Pasaulyje

2017.09.11 10:05

JAV siekia balsavimo dėl dar griežtesnių sankcijų Šiaurės Korėjai

JAV paprašė, kad pirmadienį būtų balsuojama dėl naujų sankcijų Šiaurės Korėjai. Jungtinių Tautų saugumo taryboje laukia parodomasis susidūrimas, nes Rusija ir Kinija gali vetuoti Vašingtono siūlymus uždrausti naftos tiekimą bei tekstilės eksportą ir nebepriimti darbininkų iš skurdžios šalies. Maskva teigia, kad naujomis sankcijomis nieko pasiekti nebeįmanoma. O ir Pchenjanas, kitaip negu tikėtasi, valstybinės šventės nepaminėjo nauju balistinės raketos bandymu.

Neseniai Pchenjanas sudrebino regioną požeminiais smūgiais, o visą pasaulį – žinia apie šeštąjį, jau termobranduolinį bandymą, nuo penkių iki dešimties kartų galingesnį už ankstesnius. Kada surengta šventė, neaišku, bet valstybinė televizija parodė vaizdus iš Liaudies teatro kaip tik tada, kai šalis minėjo 69-ąsias įkūrimo metines, ir pasaulis su nerimu laukė, ar Kim Jong Unas pratęs tradiciją švenčių proga rengti naujus bandymus. Pietų Korėja buvo perspėjusi, kad rengiamas balistinės raketos bandymas – dvi tarpžemynines raketas režimas išbandė liepą.

Amerikos diplomatijos balsu tapusi ambasadorė Jungtinėse Tautose per skubų posėdį po branduolinio bandymo pareiškė, kad Kim Jong Unas prašosi karo, ir pažadėjo per savaitę parengti naują, jau aštuntą rezoliuciją dėl sankcijų. Vėliau Amerika paprašė pirmadienį rengti balsavimą – tai būdas jei ne priimti rezoliuciją, tai bent jau parodyti pasauliui, kas prieš. Veto teisę turinti Rusija jau pareiškė, kad naujas sankcijų griežtinimas tik pakenktų ekonomikai, o karinės programos nesustabdytų.

„Manau, tai kiek per ankstyva. Nemanau, kad mums pavyks taip greitai viską prastumti“, – teigė Rusijos nuolatinis atstovas Jungtinėse Tautose Vasilijus Nebenzia.

Transporto gatvėse gali sumažėti, o elektra švies dar mažiau: Amerikos projektas numato visiškai nutraukti naftos tiekimą Šiaurės Korėjai, uždrausti jos tekstilės eksportą ir šiaurės korėjiečių įdarbinimą užsienyje. Maždaug šimtas tūkstančių žmonių, daugelis prievarta išsiųsti uždarbiauti į Rusiją bei Kiniją, atneša nuo 1 iki 2 mlrd. dolerių. Visa tai – skurdžiam režimui dar liekantys pajamų šaltiniai, kai rugpjūčio pradžioje vienbalsiai jau priimtos iki šiol skaudžiausios sankcijos, turinčios trečdaliu apkarpyti užsienio prekybą, jau ir taip tesiekiančią 3 mlrd. dolerių. Amerika teigia, kad mažų žingsnelių nebepakanka, nes kantrybė jau pasibaigė.

„Ar manome, kad daugiau sankcijų Šiaurės Korėją paveiks? Nebūtinai. Bet jos bent jau nutrauks pajamų šaltinius, leidžiančius kurti balistines raketas“, – sakė JAV nuolatinė atstovė Jungtinėse Tautose Nikki Haley.

Veto teisę turinčios Kinijos pozicija neaiški, bet ji tiekia beveik visą naftą ir tebėra svarbiausia prekybos partnerė. Pekiną įsiutino, kad Kim Jong Unas rodo neklusnumą, bet Kinija dar labiau nenori, kad pašonėje išaugtų Amerikos įtaka. Kinija ir Rusija spaudžia atnaujinti derybas, bet Amerikos ambasadorė pavadino įžeidžiamu jų siūlymą vienu metu įšaldyti ir Šiaurės Korėjos branduolinę programą, ir Pentagono pratybas su Pietų Korėja ir Japonija. Jei ką naujoji rezoliucija ir siūlo įšaldyti – tai Kim Jong Uno ir dar keturių lyderių, taip pat oro linijų turtą užsienyje, ir suteikia teisę patikrinti bet kurio Šiaurės Korėjos laivo krovinį.