Pasaulyje

2017.09.11 11:34

Ukrainos premjeras: M. Saakašvilio veiksmai yra ataka prieš šalies valstybingumą

BNS, ELTA 2017.09.11 11:34

Gruzijos eksprezidento ir buvusio Ukrainos Odesos srities gubernatoriaus Michailo Saakašvilio bei jo šalininkų veiksmai kertant Ukrainos sieną laikytini ataka prieš šalies valstybingumą, ir kaltininkai privalės už tai atsakyti, pirmadienį pareiškė premjeras Volodymyras Hroismanas. Ukrainos nacionalinė policija pranešė, kad prieš M. Saakašvilį pradėjo baudžiamąjį procesą. Policijos teigimu, už tokį nusikaltimą gali grėsti iki 5 metų kalėjimo bausmė, transporto priemonės konfiskavimas ir kitos bausmės. 

„Ukrainos sienos kirtimas jėga yra nusikaltimas, ir tie, kurie jį organizavo, privalo būti patraukti atsakomybėn“, – pirmadienio rytą socialiniame tinkle „Facebook“ parašė Ukrainos ministras pirmininkas.

Jis pabrėžė, kad ypač griežtai turi būti nubausti tie, kurie sau leido žeminti Ukrainos valstybės dieną saugančius pareigūnus ir prieš juos smurtauti.

V. Hroismanas pažymėjo, kad sekmadienio įvykiai Šeginių pasienio kontrolės punkte ties Ukrainos ir Lenkijos siena buvo ataka prieš Ukrainos valstybingumą.

„Tai, kas įvyko sekmadienį Šeginių (pasienio punkte), nėra tiesiog įstatymo pažeidimas. Mano manymu, tai yra kai kurių politikų eilinės atakos prieš Ukrainos valstybingumą pradžia. Nieko nesakysiu apie M. Saakašvilį; jis turi savo tikslų ir motyvų. Kalbu apie tuos politikus populistus, kurie vadovaujasi principu „kuo blogiau, tuo geriau“, – sakė premjeras.

V. Hroismanas pažymėjo, jog būtent dabar įmanoma priimti svarbius sprendimus ekonominėje bei socialinėje srityse ir taip pakeisti situaciją šalyje, todėl šiuo metu galima tikėtis provokacijų siekiant destabilizuoti padėtį.

Rugsėjo 10-ąją M. Saakašvilis planavo į Ukrainą atvykti traukiniu, tačiau sekmadienį popiet buvo pranešta, kad traukinys „InterCity“, kuriame jis buvo, nebeišvažiuos iš stoties Lenkijoje, todėl buvęs Odesos srities gubernatorius su palyda Lenkijos sieną kirto autobusu.

Lenkijos pasieniečiai praleido M. Saakašvilio kortežą, kuriame buvo Ukrainos parlamentarų bei opozicinės partijos „Batkivščyna“ lyderė, ekspremjerė Julija Tymošenko, tačiau ties Šeginių pasienio punktu jį sustabdė ukrainiečių pasieniečiai ir policijos pajėgos.

Pasak vieno Ukrainos deputato, M. Saaakšvilio šalininkų minia įveikė blokadą, aplink buvusį gubernatorių ir jį lydinčius Ukrainos politikus bei visuomenės veikėjus suformavo tankų žmonių žiedą ir „įvedė“ juos į Ukrainos teritoriją, o „jėgos struktūros“ savo ruožtu atsitraukė.

Pranešama, kad buvo sužeista iki 15 pareigūnų.

Šūkaudama „Pergalė!“, M. Saakašvilio palyda išvyko į vakarinį Lvovo miestą. Ten buvęs Odesos gubernatorius pavakarieniavo su Lvovo meru.

Lvovo srities pareigūnai pradėjo baudžiamąjį tyrimą dėl M. Saakašvilio bei jo sąjungininkų neteisėto Ukrainos sienos kirtimo, pirmadienį paryčiais feisbuke pranešė Ukrainos nacionalinė policija.

Liepos pabaigoje Ukrainos migracijos tarnyba pranešė, kad prezidentas Petro Porošenka atėmė iš M. Saakašvilio Ukrainos pilietybę. Gruzijos pilietybės jis neteko 2015-aisiais, kai buvo paskirtas Odesos gubernatoriumi.