Pasaulyje

2017.09.08 19:31

Turkija apkaltino Vokietiją mėginimu kivirče su Ankara naudotis ES kaip „įrankiu“

BNS2017.09.08 19:31

Turkijos Europos Sąjungos reikalų ministras Omeras Celikas penktadienį apkaltino Vokietiją mėginimais pasinaudoti Europos Sąjunga kaip „įrankiu“ tebesitęsiančiame kivirče su Ankara, ir paragino nutraukti „užburtą nesutarimų ratą“ tarp abiejų pusių.

O. Celikas palankiai vertino tai, kad keletas bloko užsienio reikalų ministrų diplomatiškai atmetė Vokietijos kanclerės Angelos Merkel raginimą nutraukti derybas dėl Turkijos narystės ES.

ES yra išreiškusi didelį susirūpinimą dėl griežtų priemonių, kurių Turkija ėmėsi po pernai metų nepavykusio perversmo, o Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude`as Junckeris neseniai įspėjo, kad Ankara „milžiniškais žingsniais traukiasi iš Europos.“

Santykiai su Vokietija pakriko dar labiau po sekmadienį vykusių rinkiminių debatų, kai A. Merkel pareiškė prašysianti ES nutraukti derybas dėl Turkijos įstojimo į sąjungą.

O. Celikas sako, kad Vokietija rizikuoja sugadinti ES reputacija įtraukdama bloką į ginčą tarp dviejų atskirų valstybių.

„Ieškantieji naujų argumentų (prieš Turkijos narystę) iš tiesų mėgina pasinaudoti ES dvišalių problemų sprendimui“, – per Taline vykstantį ES užsienio reikalų ministrų susirinkimą žurnalistams sakė O. Celikas.

„ES neturėtų būti naudojama kaip įrankis kovoje su bet kurios valstybės dvišalėmis problemomis“, – pridūrė jis.

A. Merkel pasisakymai sekmadienį sulaukė aršaus atsako iš Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano, kuris juos palygino su „nacizmu“.

Vis dėl to, kai kurie ES ministrai mano, kad reikalingas labiau apgalvotas atsakas negu siūlo A. Merkel, ir įspėja nesiimti skubotų veiksmų prieš Turkiją, kuri yra svarbi NATO narė ir pagrindinė Europos partnerė kovoje su migrantu krize.

Pasak O. Celiko, ministrų apdairumas rodo, kad nėra „sąlygų“ stabdyti derybas, vangiai judančias į priekį nuo jų pradžios 2005 metais.

Santykiai tarp Ankaros ir Berlyno smarkiai pašlijo nepavykus perversmui Turkijoje, po kurio šioje šalyje buvo imtasi griežtų priemonių, suimta daugiau nei 50 tūkst. žmonių, tarp kurių yra Vokietijos piliečių.

Abi pusės svaidosi piktais pareiškimais, o R. T. Erdoganas paragino turkų kilmės Vokietijos gyventojus nebalsuoti už A. Merkel partija per šį mėnesį vyksiančius rinkimus.

O. Celikas sako, kad metas nutraukti abipusius kaltinimus.

„Galiu jums pasakyti, kad mes tikrai nesijaučiame gerai dėl Vokietijos politikų argumentų, jie nepraleidžia nė dienos neišreikšdami kritikos mūsų prezidentui ir politikams, – sakė jis. – Manau tai užburtas ratas, kurį privalome nutraukti ir užtikrintai galvoti apie ateitį.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.