Pasaulyje

2017.09.10 23:59

Uragano Irma centras pasiekė žemyninę Floridą

Floridos salos sulaukė „baisiausios valstijos istorijoje“ audros, kurią JAV žiiasklaida jau praminė „monstru“. Anot pareigūnų, stichija, kurios vėjo greitis siekia per 210 kilometrų per valandą, grasina gyvybei pavojingais potvyniais, galinčiais paskandinti pastatus, ir tornadais.

Apie 23 valandąą Lietuvos laiku uragano Irma centras pasiekė žemyninę Floridą – kiek į pietus nuo Neiplso esantį Marko Ailendo miestą. Įspėjama, kad čia vandens lygis gali pakilti net 4,5 metro. Irmos stiprumo kategorija buvo sumažinta iki trečios (iš penkių), tačiau ji vis tiek galingai smogė vakariniam Floridos krantui – vėjai čia siekia 192 km/val.

Uragano Irma stiprumas sumažintas iki trečios (iš penkių) kategorijos. Galinga audra vis dar artėja žemyninės Floridos link kartu su 120 mylių per valandą vėjais.

Nacionalinis uraganų centras perspėjo žmones dėl to nenusiraminti – „audra išlieka galingu uraganu“.

Centras taip pat „Twitter“ tinkle paliko žinutę didžiosiomis raidėmis: „TRAUKITĖS NUO VANDENS“.

Pietų Floridos apygarda, kuriai priklauso ir Floridos salynas, yra „uždaryta“. Gubernatorius Rickas Scottas sekmadienį pranešė, kad vienintelis salas ir žemyninę valstijos dalį jungiantis kelias yra paniręs po vandeniu.

Gyventojams, kurie per evakuaciją paliko namus, nurodyta negrįžti namo be atskiro leidimo.

Skelbiama, kad Ki Vesto mieste audros potvynis siekia 3-4 metrus.

Įsismarkavęs vėjas Majamyje nulaužė kraną. Miesto valdžia ragina piliečius, gyvenančius prie tokių kranų, palikti savo namus dėl saugumo.

JAV Nacionalinis uraganų tyrimų centras Majamyje skelbia, kad šiaurinė vadinamoji audros akis sekmadienio rytą pasiekė Floridos salas. Audros akis – debesų kamuolys, besisukantis aplink audros epicentrą, jį lydi gausūs krituliai ir smarkios liūtys.

Kai kuriose Floridos pakrantėse jau fiksuojamos 4,5 metrų aukščio potvynio bangos. Nemažai ekspertų tvirtina, kad būtent „Irmos“ sukeliamos potvynio bangos ir kelia didžiausią pavojų.

Tampos įlankoje laukiama kiek nuosaikesnių –nuo 1,5 iki 2,5 metrų – aukščio potvynio bangų. Apie audrą perspėjama ir Alabamoje bei Džordžijoje.

„Privalote išvykti – ne šiąnakt, ne po valandos, o tuojau pat. Tai bus baisiausia audra per visą valstijos istoriją“, – šeštadienio vakarą per spaudos konferenciją sakė Floridos valstijos gubernatorius Rickas Scottas.

BNS nuotr.

JAV Nacionalinis uraganų tyrimų centras šeštadienio vakarą išplatino pranešimą, jog „Irma“ ir ją lydintys tornadai jau keliauja per Floridos pietus. Kol kas pirmieji uraganiniai vėjo gūsiai fiksuoti Floridos salose, esančiose pietinėje valstijos pakrantėje.

Majamyje siaučia toks stiprūs vėjas, jog, anot liudininkų, lauke sunku net stovėti. Audros akis jau pasiekė Floridos salas, spėjama, kad stichija keliaus aukštyn Floridos vakarine pakrante. Nepaisant to, audros pavojų jau pradeda jausti ir rytinės pakrantės teritorijos. CNN korespondentas Derekas Van Damas dirba Majami Biče, kur pučia itin smarkus vėjas. „Sunku net stovėti“, – teigia žurnalistas.

Uraganui „Irma“ pasiekus Floridą, daugiau nei milijonas žmonių neturi elektros

Floridoje daugiau kaip 1,35 mln. būstų ir įstaigų dingo elektra, uragano „Irma“ centrui esant apie 90 mylių į pietryčius nuo Ki Vesto salos.

Floridos elektros tiekimo bendrovė savo tinklalapyje pranešė, kad daugiai kaip pusėje objektų Majamio Deido rajone nėra elektros; apie 600 tūkst. šio rajono gyventojų buivo nurodyta evakuotis.

Pasak bendrovės, milijonams žmonių nutrūks elektros tiekimas, kai kuriose vietose – ilgam. Avarijoms likviduoti sutelkia daugiau kaip 16 tūkstančių šios bendrovės specialistų – tiek daug pajėgų prieš audrą nebuvo sutelkta niekad anksčiau JAV istorijoje.

Tuo tarpu uragano „Irma“ centras pasislinko labiau į vakarus ir vis labiau stiprėja, artėdamas prie Sent Pitersbergo, o ne Tampos, kaip prognozuota anksčiau.

Uraganas „Irma“ sustiprėjo iki ketvirtos kategorijos audros

Sekmadienio paryčiais uraganas „Irma“, anot meteorologų, sustiprėjo iki 4 kategorijos audros.

Nacionalinis uraganų tyrimų centras skelbia, kad, remiantis turimais duomenimis, šiuo metu „Irmos“ vėjo greitis siekia 210 kilometrų per valandą, gūsiai dar galingesni.

Judėdama Floridos sąsiauriu, „Irma“ gali dar sustiprėti ir Floridos salas ir vakarinę pakrantę pasiekti kaip galingas uraganas“, – perspėja Nacionalinis uraganų tyrimų centras.

Pats uragano centras pietinę Floridos rifų dalį kirs už kelių valandų ir artės prie Floridos pusiasalio, kurio pakrantėje gresia vandens patvanka iki 15 pėdų (4,6 metro).

Kuboje vertinama nuūžusio uragano „Irma“ padaryta žala

Uraganas „Irma“ plėšė namų stogus, užtvindė šimtus kilometrų krantų, niokodamas šiaurinę Kubos pakrantę, prieš tai nusiaubęs Karibų regiono salas ir nusinešęs jose mažiausiai 22 žmonių gyvybes.

Kai pasitraukęs nuo Kubos šeštadienį vakare uraganas „Irma“ su 195 km per valandą vėjais juda Floridos link, salos tarnybos ėmėsi vertinti stichijos padarytos žalos šiaurinėje pakrantėje, kur yra daugybė kurortų bei miestų, taip pat žemdirbystės laukuose vidurio Kuboje.

Kol kas nėra pranešimų apie žuvusius žmones – šalis didžiuojasi gebanti tinkamai pasirengti gamtos stichijos siautėjimui. Jau imtasi taisyti nutrauktas elektros tiekimo linijas, šalinti nuo kelių nuverstus medžius; tačiau dar perspėjama, kad žmonės Havanoje neitų į patvinusias gatves, nes vanduo jose gali išsilaikyti iki pirmadienio.

„Sostinės gyventojai turi žinoti, kad potvynis dar gali tęstis ilgiau nei pusantros paros, kitaip sakant, (vanduo) išliks pakilęs“, – sakė šeštadienį vėlai vakare civilinės gynybos pulkininkas Luisas Angelis Macareno, dar pridūręs, kad vanduo gali prasiskverbti į Havanos miestą iki 600 metrų.

Anksčiau, kai „Irma“ dar artėjo prie Kubos, kariai ėjo per pakrantės miestus ir vertė žmones evakuotis, vedė juos į prieglaudas kuriomis tapo valstybiniai pastatai ir mokyklos, net į urvus.

Vaizdo įrašuose iš šiaurinės ir rytinės Kubos matyti išvartyti elektros stulpai, kelio ženklai, nuversti medžiai, nuplėšti stogai. Pasak liudininkų, visiškai sugriautas provincijos muziejus, atsidūręs pačioje uragano akyje, Santa Klaroje sugriauti 39 pastatai.

Iš Kubos šiaurinės ir centrinės dalies kurortų evakuota daugia kaip 5 tūkstančiai turistų.