Pasaulyje

2017.09.17 18:18

Bangladešą užplūdo pabėgėliai iš Mianmaro

Rohinjų musulmonams ir toliau masiškai bėgant iš šalies į kaimyninį Bangladešą, šio policija pradėjo riboti judėjimą tarp sienų, taip pat pabėgėliai raginami likti stovyklose, kuriose padėti labai prasta. Bangaldešas – skurdi valstybė, kuriai pabėgėlių srautas užplūdęs šalį pastarosiomis savaitėmis tampa nebepakeliamas. Tuo metu Mianmaro kariuomenės vadas ragina visą šalį susivienyti, nes rohinjų musulmonams pasak jo nėra vietos šalyje.  

Smarkus lietus pabėgėlių iš Mianmaro stovyklą pavertė purvo vonia. Rohinjų musulmonai, kurių jau daugiau kaip 400 tūkst. pabėgo į Bangaldešą, nebetelpa pabėgėlių stovykloje prie sienos su Mianmaru. Todėl Bangaldešo policija jėga verčia naujai atvykstančius keliauti į naują didelę stovyklą, ir nesiburti pakelėse.

Šeštadienį vakare Bangladešo tarnybos pradėjo versti žmones keliauti į kitą stovyklą, nes pakelėje prie sienos su Mianmaru esančios jau perpildytos. Lietus ypač pablogina humanitarinę padėtį stovyklose – čia trūksta ir maisto, ir vandens.

Tarptautinės organizacijos „Refugee International“ vadovas, buvęs JAV valstybės sekretoriaus asistentas pabėgėlių klausimais, sako, nieko panašaus nėra matęs.

„Neatsimenu, kad būčiau tokius baisius dalykus matęs. Nusikaltimai žmogiškumui, etniniai valymai, už kuriuos atsakinga Mianmaro vyriausybė, yra baisiausia, ką esu matęs. Pasakojimai taip pat baisūs. Vakar lankiausi ligoninėje, kur vaikai vienerių, penkerių, dešimties metų, su šautinėmis žaizdomis, apdegusiais veidais. Su žmonėmis elgiamasi kaip su gyvuliais“, – kalbėjo nepriklausomos organizacijos „Refugee International“ vadovas Ericas Paulas Schwartzas.

E. P. Schwartzas ragino imtis veiksmų prieš Mianmaro kariuomenę, kurios vadas pareiškė, kad visa šalis turėtų susivienyti ties šia problema ir pridūrė, kad rohinjų musulmonams Mianmare vietos nėra. Kariuomenė skelbia, kad jos „valymo operacija“ yra skirta iš šalies išvaryti visus rohinjų kovotojus, kurie rugpjūčio 25 d. užpuolė kariuomenės bazę. Tačiau iš šalies, baimindamiesi žūti, jau pabėgo daugiau kaip 400 tūkst. rohinjų musulmonų, kurių didžioji dalis – paprasti kaimų gyventojai. 

„Reikia imtis pačių griežčiausių priemonių. To reikalauja mūsų vertybės. Mianmaro kariuomenei reikia taikyti sankcijas, turime įvesti ginklų embargą, o dėl padėties Mianmare reikia kreiptis į Tarptautinį baudžiamąjį teismą. Jungtinės Valstijos turėtų vėl įvesti Mianmarui sankcijas“, – sakė „Refugee International“ vadovas.

Bangladešas – skurdi valstybė, kuriai susitvarkyti su tokiu žmonių srautu tampa nebepakeliama užduotimi. Žmonės pabėgėlių stovyklose sako, kad maisto gauna labai retai. 

„Mano vyras aklas. Šįryt išėjo maldauti maisto ir, jeigu jam pavyks ko nors gauti, tik tada turėsim, ko valgyt. Kartais paprasti žmonės jam duoda ryžių ar daržovių, jokios pagalbos stovykloje iki šiol nebuvome gavę. Pirmą kartą per dvi savaites nuo mūsų atvykimo gavome paramą“, – pasakojo pabėgėlė iš Mianmaro Zorena.

Organizacija „Amnesty International“ vakar surengė mitingą Paryžiuje, kuriame prašė Mianmaro užbaigti smurtą prieš rohinjų musulmonus. Žmonės stovėjo su plakatais, raginančiais užbaigti „rohinjų genocidą“. Tarptautinė bendruomenė didina spaudimą Mianmaro politinei lyderei, kad ši imtųsi veiksmų, prieš šalies ginkluotąsias pajėgas.