Pasaulyje

2017.09.22 19:08

Dešimtys tūkstančių kurdų Irake reikalavo nepriklausomybės

ELTA 2017.09.22 19:08

Nepaisydami tarptautinės kritikos, dešimtys tūkstančių kurdų Šiaurės Irake išėjo į gatves, reikalaudami nepriklausomybės. Apie 40 000 žmonių penktadienį Franso Haririo stadione Erbilyje sveikino kurdų lyderį Massudą Barsanį.

„Visi mums dieną naktį sako, kad turime atidėti referendumą, – sakė M. Barsanis baigiamajame savo kampanijos mitinge. – Referendumas neturi nubrėžti sienų, o turi tapti pirmu žingsniu nepriklausomybės link“.

Jis ir toliau yra atviras pokalbiams be išankstinių sąlygų, pabrėžė prezidentas, tačiau esą tik po kitą pirmadienį vyksiančio referendumo. Minia Franso Haririo stadione mojo kurdų vėliavomis, šoko ir šventė. Žmonės vis sušukdavo „taip, taip“, šitaip reikšdami savo paramą referendumui ir nepriklausomai kurdų valstybei.

Rugsėjo 25-ąją kurdai ketina referendume balsuoti dėl nepriklausomybės nuo Irako. Nepaisydama tarptautinės kritikos, kurdų vyriausybė neatsisako tokių savo planų. „Jie jau šimtus metų kartoja, kad laikas nėra tinkamas, – kalbėjo M. Barsanis. – Dabar tai ne mano rankose, o jūsų“.


Savo nerimą dėl referendumo, be kitų, pareiškė JT Saugumo Taryba. Balsavimas numatytas vis dar vykstant karinei operacijai prieš „Islamo valstybės“ (IS) džihadistus, per kurią kurdų kovotojams tenka labai svarbus vaidmuo, pareiškė Taryba. Ji pabrėžė, kad ir toliau gerbia Irako suverenumą, neliečiamumą ir vienybę. Neišspręsti klausimai tarp centrinės vyriausybės Bagdade ir kurdų autonominės vyriausybės esą turi būti sprendžiami dialogu ir laikantis Irako konstitucijos.

Kurdų prezidentas M. Barsanis pabrėžė, kad kurdų pešmergų kovotojai toliau dalyvaus mūšiuose prieš IS. Jis atmetė ir tarptautinės bendrijos būgštavimus dėl šimtų tūkstančių pabėgėlių Kurdistane gerovės. „Šie žmonės yra mūsų broliai ir mūsų svečiai“, – kalbėjo M. Barsanis.

Irako aukščiausiasis teismas praėjusią savaitę paskelbė referendumą antikonstituciniu ir nurodė jį sustabdyti. Atidėti referendumą dėl nepriklausomybės kurdus paragino ir JAV bei kaimyninės šalys Turkija ir Iranas.