Pasaulyje

2017.09.11 09:58

Vokietijos rinkimams artėjant, Kremlius vykdo savo kampaniją

Artėjant rinkimams Vokietijoje, galima sakyti, ir Vladimiras Putinas vykdo savo rinkimų kampaniją. Tradiciškai išeiviai iš Tarybų Sąjungos buvo Krikščionių demokratų sąjungos rėmėjai jau vien dėl to, kad būtent valdant ryškiausiai krikdemų figūrai kancleriui Helmutui Kohliui, milijonai sovietų atvažiavo į Vokietiją. Tačiau dabar situacija keičiasi, ir visai gali būti, kad Angela Merkel praranda jų paramą, nes Rusija su savo žinių laidomis, grupėmis socialiniuose tinkluose, netikromis naujienomis ir propaganda daro viską, kad Vokietijos rusai būtų nuteikti prieš tradicines partijas ir atsisuktų į tokias kaip populistinė „Alternatyva Vokietijai“. 

Pavyzdžiui, „Pirmasis kanalas“ pasakojo, kad Vokietijoje egzistuoja kastos: viršūnėje – vakarų vokiečiai, po jų – rytų vokiečiai, toliau – turkai, o štai pačioje apačioje – rusai, išeiviai iš SSRS. 

„Rossija24“ atskleidė neva amerikiečių planą, pagal kurį vokiečiai turi netekti savo identiteto, tam panaudojant migrantus – dėl jų esą ryškiai sumažės grynakraujų vokiečių gimstamumas.

Po dviejų savaičių, rugsėjo 24-ąją, vyks rinkimai į Vokietijos parlamentą – Bundestagą. Daugiausia gyventojų turinčioje Europos Sąjungos valstybėje rinkėjai spręs, ar suteikti dabartinei kanclerei A. Merkel ketvirtą kadenciją iš eilės.

Artėjant dar vieniems rinkimams, Vakaruose grįžta senos baimės – netikrų naujienų, kibernetinių atakų, dezinformacijos ir neapykantos skleidimo. Per rinkimus Jungtinėse Valstijose, Didžiojoje Britanijoje, Nyderlanduose, Prancūzijoje buvo užfiksuota daug netikrų naujienų, susijusių su kandidatais. Todėl per vienus svarbiausių šių metų rinkimus Vokietijoje taip pat tikimasi agresyvių kibernetinių atakų ir netikrų naujienų socialiniuose tinkluose.

Pagrindinis taikinys, žinoma, yra kanclerė A. Merkel. Prieš praėjusį sekmadienį vykusius televizijos debatus tarp krikščionių demokratų lyderės A. Merkel ir pagrindinio jos konkurento socialdemokratų lyderio Martino Schulzo Krikščionių demokratų partijos vicepirmininkė pranešė, kad prieš jos puslapį bandyta įvykdyti apie 3 tūkst. kibernetinių atakų. Didžioji dalis jų – iš rusiškų kompiuterių.

Iškart po rinkimų Jungtinėse Valstijose Vokietijos kanclerė perspėjo, kad propaganda ir kibernetinės atakos yra Rusijos politinės doktrinos dalis.

„Noriu pasakyti, kad kibernetinės atakos ar hibridiniai konfliktai, kaip jos apibūdinamos Rusijos doktrinoje, dabar tapo kasdienybės dalimi. Turime išmokti su tuo susidoroti ir informuoti apie tai žmones“, – 2016 metų lapkričio 29 dieną sakė A. Merkel.

Vokietijoje viena pagrindinių netikrų naujienų temų yra susijusi su migrantais, kurie užplūdo šalį, sukeldami krizę visoje ES. Būtent kanclerės A. Merkel prieštaringai vertinamas sprendimas atverti duris šimtams tūkstančių žmonių yra kertinė netikrų naujienų tema. Viena grupė žmonių, į kurią ir taiko propaganda, yra rusų kilmės vokiečiai, kurie į šalį atvyko iš buvusios Tarybų Sąjungos.

AFP/Scanpix nuotr.

Vasario mėnesį pasklidusi istorija, kad neva migrantai, atvykę į Vokietiją, išprievartavo 13 metų rusę mergaitę, sukėlė didžiulį Vokietijos rusų nepasitenkinimą.

Nors policija, vėliau ir žiniasklaida bei kitos valstybės tarnybos greitai reagavo ir paskelbė, kad ši informacija yra melaginga, tačiau tai vis tiek sukėlė protestus, į kuriuos atėjo 10 tūkst. rusų kilmės vokiečių.  

„Mums buvo svarbu papasakoti šią istoriją iš vokiškos pusės, pasakyti, kad tai netikra informacija. Manau, dėl greitos mūsų reakcijos ši istorija greitai pranyko, tačiau ir toliau turime likti budrūs stebėdami, kaip skleidžiamos netikros žinios“, – po protestų sakė kanclerė.

Versiją, kad mergaitė buvo pagrobta ir išprievartauta „vyrų iš Pietų“, pirmiausia paskleidė Rusijos televizijos, kurios rodė interviu su neva mergaitės teta. Vėliau policijai atskleidus, kad mergaitė nebuvo nei pagrobta, nei išprievartauta, Rusija bandė išlaikyti šią istoriją pirmuose puslapiuose. Prie įrodymų, kad skleisti netikras naujienas stengiasi ir Rusijos valstybė, prisidėjo faktas, kad po Vokietijos policijos pranešimų įsikišo ir Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, pareiškęs, kad tikisi, jog šis įvykis nebus paslėptas po kilimu ir Lisos istorija daugiau nepasikartos.

Tai sukėlė didelį Vokietijos vyriausybės pasipiktinimą. Ši melaginga istorija taikėsi į 2 mln. balso teisę turinčių piliečių, kurių šaknys buvusiose komunistinėse šalyse. 

„Žmonės turi baimių ir jas sieja su migrantų krize, sakydami – dar vienas milijonas žmonių ateina, kur jie dėsis? Taip pat kalbama, kad visi pinigai atiteks jiems, o mums nebeliks. Jie mano – kur dingo ta saugi šalis? Ir staiga rusiški televizijos kanalai pradeda pasakoti apie žlungančią šalį, apie tai, kad ją užplūdo žmonės, ir Europai atėjo galas, nes atėjo „barbarai“ iš Artimųjų Rytų. Pasakojama, kad tie žmonės yra vagys, žudikai ir prievartautojai“, – pasakojo etninių vokiečių imigrantų Vokietijoje asociacijos atstovas Alexanderis Reiseris.

Politinė jėga su griežčiausia retorika migrantų atžvilgiu – partija „Alternatyva Vokietijai“. Tai kraštutinės dešinės politinė jėga, kuri mėgina persivilioti šiuos 2 mln. Vokietijos piliečių. Tiesa, šios politinės jėgos populiarumas smukęs.

Vienas iš svarbiausių įrankių skleisti netikrą informaciją yra socialiniai tinklai, kuriuose netikras naujienas skleidžia net ir kai kurių užsienio šalių vyriausybės. Ši problema dėmesio centre atsidūrė po rinkimų Jungtinėse Valstijose, nors iš pradžių „Facebook“ įkūrėjas Markas Zuckerbergas teigė, kad „Facebook“ tikrai neturi tokios galios, kad galėtų padaryti įtaką rinkimų rezultatams, tačiau šią savaitę socialinis tinklas atskleidė, kad per rinkimus Jungtinėse Valstijose netikros paskyros, susijusios su Kremliumi, pirko reklamos už maždaug 100 tūkst. dolerių.  

Reuters/Scanpix nuotr.

Vokietijos tarnybos ir pati kanclerė pradėjo kreipti daug dėmesio į socialiniuose tinkluose plintančią netikrą informaciją, kurią dažniausiai skleidžia vadinamieji „botai“– kompiuterinio algoritmo reguliuojamos netikros socialinių tinklų paskyros. Todėl Vokietijos parlamentas priėmė naują įstatymą kovai su netikromis naujienomis ir neapykanta socialiniuose tinkluose.

Įstatymas, kuris įsigalios jau spalio 1-ąją, tiesiogiai įpareigoja socialinius tinklus sekti netikras naujienas ir neapykantos skleidimą bei pašalinti jas per 24 valandas.

Priešingu atveju socialiniam tinklui grėstų baudos iki 50 mln. eurų. Šis turbūt stipriausias įrankis kovai su melagingų žinių sklaida gali gerokai sumažinti netikrų naujienų ir tapti pavyzdžiu kitoms valstybėms, susiduriančiomis su šia problema.

Vokietijoje populiariausias socialinis tinklas „Facebook“, turintis apie 35 mln. vartotojų, jau pradėjo ruoštis naujajai tvarkai šalyje. „Facebook“ jau panaikIno rasistinį ir kitą nelegalų turinį, taip pat panaikino daug netikrų paskyrų bei pasamdė šimtus žmonių, kad šie stebėtų naujienų srautą socialiniame tinkle ir galėtų paženklinti melagingą informaciją.

„Facebook“ turi ruoštis ir galimam netikros informacijos pagausėjimui artėjant rinkimams. Kanclerė A. Merkel ir Krikščionių demokratų partija nerimauja, kad gali pasikartoti Prancūzijos prezidento rinkimų scenarijus, kur dieną prieš rinkimus, kai uždrausta politinė agitacija, buvo paviešinti asmeniniai Emmanuelio Macrono komandos elektroniniai laiškai.

Ką paviešinti, Rusija greičiausiai turi. Programišiai iš Rusijos, beje, tie patys, kurie įvykdė įsilaužimus ir į Demokratų partijos kompiuterius Amerikoje, 2015 metais pavogė daug elektroninių laiškų iš A. Merkel sąjungininkų. Todėl ir yra nerimo. Be socialinių tinklų, taip pat svarbūs Rusijos propagandiniai kanalai, kurie netikras naujIenas skelbia net keliomis kalbomis.

Rinkimams artėjant kova su netikromis naujienomis ir dezinformacija sustiprės, nes greičiausiai jų bus vis daugiau. Tačiau panašu, kad Vokietija pasimokė iš įvykių kitose šalyse ir atkreipia dėmesį į netikrą informaciją. Laikas parodys, ar tai duos teigiamų rezultatų.