Pasaulyje

2017.09.15 10:16

Mianmaro krizę JT pavadino etniniu valymu

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.09.15 10:16

Jungtinių Tautų (JT) vadovas pareiškė, kad smurtą prieš musulmonus rohinjus vakarų Mianmare galima apibūdinti tik kaip etninį valymą. Perpildytas stovyklas Bangladeše jau pasiekė 400 tūkst. žmonių, o JT perspėja, kad pabėgėlių skaičius gali pasiekti milijoną, ir kviečia pradėti didelę pagalbos operaciją. Dešimtmečius garbinta kaip kovotoja už žmogaus teises Mianmaro politinė lyderė Aung San Suu Kyi vis dar nėra pasmerkusi smurto prieš musulmonus, jau nusinešusio šimtus gyvybių.

Dešimtys tūkstančių per dieną – naujausia pasaulio pabėgėlių krizė. Dienų dienas keliavę per džiungles pliaupiant liūtims, jie pasiekia paskutinę kliūtį, upę, skiriančią budistinį Mianmarą nuo musulmoniško Bangladešo, bet keltininkai čia įkainius padidino nuo pusės dolerio iki šimto, nepasant to, kad teismai jau per 150 jų nuteisė pusę metų kalėti. Šeimos su vaikais tokių pinigų neturi, ir kai kurie ryžtasi plaukti. Kone 100 jau nuskendo.

Dabar kiekviena atplūstanti šeima pasakoja kraupias žudymų ir prievartavimų istorijas. Bet tai gali būti tik pradžia. JT padėtį vadina katastrofa ir ragina pasaulį ryžtis plataus masto pagalbos operacijai, nes Bangladešas nesugeba susidoroti. Daugiau kaip pusė atvykstančiųjų – vaikai, motinos juos dienų dienas neša ant pečių, pačios nieko nevalgiusios.

Smurtą jau pasmerkė ir nurodė tučtuojau nutraukti saugumo taryba. Kraupiam terminui „etninis valymas“ jau pritaria ir JT vadovas.

„Kai vienas trečdalis rohinjų bendruomenės turėjo bėgti iš šalies, ar galite rasti geresnį žodį tam apibūdinti?“ – sakė JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas.

Bangladešas sako siųsiąs pabėgėlius atgal, bet tik kai bus sukurtos saugios zonos. Mianmaras kalbėti apie saugias zonas rohinjams atsisako ir kai kurių pagalbos organizacijų tiesiog neįleidžia.

Daugiau apie krizę – Vykinto Pugačiausko reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt