Pasaulyje

2017.09.14 16:30

EP dėl rohinjų teisių pažeidimų gali atimti iš Mianmaro lyderės Sacharovo premiją

BNS2017.09.14 16:30

Europos Parlamentas neatmeta galimybės atimti iš Mianmaro faktinės lyderės Aung San Suu Kyi jai skirtą Sacharovo premiją, jei toliau tęsis masinės represijos prieš musulmonų rohinjų mažumą.

Ketvirtadienį priimtoje Europos Parlamento rezoliucijoje Europos Sąjunga raginama didinti spaudimą Mianmaro vyriausybei, priskiriant jai pagrindinę atsakomybę už rohinjų teisių pažeidimus.

Rezoliucijoje sakoma, kad Europos Parlamentas „primygtinai ragina Mianmaro vyriausybę ir, visų pirma, Aung San Suu Kyi, besąlygiškai pasmerkti bet kokį rasinės ar religinės neapykantos kurstymą, kovoti su socialine diskriminacija ir nutraukti represijas prieš rohinjų mažumą“.

Europos Parlamentas „primena 1990 metų Sacharovo premijos laureatei Aung San Suu Kyi, kad ši premija skiriama tiems, kas gina žmogaus teises, ... mažumų teises ir gerbia tarptautinę teisę“.

Pasak Europarlamento, „būtina svarstyti galimybes atšaukti Sacharovo premijas tais atvejais, kai laureatai po premijos paskyrimo pažeidžia šiuos kriterijus“.

Europarlamentarai ragina priimti Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos ir Saugumo Tarybos rezoliuciją, kuria būtų pasmerkti žmogaus teisių pažeidimai Mianmare, reikalaujama įleisti nepriklausomus stebėtojus į Rachinų valstiją ir pareikalauta atsakomybės už rimtus tarptautinės teisės pažeidimus. Jie pažymėjo, kad Kinija ir Rusija kovo mėnesį blokavo JT Saugumo Tarybos pastangas priimti pareiškimą dėl rohinjų mažumos padėties.

„ES pasirengusi svarstyti... baudžiamąsias sankcijas atskiriems asmenims ir organizacijoms, ir priemones dėl prekybinės pirmenybės, kuria naudojasi Mianmaras“, – pabrėžiama rezoliucijoje.

Mianmaro valdžia Rachinų valstijoje vykdo operaciją prieš rohinjus, kuriuos laiko musulmonų kovotojais. Per susirėmimus jau žuvo šimtai žmonių, tarp jų – daugiau kaip 350 rohinjų.