Pasaulyje

2015.09.08 13:45

ES panaikino ginklų embargą Sirijai (atnaujinta)

Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai nusprendė panaikinti ginklų embargą Sirijos sukilėliams. Toks sprendimas priimtas po trylikos valandų diskusijų nesugebėjus rasti bendros valstybių pozicijos šiuo klausimu.

Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai nusprendė panaikinti ginklų embargą Sirijos sukilėliams. Toks sprendimas priimtas po trylikos valandų diskusijų nesugebėjus rasti bendros valstybių pozicijos šiuo klausimu.

Kol kas nė viena valstybė nepareiškė ketinanti tiekti ginklų į konflikto niokojamą Artimųjų Rytų valstybę.

Net ir po ilgų diskusijų užsienio reikalų ministrai posėdžio salę paliko laikydamiesi skirtingų pozicijų. Didžioji Britanija ir Prancūzija sveikino sprendimą panaikinti apribojimą ginklams ir tikino, kad tai tampa rimtu įspėjimu Sirijos diktatoriui Basharui Al-Assadui – Europa ilgai nesitaikstys su civilių gyventojų brutaliu žudymu ir nusikalstamais kariniais veiksmais.

„Šiuo metu neketiname siųsti ginklų, tačiau tai bus stiprus signalas B. Al-Assado rėžimui, kad jis privalo siekti politinės išeities iš situacijos. Kaip kalbėjau parlamente, ginklus Didžioji Britanija siųs tik bendradarbiaudama su kitomis valstybėmis ir tik laikantis griežtos kontrolės ir tarptautinės teisės reikalavimų. Šiandieninis sprendimas duoda laisvę ateityje greitai reaguoti į blogėsiančią situaciją, taip pat jei B. Al-Assadas atsisakytų derėtis. Tai yra geras sprendimas ir esu juo labai patenkintas“, – kalbėjo Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministras Williamas Hague`as.

Tačiau liko nemažai ir nepatenkintų šalių – tarp jų labiausiai Austrija, kurią taip pat palaikė Čekija. Kitų šalių (tarp jų – ir Lietuvos) užsienio reikalų ministrai susitikime laikėsi pozicijos, kad embargo panaikinimas į nestabilų regioną įneš dar daugiau neramumų.

„Dauguma šalių turbūt mano, kad daugiau ginklų regione, kuris yra trapus, jautrus, kuriame sunku sukontroliuoti konfliktuojančias grupuotes, vargu ar sukurs daugiau stabilumo ir saugumo ir vargu ar pasieksime tai, ko norime pasiekti – kad žūtų mažiau civilių. Tokia ir mūsų laikysena – atsargesnė“, – komentavo Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Nenorime, kad Sirijoje prasidėtų ginklavimosi varžybos, o jei opozicijos rankose atsidurs daugiau ginklų, toks scenarijus labai realus. Ši pozicija skiriasi nuo Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos, aš gerbiu jų sprendimą, bet negaliu suprasti, kaip toks sprendimas galėtų paskatinti taiką regione“, – teigė Austrijos užsienio reikalų ministras Michaelis Spindeleggeris.

Nuo birželio pradžios kiekviena valstybė savarankiškai galės nuspręsti, ar parems Sirijos opoziciją ginklais.

Kol kas nė viena valstybė nepraneša žadanti tai daryti.

Ministrai susitarė prie embargo klausimo dar grįžti liepos mėnesį. Tai, kad 27-ios valstybės nesugebėjo rasti bendros pozicijos itin svarbiu užsienio politikos klausimų rodo ir Europos Sąjungos susiskaldymą. Vis dėlto ministrams pavyko susitarti dar metams pratęsti dabar galiojančias sankcijas B. Al-Assado rėžimui.