Pasaulyje

2017.09.18 14:30

JAV pasiuntė karo lėktuvus praskristi virš Korėjos pusiasalio

BNS 2017.09.18 14:30

JAV pirmadienį pasiuntė keturis „nematomus“ naikintuvus ir du bombonešius praskristi virš Korėjos pusiasalio, taip demonstruodamos karinę galią po Šiaurės Korėjos naujausių branduolinio užtaiso ir raketų bandymų, pranešė Pietų Korėjos gynybos ministerija.

Keturi naikintuvai F-35B ir du bombonešiai B-1B praskrido virš pusiasalio, „kad pademonstruotų JAV ir Pietų Korėjos aljanso atgrasomuosius pajėgumus Šiaurės Korėjos branduolinės ir raketinės grėsmių atžvilgiu“, sakoma ministerijos pareiškime.

Šie skrydžiai buvo pirmi po Šiaurės Korėjos šešto ir kol kas galingiausio branduolinio bandymo, įvykdyto rugsėjo 3 dieną, ir vidutinio nuotolio raketos paleidimo virš Japonijos praėjusį penktadienį. Šie Pchenjano bandymai smarkiai padidino įtampą regione.

JAV lėktuvai skrido drauge su keturiais Pietų Korėjos naikintuvais F-15K; tai buvo „įprasta“ treniruotė, sakoma pareiškime. Kariškiai pridūrė, kad sąjungininkai tęs tokias treniruotes, siekiant „pagerinti bendrų operacijų pajėgumus prieš nenumatytus atvejus“.

Praėjusį kartą tokie skrydžiai buvo atlikti rugpjūčio 31 dieną.

JAV didina spaudimą Šiaurės Korėjai: amerikiečių ambasadorė Jungtinėse Tautose Nikki Haley perspėjo, kad Pchenjanas „bus sunaikintas“, jei atsisakys nutraukti „beatodairišką“ branduolinių ginklų ir balistinių raketų programą.

Ši tema turi dominuoti JAV prezidento Donaldo Trumpo kalboje JT Generalinei Asamblėjai ir per šią savaitę įvyksiančius jo susitikimus su Pietų Korėjos ir Japonijos lyderiais.

Įtampa vėl plykstelėjo Kim Jong Uno režimui išbandžius branduolinį užtaisą, kurį jis vadino vandeniline bomba, daug kartų galingesne už anksčiau susprogdintą užtaisą.

Be to, Šiaurės Korėja, reaguodama į naujas JT sankcijas dėl branduolinio bandymo, penktadienį paleido virš Japonijos balistinę raketą, kuri nukrito Ramiajame vandenyne. Atrodo, kad tai buvo ilgiausias Šiaurės Korėjos raketų skrydis.

D. Trumpas ir Pietų Korėjos prezidentas Moon Jae inas šeštadienį vakare kalbėjosi telefonu ir pažadėjo daryti „didesnį spaudimą“ Kim Jong Uno režimui, pranešė prezidentūra Seule, kuri perspėjo Šiaurės Korėją, kad „tolesnės provokacijos“ nukreips ją „keliu į griūtį“.

Amerikos lyderis taip pat nėra atmetęs karinės galimybės, nors tokio konflikto atveju milijonams žmonių Pietų Korėjos sostinėje ir 28 500 Pietų Korėjoje dislokuotų JAV karių galėtų grėsti atsakomoji ataka.

D. Trumpo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Herbertas Raymondas McMasteris sakė, kad jei sankcijomis nebus galima sustabdyti Šiaurės Korėjos ginklų programos, JAV turės „parengti visas galimybes“.