Pasaulyje

2017.09.23 16:10

Balyje baiminantis ugnikalnio išsiveržimo evakuojasi tūkstančiai žmonių

BNS2017.09.23 16:10

Indonezijos kurortinėje Balio saloje šeštadienį tūkstančiai kaimelių gyventojų prisiglaudė laikinose prieglaudose, sporto salėse arba pas artimuosius, baiminantis, kad pirmą kartą per daugiau nei pusšimtį metų išsiverš Agungo ugnikalnis.

Tarnybos penktadienį paskelbė aukščiausio lygio pavojų dėl galimo ugnikalnio išsiveržimo, „smarkiai padidėjus“ seisminiam aktyvumui. Paskutinį kartą išsiveržus šiam ugnikalniui 1963 metais žuvo apie 1 100 žmonių.

Vieno kaimelio gyventoja Made Suda pasakoja, kad ji ir dar 25 šeimos nariai iš namų išvyko naktį. Jie pasiėmė kiek galėjo pakelti maisto, rūbų, rykų maistui gaminti, patalynės ir apsistojo Klunkungo sporto centre.

„Labai liūdžiu ir bijau – man gaila palikti kaimelį ir keturias karves. Kaimelis ištuštėjo, visi evakavosi“, – šeštadienį pasakojo moteris.

Indonezijos nacionalinė nelaimių valdymo tarnyba (BNPB) įspėjo, kad niekam nederėtų būti arčiau kaip 9 km nuo ugnikalnio kraterio ir ne arčiau 12 kilometrų į šiaurę, šiaurės rytus, pietryčius, pietus ir pietvakarius nuo tų vietų kur per išsiveržimą gali tekėti lava, laharai arba greitai judantys smarkiai įkaitusių pelenų debesys.

Karangasemo apygardos, kurioje yra Agungas, BNPB atstovas Waskita Sutadewa citavo oficialius duomenis, kad iš kaimų evakuota beveik 11,3 tūkst. gyventojų.

Anot BNPB atstovo, tikrasis perkeltųjų žmonių skaičius gali būti du ar tris kartus didesnis, nes dauguma savo namus paliko savarankiškai.

Tarnybos praneša, kad šiuo metu nėra pavojaus žmonėms kitose Balio vietose. Salą itin mėgsta turistai, ji garsėja galimybėmis užsiimti banglenčių sportu, nuostabiais paplūdimiais ir įspūdinga hinduistų kultūra.

Pasak vulkanologų, 1963 metais 3 031 metrų aukščio Agungas išspjovė pelenų pliūpsnį į maždaug 20 kilometrų aukštį ir dar metus buvo aktyvus. Išsiveržusi lava tekėjo 7,5 km, o pelenai pasiekė net Indonezijos sostinę Džakartą, esančią maždaug už tūkstančio kilometrų.

„Viliuosi, kad išsiveržimas nebus labai didelis ir nebus sunaikinta daug namų“, – sakė Wayanas Yuniartinis, penktadienį kartu su šeima palikęs savo kaimelį.

„Vakar buvau labai susirūpinęs, – pasakojo jis. – 23 val. 30 min. (vietos, 15 val. 30 min. Lietuvos laiku) nusprendėme, kad metas evakuotis. Kiti žmonės irgi išvyko iš kaimelio.“

Ugnikalnis yra už 72 kilometrų nuo turistų pamėgto Kutos paplūdimio ir yra vienas iš daugiau nei 120 veikiančių ugnikalnių Indonezijoje.

Iš tūkstančių salų sudarytoje šalis patenka į vadinamąjį Ramiojo vandenyno ugnies žiedą, pasižymintį dideliu tektoniniu aktyvumu, todėl čia dažni žemės drebėjimai ir ugnikalnių išsiveržimai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.