Pasaulyje

2017.09.12 22:12

M. Saakašviliui įteiktas kvietimas į teismą

Ukraina buvusiam Odesos gubernatoriui ir Gruzijos prezidentui Michailui Saakašviliui įteikė protokolą dėl neteisėto sienos kirtimo. Kovoti dėl prezidento Petro Porošenkos atimtos Ukrainos pilietybės audringai sekmadienį į šalį grįžęs M. Saakašvilis dabar turės rugsėjo aštuonioliktąją pasirodyti teisme.

Jokių problemų neturime, tik norime įteikti protokolą apie pažeidimą kertant Ukrainos sieną, sako pareigūnai. Atvykę į viešbutį Lvove, kur laikinai apsistojęs Michailas Saakašvilis, galiausiai jie gauna įtariamo pažeidėjo parašą protokole. Teismas rugsėjo aštuonioliktąją, tačiau iki to laiko M. Saakašvilis sako turintis daug reikalų.

„Keliausiu į Kijevą aplankydamas kelis didelius Ukrainos miestus. Kelionę pradėsiu šiandien. Kalbėsiu su žmonėmis ir surinksiu jų reikalavimus oligarchams, tarp jų ir reikalavimą grąžinti pavogtą turtą“, – sakė Ukrainos „Naujų jėgų“ judėjimo lyderis M. Saakašvilis.

Į Ukrainą M. Saakašvilis grįžo kaip politikas be pilietybės, kurią anksčiau dovanojęs prezidentas atėmė, nes M. Saakašvilis esą, pildydamas anketą, slėpė Gruzijos jam keliamus kaltinimus iššvaisčius valstybės lėšų.

Gruzija M. Saakašvilį nori teisti nuo tada, kai ten pasikeitė valdžia. Baigęs prezidento kadenciją 2013 m. jis pasitraukė į Ameriką ir 2015 m. grįžo jau kaip Ukrainos politikas, pakviestas į prezidento P. Porošenkos komandą. Vietoj Gruzijos gavęs Ukrainos pilietybę, dirbo Odesos gubernatoriumi, bet pernai pasitraukė, kaltindamas prezidento komandą imituojant reformas. Kritikos dėl vangios kovos su korupcija Ukraina sulaukia daug, tad M. Saakašvilis čia ne pirmasis.

„Tikrai dalyvausime rinkimuose į parlamentą, kai tik jie vyks. Taip siekiu sukurti sąlygas naujos politinės klasės pakilimui Ukrainoje. Reikia naujų žmonių, nes ukrainiečiams atsibodo sena, korumpuota politinė klasė“, – kalbėjo Ukrainos „Naujų jėgų“ judėjimo lyderis.

Kol kas M. Saakašvilio partija pagal apklausas sulaukia vos vieno kito procento paramos, bet rinkimai numatyti po dvejų metų, ir ne vienas analitikas jau dabar svarsto, kad pilietybę atėmęs P. Porošenka apsiskaičiavo. M. Saakašvilio džinas paleistas ir neaišku, koks triukšmas politiškai pavojingesnis – išduoti buvusį prezidentą tėvynei Gruzijai ar leisti buvusiam Odesos gubernatoriui važinėti po Ukrainos miestus ruošiantis rinkimams.

Prezidento posto, tiesa, M. Saakašvilis užimti negalėtų. Pagal įstatymą kandidatai turi Ukrainoje gyventi bent dešimt pastarųjų metų.