Pasaulyje

2017.09.18 19:56

Uraganas Maria sustiprėjo iki 3-ios kategorijos uragano

BNS2017.09.18 19:56

Uraganas Maria pirmadienį sustiprėjo iki trečios kategorijos audros ir užgriuvo Karibų salas, kurios dar nespėjo atsigauti nuo milžiniškos audros Irma.

Majamyje įsikūręs Nacionalinis uraganų centras (NHC) skelbia, kad audros Maria vėjo gūsiai siekia 195 kilometrų per valandą greitį.

Dėl artėjančio uragano įspėtas Prancūzijos užjūrio Gvadelupos regionas, iš kurio buvo rengiamos gelbėjimo operacijos padėti „Irmos“ nuniokotoms saloms.

Perspėjimai dėl uragano taip pat paskelbti Dominikai, Sent Kitsui ir Nevisui, Montseratui, Martinikai, Sent Lusijai, bei JAV ir Britų Mergelių saloms.

15 val. Grinvičo (18 val. Lietuvos) laiku audra buvo 95 km į rytus nuo Prancūzijai priklausančios Martinikos teritorijos ir 17 km per valandą greičiu judėjo šiaurės vakarų kryptimi.

NHC sako, kad audra gali sukelti „pavojingą patvanką“ su „didelėmis ir pragaištingomis bangomis“, vandens lygis gali pakilti nuo 1,8 iki 2,7 metro, audrai skinantis kelią per rytų Karibus.

Gvadelupos regione ir kaimyninėje Martinikoje pirmadienį paskelbtas „raudonasis pavojaus lygis“, nurodyta uždaryti mokyklas, verslus ir vyriausybines įstaigas. Abejose salose gyvena apie 400 tūkstančių gyventojų.

Maria kelia grėsmę pažeidžiamam salynui, praėjus visai nedaug laiko nuo čia siautėjusio uragano Irma, Karibuose pražudžiusio 40 žmonių ir vėliau nuslinkusio į Floridą, kur žuvo mažiausiai 20 žmonių.

Maria gali smogti ir Puerto Rikui, kuris smarkiai nenukentėjo per uragano „Irma“ šėlsmą, išskyrus tai, kad beveik visa sala buvo likusi be elektros.

Puerto Riko gubernatorius Ricardo Rossello informavo, kad pareigūnai įrengė maždaug 450 laikinų pastogių, kur nuo audros galėtų pasislėpti iki 68 tūkst., o susidarius nepaprastajai padėčiai – ir iki 125 tūkst. šios JAV teritorijos gyventojų.

Pasak gubernatoriaus, pirmadienį visose mokyklose buvo atšauktos pamokos, o valstybės tarnautojams leista dirbti tik pusę darbo dienos.

Dominikos Respublikoje pareigūnai paragino žmones išvykti iš vietovių, kuriose gali kilti potvynių, o žvejams nurodyta likti uostuose.

Tuo tarpu kiek toliau į šiaurę uraganas Jose toliau juda šiaurės kryptimi palei JAV Rytų pakrantę, keldamas pavojingas bangas. Jis neturėtų pasiekti sausumos, tačiau pakrantėje nuo Delavero iki Menkių kyšulio Masačusetse paskelbtas atogrąžų audros pavojus.

Jose, kurio centras buvo už maždaug 465 km į pietryčius Hatersao kyšulio Šiaurės Karolinoje, judėjo 15 km per val. greičiu. Jo nešamo vėjo gūsių greitis siekė 150 km per valandą.

Ramiojo vandenyno atogrąžų audros Norma grėsmė Meksikos Kaboso kurortui Kalifornijos pusiasalio pietuose, regis, atslūgo – meteorologai praneša, kad jos centras veikiausiai nepasieks sausumos.

Audros Norma vėjo greitis siekia 85 km per valandą. Jos centras yra už maždaug 225 km į pietvakarius nuo Šventojo Luko kyšulio. Prieš dvi savaites šiam regionui smogė atogrąžų audra Lidia, užtvindžiusi daugybę gatvių, namų ir pareikalavusi mažiausiai keturių gyvybių.

Pietų Žemutinės Kalifornijos valstijos vyriausybė įrengė laikinų pastogių nuo audros ir pirmadienį atšaukė pamokas visose mokyklose.

Tuo tarpu audra Lee Atlanto vandenyne susilpnėjo iki atogrąžų ciklono, o Otis Ramiajame vandenyne sustiprėjo iki uragano. Nė viena šių audrų neturėtų pasiekti sausumos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.