28 16:18

Didžioji Britanija ir Europos Sąjunga (ES) derybose dėl „Brexit“ žengė „ryžtingų žingsnių pirmyn“, tačiau abiejų pusių dar laukia ilgas darbas, ketvirtadienį pareiškė derybininkai.

Briuselyje pasibaigus ketvirtam derybų raundui, ES vyriausiasis derybininkas Michelis Barnier ir britų „Brexit“ derybininkas Davidas Davisas sakė, kad šįkart buvo pasiekta daugiau aiškumo dėl detalių.

Naujas diskusijų raundas vyko po svarbios britų premjerės Theresos May kalbos, kurią ji sakė penktadienį Florencijoje.

Vis dėlto M. Barnier perspėjo, kad „tikslas dar nepasiektas“ ir lieka vis mažiau laiko padaryti pakankamą pažangą, kad ES lyderiai galėtų pradėti diskusijas dėl santykių su Britanija po 2019-ųjų kovo, kai šalis jau nebebus Bendrijos narė.

„Dėkoju už konstruktyvumą ir ryžtą, kurį abi pusės pademonstravo šiose derybose; manau, žengėme ryžtingų žingsnių pirmyn“, – sakė D. Davisas Europos Komisijos būstinėje per bendrą spaudos konferenciją su M. Barnier.

„Po keturių raundų apžvelgdamas visus klausimus, susijusius su mūsų pasitraukimu iš ES, esu tikras, kad padarėme akivaizdžią pažangą spręsdami svarbias problemas“, – pridūrė britų atstovas.

ES reikalauja, kad būtų pasiekta „pakankamos pažangos“ dėl trijų pagrindinių klausimų: Britanijos išstojimo sąskaitos, Šiaurės Airijos likimo ir 3 mln. Britanijoje gyvenančių ES piliečių teisių.

Savo kalboje britų vyriausybės vadovė pažadėjo, kad iki 2020 metų Britanija įvykdys savo esamus įsipareigojimus Bendrijos biudžetui, ir pasiūlė nustatyti maždaug dvejų metų pereinamąjį laikotarpį, kad įmonės prisitaikytų prie pasikeitusios situacijos.

„Premjerės kalba Florencijoje davė naują impulsą mūsų deryboms; pajutome tai per derybas šią savaitę“, – sakė M. Barnier.

„Sugebėjome išsiaiškinti kai kuriuos klausimus, tačiau dėl kitų dar laukia ilgas darbas ir tikslo dar nepasiekėme“, – pridūrė jis.

Europarlamentarai ragina atidėti sprendimą dėl pažangos

Tuo tarpu Europos Parlamentas rezoliucijos projekte, dėl kurio turi būti balsuojama kitą savaitę, ragina ES lyderius atidėti savo sprendimą dėl pažangos laikui po jų viršūnių susitikimo spalio mėnesį.

Rezoliucijos projekte sakoma, jog Europos Parlamentas „laikosi nuomonės, kad ketvirtame derybų rate dar nepadaryta pakankama pažanga dėl piliečių teisių, Airijos ir Šiaurės Airijos, ir dėl Jungtinės Karalystės finansinių įsipareigojimų išsprendimo“.

Europos Parlamentas „ragina Europos Vadovų Tarybą, kad jei per penktą derybų ratą nebus didelio persilaužimo ... visose trijose srityse, spalį vyksiančiame susitikime nuspręsti atidėti savo vertinimą dėl to, ar padaryta pakankama pažanga“, sakoma projekte.

Europarlamentarai tars paskutinį žodį dėl bet kokio susitarimo Britanijos išstojimo iš ES klausimu.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas, kuris atstovauja ES narėms, po antradienį Londone įvykusio susitikimo su Th. May sakė, kad kol kas „pakankamos pažangos nėra“.