Pasaulyje

2017.09.11 12:30

Bando taisyti santykius: Suomijoje susitinka JAV ir Rusijos diplomatai

15min.lt2017.09.11 12:30

Viešų ženklų, kad JAV ir Rusija bandytų gerinti santykius, nematyti – atvirkščiai, įtampa tik auga. Abi šalys jau apsikeitė diplomatų išsiuntimais ir diplomatinių atstovybių uždarymais. Visgi pirmadienį ir antradienį Vašingtono bei Maskvos pasiuntiniai susitinka Suomijoje, skelbia AP.

Su Rusijos užsienio reikalų viceministru Sergejumi Riabkovu bendraus trečiasis pagal rangą JAV valstybės departamento pareigūnas Thomas Shannonas.

Abu diplomatai šiais metais jau buvo surengę kelis derybų raundus – abi šalys siekia išspręsti didžiausius nesutarimus.

Tikimasi, kad Suomijoje Th. Shannonas ir S. Riabkovas aptars ne tik apsikeitimus diplomatinių atstovybių uždarymais bei jų darbuotojų išvarymais, bet ir platesnius strateginius santykius bei ginklų kontrolę.

Rugpjūčio 31-ąją, reaguodama į Rusijos nurodymą sutraukti JAV diplomatinį korpusą šalyje keliais šimtais darbuotojų, Amerika atsakė įsaku Maskvai uždaryti konsulatą San Fransiske ir dar du kompleksus Vašingtone bei Niujorke.

Dar pernai JAV uždarė dvi Rusijos diplomatines įstaigas rytinėje pakrantėje ir išsiuntė dešimtis rusų diplomatų, taip reaguodama į Maskvos kišimąsi į 2016 metų JAV prezidento rinkimų procesą.

Vėliau šį mėnesį Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos paraštėse Niujorke turėtų susitikti JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas ir Rusijos diplomatijos vadovas Sergejus Lavrovas.

Abu jie pavedė savo pavaldiniams išanalizuoti galimus būdus pagerinti dvišalius santykius – skelbiama, kad koncentruojamasi į karą Sirijoje ir konfliktą Ukrainoje.

Vašingtonas esą labiausiai nepatenkintas JAV diplomatų persekiojimu Rusijoje, draudimu JAV šeimoms įsivaikinti mažamečius rusus ir Maskvos inicijuotu naujo JAV konsulato Sankt Peterburge statybų įšaldymu.

Rusija savo ruožtu skundžiasi po Krymo aneksijos šiai šaliai JAV pritaikytomis sankcijomis ir dviejų rusų diplomatinių kompleksų Merilando bei Niujorko valstijose perėmimu.

Du ankstesni derybų tarp Th. Shannono ir S. Riabkovo raundai baigėsi be aiškesnių rezultatų. Helsinkyje abi delegacijos taip pat susitiks su Suomijos prezidentu Sauli Niinisto.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt