Pasaulyje

2017.09.19 07:05

V. Putinas ir A. Lukašenka pratybas „Zapad“ stebi atskirai

Rusijos ir Baltarusijos lyderiai bendras „Zapad“ pratybas stebi atskirai – pirmą kartą per visą pratybų istoriją. Vladimiras Putinas jau žiūrėjo Rusijos desantininkų nusileidimą, tuo metu Aleksandras Lukašenka Baltarusijoje pratybas stebės poryt – paskutinę jų dieną. Nepriklausomo Baltarusijos saugumo centro analitikas sako, kad tai tik parodo, jog šios abi šalys nėra tikros sąjungininkės ir tarp V. Putino bei A. Lukašenkos tvyro įtampa.

Šimtas kilometrų nuo Estijos sienos. Rusijos desantininkai ir karinė technika nuleidžiama priešo teritorijoje ir smogia tariamiems diversantams. Kol vakarai su nerimu stebi tai kas vyksta prie rytinių jų sienų, Rusijos prezidentas atidžiai stebi mūšį. Tiesa, šalia jo nėra „Zapad“ pratybų partnerio Baltarusijos lyderio Aleksandro Lukašenkos. Iki šiol kas ketverius metu vykstančias bendras pratybas abiejų šalių lyderiai stebėdavo kartu. 

„Tai – dar vienas nepasitikėjimo ženklas tarp Rusijos ir Baltarusijos. A. Lukašenka ir V. Putinas stebi vienas kitą. A. Lukašenka puikiai supranta Rusijos provokacijas ir nenori važiuoti į Rusiją ir kalbėti apie jas. Šiuo metu yra įtampų, ne tik ekonominių, bet taip pat ir saugumo“, – sakė nepriklausomas Baltarusijos analitikas Dmitrijus Mickevičius.

Analitikas pripažįsta, kad Baltarusijos ir Rusijos santykiai dabar blaškomi vėjo ir lietaus. Praėjusią savaitę, prieš prasidedant aktyviam mokymų etapui, Rusija netikėtai paskelbė, kad į Baltarusiją pratyboms jau pakrauti papildomi tankai. Į tai itin jautriai sureagavo Minskas. Tankai neatvyko, tačiau A. Lukašenka nevyko ir į Rusiją.

Pratybas A. Lukašenka stebės poryt, paskutiniąją jų dieną, Baltarusijoje. Tiesa, Baltarusijos analitikai atkreipia dėmesį ir į tai, kad nors pratybos bendros ir į Baltarusiją atvyko 3,5 tūkst. Rusijos karių su karine technika, tačiau Baltarusijos karių Zapad pratybose Rusijoje nėra.

„Rusija teigia, kad Baltarusijoje ir Rusijoje vyksta tos pačios pratybos, tačiau Baltarusija nedalyvauja pratybose Rusijoje. Taip jie parodo, kad Baltarusija nėra nepriklausomas veikėjas, o tik Rusijos apendiksas“, – kalbėjo D. Mickevičius.

Analitiko teigimu, dėl to nuolat tarp Kremliaus ir vakarų laviruojantis Minskas bando rodyti atvirumą kaimynams ir įsileido stebėtojus, nors tik į parodomuosius pratybų etapus. Be to kasdien žurnalistams apie pratybas pasakoja Baltarusijos gynybos ministerijos atstovas.  Tiesa, iš tų paaiškinimų vis keistesnė atrodo oficiali pratybų legenda, kad mokomasi kovoti su tariamais diversantais, o ne itin gerai ginkluotu priešu.

„Tariamas priešas rugsėjo septynioliktąją respublikos teritorijai sudavė masinius smūgius raketomis ir aviacija. Vėliau, palaikomas aviacijos, raketų ir artilerijos, jis perėjo į sausumos puolimą“, – pasakojo Baltarusijos Gynybos ministerijos atstovas Vladimiras Makarovas.

O į tokius tariamo priešo veiksmus Rusijos pajėgos atsako nevaldomomis raketomis ir didžiuliu apšaudymu.