Pasaulyje

2017.09.09 20:57

Uraganas Irma artinasi prie Floridos

BNS 2017.09.09 20:57

Karibų regione šėlsta namus griaunantis ir jau mažiausiai 19 gyvybių pasiglemžęs uraganas Irma.

Vėl iki aukščiausios – penktos – kategorijos sustiprėjęs uraganas penktadienio vakarą praūžė Kubos Kamagvėjaus salynu ir šiuo metu sparčiai juda Floridos link. Šios pietinės JAV valstijos valdžia nurodė evakuoti 5,6 mln. gyventojų.

Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus duomenimis, nuo Irmos jau nukentėjo 1,2 mln. žmonių. Manoma, kad šis skaičius gali išaugti iki 26 milijonų.

Tyrimų kompanija „Enki Research“ skaičiuoja, kad uragano padaryta žala JAV ir Karibų regione gali siekti 120 mlrd. dolerių (100 mlrd. eurų).

Florida

Baiminamasi, kad stichija valstijai gali atnešti precedento neturinčios žalos, skelbia naujienų agentūra AP.

Anot gubernatoriaus Ricko Scotto, sekmadienį „Irmai“ pasiekus Floridos vakarinę pakrantę, baiminamasi baisiausio scenarijaus. Savo namus dėl saugumo vietos valdžia prašo palikti apie 6,3 mln. iš 21 mln. valstijos gyventojų. Šeštadienį surengtoje spaudos konferencijoje gubernatorius į evakuacijos zoną patenkantiems amerikiečiams kalbėjo: „Privalote išvykti – ne šiąnakt, ne po valandos, o tuojau pat“.

Gubernatoriaus teigimu, vakarinėje Floridos pakrantėje tikimasi net iki 4,5 metro aukščio potvynio bangų. Tampos įlankos vietovėje laukiama potvynio bangų, kurių aukštis prie krantų sieks nuo 1,5 iki 2 metrų.

Naujienų agentūra AP praneša, kad apie 30 tūkst. Pietų Floridos gyventojų nebeturi elektros. Uraganas Irma Kuboje buvo trečios kategorijos, tačiau manoma, kad audra Floridoje sustiprės.

Floridos pietvakarius jau pasiekė pirmieji lietaus debesys su smarkiu vėju.

Barbuda

Trečiadienį Irma nusiaubė mažytę Karibų jūros salą Barbudą. Antigvos ir Barbudos ministras pirmininkas Gastonas Browne`as pranešė, kad sala buvo „visiškai nuniokota“, sugriauta apie iki 30 proc. namų.

Žinoma, kad 1,6 tūkst. gyventojų turinčioje saloje uraganas nusinešė vieno žmogaus gyvybę. Manoma, kad tai vaikas, žuvęs, kai jo šeima bandė pasislėpti nuo stichijos.

Šv. Bartolomėjaus ir Šv. Martyno salos

Vėliau Irmos sukeltas milžiniškas vėjas ir liūtys užgriuvo atostogautojų mėgstamas Šv. Bartolomėjaus ir Šv. Martyno salas.

Prancūzija pranešė, kad Šv. Martyno saloje žuvo 10 žmonių, o Nyderlandai, kuriems priklauso kita salos dalis, paskelbė, jog jiems priklausančioje teritorijoje audra nusinešė dviejų žmonių gyvybes.

Abiejų šalių valdžia patvirtino, kad padaryta didžiulė žala, ir pasmerkė plėšikavimą.

„Didžiulė katastrofa. 95 proc. salos yra sugriauta,“ – sakė Danielis Gibbsas, vienas iš prancūziškosios salos dalies vadovų.

Mergelių Salos

JAV Mergelių Salose žuvo mažiausiai keturi žmonės, naujienų agentūrai AFP pranešė pareigūnai.

„Praradome didelį dalį, daug turto. Kalbu apie gaisrines, policijos nuovadas,“ – socialiniame tinkle „Facebook“ parašė salų gubernatorius Kennethas Mappas. Pasak jo, regioninis medicinos centras „Schneider“, pagrindinė regiono sveikatos priežiūros įstaiga, neteko stogo.

Britanijos Mergelių Salų gubernatorius Gusas Jaspertas paskelbė nepaprastąją padėtį. „Deja, yra pranešimų apie nukentėjusiuosius ir žuvusiuosius“, – sakė jis.

Puerto Rikas

JAV teritorijoje Puerto Rike Irma pasiglemžė mažiausiai dvi gyvybes. Salos centrinėje ir šiaurinėje dalyse upėms išsiliejus iš krantų, daugiau kaip pusė iš 3 mln. jos gyventojų liko be elektros.

Dominikos Respublika

Ketvirtadienį 285 kilometrų per valandą stiprumo vėjas ir liūtys praūžė Dominikos Respublika. Evakuota apie 20 tūkst, gyventojų, o nuo potvynių nukentėjo daugiau kaip 2 tūkst. namų.

Haitis

Haityje Irma sukėlė potvynių ir sužeidė keletą žmonių, tačiau audra pasuko šiauriau nei buvo prognozuojama, taigi neturtingai salai pavyko išvengti didesnių bėdų.

Pranešama, kad Haičio šiaurės vakaruose dingo vienas motociklininkas, bandęs pervažiuoti patvinusią upę.

Bahamos

Bahamas smarki audra taip pat aplenkė, ir penktadienį nebuvo gauta pranešimų apie nukentėjusiuosius ar didelę žalą infrastruktūrai.

Žiniasklaida informavo, kad kai kur audra nutraukiojo elektros laidus, išvartė medžių ir apgadino stogų.

Kuba

Kubos Kamagvėjaus salyną Irma pasiekė šeštadienį 3 val. Grinvičo (6 val. Lietuvos) laiku. Apie milijoną žmonių buvo priversti palikti savo namus ir laikinai apsistoti saugesnėse vietose pas gimines ar specialiose slėptuvėse.

Kuba iš pajūrio kurortų į saugias salos vietas evakavo 10 tūkst. turistų ir paskelbė aukščiausią pavojaus lygį.

Kas toliau?

Rekordiškai ilgai nenurimstantis tokio stiprumo uraganas Irma šeštadienį vėl nusilpo iki 4-os kategorijos audros. 250 km per val. vėjo gūsius nešančios audros centras dabar yra apie 440 km nutolęs nuo Majamio.

Vėlų šeštadienį arba sekmadienį Irma turėtų pasiekti Floridos salas, o vėliau audra slinks per Džordžiją ir Pietų Karoliną, informavo Nacionalinis uraganų centras.

JAV pareigūnai nurodė 5,6 mln. gyventojų išvykti į saugesnes vietas, o dauguma jų jau pradėjo masinę evakuaciją.

Jungtinių Valstijų kariuomenė mobilizavo tūkstančius karių bei atsiuntė keletą didelių laivų padėti gelbėtojams.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas kiek anksčiau jau paskelbė nepaprastąją padėtį Puerto Rike, JAV Mergelių Salose bei Floridoje. Prezidentas nurodė evakuoti Savanos miestą bei kitas pakrantėse įsikūrusias gyvenvietes.

Daugiau uraganų

Penktadienį Irmos maršrutu ėmė judėti iki ketvirtos kategorijos sustiprėjęs uraganas Jose, nešantis vėją, kurio gūsiai siekia iki 240 km per val. greitį.

Prognozuojama, kad audra turėtų pasiekti anksčiau šią savaitę Irmos nuniokotas Šv. Bartolomėjaus ir Šv. Martyno salas.

Vėlyvą penktadienį rytinę Meksikos pakrantę pasiekė pirmos kategorijos uraganas Katia. Be kita ko, šią šalį vakar sukrėtė ir stipriausias per pastarąjį šimtmetį žemės drebėjimas.