Pasaulyje

2017.09.14 16:02

Prasidėjusias pratybas „Zapad“ atidžiai stebi ir Vakarai

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.09.14 16:02

Rusija ir Baltarusija ketvirtadienį Lietuvos pašonėje pradėjo didžiules karines pratybas „Zapad“, kurių tikrąjį mastą ir scenarijus mėginama nuslėpti nuo Vakarų. NATO teigia, kad skaidrumo vengimas kelia abejonių dėl pratybų tikslų. Nors formaliai mokomasi štabų sąveikos ir kovos su teroristais, ekspertai sako, kad tikrasis pratybų tikslas yra išmokti kuo greičiau permesti didžiulius kovinius dalinius. Maskva neatskleidžia, ar šie mokymai, kaip ir ankstesni, įtrauks mokymąsi panaudoti branduolinį ginklą prieš Vakarus.

„Zapad“ kai kurie šaltiniai vadina didžiausiu po Šaltojo karo jėgos demonstravimu vakariniame flange. Pagal įpareigojančius tarptautinius susitarimus, šalys, pasitelkusios 13-os tūkstančių, privalo kviestis stebėtojus, Tad pratybose oficialiai dalyvaus vos mažiau kaip 13 tūkstančių karių, nors Vakarai tuo netiki ir skaičiuoja, kad pratybose gali dalyvauti aštuonis kartus daugiau karių.

Tačiau Rusija ir Baltarusija pateikė kaip geros valios ženklą, kad pakvietė stebėtojų, bet tik paskutinę minutę ir tik į kelis renginius vadinamosiose „lankytojų dienose“. NATO piktinasi, kad parodomasis kvietimas negali pakeisti privalomų priemonių ir klausia, ką gali slėpti tokia skaidrumo stoka.

Ir Maskva, ir išvakarėse Minskas paskelbė, kad pratybų tikslas tik gynybinis, jos esą nekelia grėsmės nei Europai, nei atskiroms šalims, o poligonai parinkti kaip tik kuo toliau nuo Ukrainos, Lenkijos, Lietuvos ir Latvijos.

„Neginčijama, kad matome Rusijos pajėgumų ir galios demonstravimą. Bet kam, kas tuo abejoja, pakanka pažvelgti į didelį „Zapad“ pratybose dalyvaujančių pajėgų skaičių: daugiau kaip šimtas tūkstančių. Tai atidžiai stebime“, – perspėja Vokietijos gynybos ministrė Ursula von der Leyen.

Didžiosios Britanijos gynybos sekretorius pareiškė, kad pratybos skirtos išprovokuoti ir patikrinti Vakarų gynybą, jos esą rodo, kaip vis agresyvesnė Rusija kiekviena proga tikrina valią. Prancūzijos gynybos ministrė apkaltino Maskvą dėl bauginimo strategijos.

„Kalbant apie „Zapad“, Rusija turi pasaulinę strategiją rodyti jėgą matomais ir tyčiniais būdais. Tai tyčinis pasirinkimas“, – teigė Prancūzijos gynybos ministrė Florence Parly.

Daugiau – įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt