Naujienų srautas

Pasaulyje2017.09.11 15:29

Uraganas Irma susilpnėjo iki pirmosios kategorijos

Uraganas Irma, lėtai judantis į šiaurę per Floridos valstiją, pamažu nusilpo iki pirmosios kategorijos, bet tankiai gyvenamus rajonus vis dar siaubia apie 140 km/val. vėjais, o pakrantes – kelių metrų potvyniais. Be elektros liko apie 4 mln. vartotojų, užtvindytas Majamio centras ir kai kurie rajonai vakarinės pakrantės miestuose. Apie naujas aukas nepranešama, o ir sugriovimus įvertinti pavyks tik prašvitus. Pasitikti audrą jau rengiasi kitos valstijos.

Majamio centras virto viena didele upe. Trijų metrų pylimus uragano sukeltos bangos įveikė ir užliejo gatves, kur į darbą paprastai eina dešimtys tūkstančių žmonių. Kas būtų nutikę, jei, kaip anksčiau prognozuota, 6 milijonų miestui Irma būtų smogusi tiesiogiai, sunku įvertinti. Florida sukuria 5 proc. visos šalies vidaus produkto, ir daugelis užgniaužę kvapą laukia įvertinimų. Bet aukų skaičius ir žala tik ims aiškėti vėliau. Kol kas valdžia perspėja, kad pavojus anaiptol nepraėjęs, potvyniai užklumpa jau po to, kai praūžia vėjai, ir jų grėsmė kilusi 1,5 tūkst. kilometrų pakrantei. Kritulių kai kur bus priliję per 60 cm.

Ryšys su pietinėmis Floridos salelėmis, kur Irma pirmąkart pasiekė Amerikos žemę, nepatikimas, ir sužinoti, kas dedasi ten, sunku, bet pranešama, kad kai kurios salelės užlietos trijų metrų potvynio, ir gatvėmis plaukioja iš namų išnešti šaldytuvai. Bet atkakliems vietos gyventojams likti uragano akivaizdoje yra išdidumo reikalas, ir anaiptol ne visi pakluso raginimui evakuotis. Jiems pirmadienį karo lėktuvais turėtų būti pristatomos pirmosios pagalbos siuntos.

Per visą valstiją driekiasi sugriovimų pėdsakas, bet itin didelę žalą prašvitusi diena tikriausiai atskleis vakarinėje Floridos pakrantėje, į kurią uraganas netikėtai pasuko paskutinėmis valandomis. Prabangiame Neiplso kurorte jis antrą kartą užgriuvo sausumą, per pusantros valandos vėjai pripūtė daugiau kaip dviejų metrų vandens sluoksnį. Irma ėmė judėti į šiaurę, Tampos link, kur gyvena 3 mln. žmonių, pusė iš jų – ne aukščiau kaip trys metrai virš jūros lygio. Čia tokių uraganų nėra buvę beveik šimtą metų, ir daug kas nepatikrinta, o gyventojų skaičius sparčiai išaugęs.

AFP/Scanpix nuotr.

Bet uraganas platesnis už visą Floridos pusiasalį, ir net Atlanto pakrantę talžo neatlaikomi vėjai. Per visą valstiją šimtuose slėptuvių ir prieglaudų susirinkę per 160 tūkst. žmonių, evakuotis iš viso nurodyta daugiau kaip 6 milijonams, beveik trečdaliui valstijos gyventojų. Uraganas dar pirmadienį turi virsti tik tropine audra, bet smarkioms liūtims ir vėjams jau rengiasi šiauriau esančios valstijos – perspėjimai paskelbti Alabamai, Džordžijai ir Pietų Karolinai. Net Atlantos mieste uždaromos mokyklos.

Nors Majamyje ir dar keliuose miestuose paskelbta komendanto valanda, plėšikai marodieriauja parduotuvėse. Policija pranešė apie 30 suimtų įtariamųjų.

Prezidentas pasirašė dekretą, kuriuo paskelbė Floridą didžiulės katastrofos zona – tai leidžia panaudoti federalinę pagalbą namams atstatyti, laikinoms pastogėms įrengti ir užkirsti kelią ligų plitimui. Donaldas Trumpas vadina uraganą „didžiule pabaisa“ ir žada aplankyti valstiją, vos tik tai taps įmanoma.

Naujausios žinios apie uraganą Irma (tiesiogiai):

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi