Pasaulyje

2017.09.12 16:45

E. Solberg – paprasta ir „žemiška“ Norvegijos premjerė

BNS 2017.09.12 16:45

Norvegijos konservatorių premjerė Erna Solberg, pastebėta parlamente žaidžianti papildytosios realybės žaidimą „Pokemon Go“ ir sykį nufotografuota bučiuojanti jūrų liūtą, pirmadienį buvo išrinkta dar vienai kadencijai; ji yra laikoma paprasta ir „žemiška“ politike bei saugiu pasirinkimu neužtikrintais laikais.

E. Solberg perrinkimas žymi pirmą kartą, kai per daugiau nei 30 metų koks nors konservatorių premjeras laimi antrą kadenciją iš eilės.

Nuo 2013 metų prie vyriausybės vairo stovinti E. Solberg per rinkimų kampaniją žadėjo tęstinumą.

Pastaruosius ketverius metus ji vadovavo koalicijai su antiimigrantiškų pažiūrų Pažangos partija. Jos vyriausybė sėkmingai išvedė turtingą, 5,3 mln. gyventojų turinčią šalį, išgaunančią daugiausiai naftos Vakarų Europoje, iš dviejų krizių: naftos pramonės smukimo 2014 metais ir 2015-ųjų migrantų krizės.

„Optimizmas sugrįžo, – skelbė ji per savo kampaniją. – Norime dar ketverius metus veiklios politikos.“

E. Solberg yra antroji moteris, stojusi prie Norvegijos vyriausybės vairo. Vakariniame Bergeno mieste gimusi moteris į politiką atėjo prieš kelis dešimtmečius.

Ji yra baigusi politikos mokslų ir ekonomikos studijas Bergeno universitete. Būdama 28 metų E. Solberg buvo išrinkta į Norvegijos parlamentą, iš kurio ji pasitraukė tik kai buvo pakviesta į vyriausybę.

2001–2005 metais ėjusią vietos vyriausybės ministrės pareigas E. Solberg praminė „geležine Erna“, nes ji sugebėdavo išlaikyti tvirtą poziciją, sprendžiant imigracijos problemas.

Po itin prastų rezultatų parlamento rinkimuose 2005 metais ji tik per plauką išliko partijos lyderės poste, kuriame laikėsi vos metus.

Tačiau tada ji sušvelnino partijos politiką ir daugiausiai dėmesio ėmė skirti socialinėms problemoms, ir politikės kredo tapo idėja „žmonės, o ne milijardai“.

„Žemiškos“ politikės įvaizdis

Politiniu atžvilgiu E. Solberg yra artima Vokietijos kanclerei Angelai Merkel. Norvegijos ministrė pirmininkė sakė nenorinti sugriauti norvegų branginamos gerovės valstybės, teigė sieksianti sumažinti mokesčius, ir į viešųjų paslaugų sektorių pritraukti daugiau privačių veikėjų, kad būtų padidintas efektyvumas.

Reuters/Scanpix nuotr.

Pademonstravusi, kad moka puikiai suprasti problemas bei išlaikyti gana ramų požiūrį, E. Solberg sugebėjo išplėsti konservatorių rinkėjų gretas ir paskatinti norvegus balsuoti už partiją, ilgą laiką laikytą senamadiška ir nuobodžia.

Ištekėjusi ir du vaikus turinti politikė nesipriešindavo būti fotografuojama kasdienėse situacijose: šokinėdama ant mažyčio batuto arba stovinti netvarkingoje virtuvėje, kurioje matoma atvira spintelė, pilna alkoholinių gėrimų.

Ir visa tai atsipirko. 2013 metais ji pradėjo vadovauti mažumos vyriausybei, bendradarbiaudama su nuosaikių populistų Pažangos partija, kuri buvo nors ir sudėtinga, bet būtina sąjungininkė. Vis dėlto kritikai tvirtino, kad premjerė padarė nepakankamai, kad prisijaukintų šią politinę jėgą.

Per pastarąją rinkimų kampaniją atlikta apklausa parodė, kad Erną Solberg žmonės laiko daug „žemiškesne“ ir paprastesne nei jos konkurentas iš Darbo partijos multimilijonierius Jonas Gahras Store.

„Dauguma žmonių Konservatorių partijos lyderę laiko santūria, inteligentiška, artima žmonėms ir linksma asmenybe. Išties, jokios kitos partijos lyderis nėra laikomas tokiu artimu žmonėms“, – pažymėjo žurnalas „Kampanje“.

E. Solberg neslepia ir aistros žaidimams. Per debatus Norvegijos parlamente bei per pertraukas tarp oficialių susitikimų Bratislavoje praėjusią vasarą ji buvo pastebėta žaidžianti papildytosios realybės žaidimą „Pokemon Go“.

Dabar premjerei teks ieškoti sąjungininkų, kurie padės jai valdyti šalį. Tačiau jos laukia sudėtingos derybos.

Pažangos partiją ir dar dvi mažesnes centro dešinės partijas, krikščionis demokratus bei liberalus, skiria didžiulis atotrūkis, nes jos vis mažiau linkusios remti vyriausybę, kurią sudaro populistai.