Pasaulyje

2017.09.07 12:08

Uraganas „Irma“ Karibų regione nusinešė mažiausiai devynias gyvybes

BNS, LRT.lt2017.09.07 12:08

Retos penktos kategorijos uraganas „Irma“, trečiadienį siautėjęs Karibų regione, griuvėsiais pavertė Barbudos ir Šv. Martyno atogrąžų salas bei pareikalavo mažiausiai devynių gyvybių.

Vienas stipriausių Atlanto vandenyne užfiksuotų uraganų vėlų trečiadienio vakarą slinko šiaurine Puerto Riko pakrante, pavojingai artėdamas Floridos link; čia buvo evakuotos vietovės, kurioms iškilusi didžiausia grėsmė susidurti su stichija.

Itin smarkiai nuo audros nukentėjo Prancūzijos ir Nyderlandų valdoma Šv. Martyno sala, garsėjanti įspūdingais paplūdimiais bei audringu naktiniu gyvenimu. Prancūziškojoje salos dalyje žuvo mažiausiai šeši žmonės bei buvo sugriauta apie 95 proc. visų pastatų, informavo pareigūnai.

„Tai yra didžiulė katastrofa; sunaikinta 95 proc. salos, – sakė aukšto rango vietos pareigūnas Danielis Gibbsas. – Esu sukrėstas. Tai siaubinga.“

Į pietryčius nuo tos teritorijos esančios Gvadelupos prefektas Ericas Maire`as situaciją Šv. Martyno saloje pavadino „dramatiška“. Jo teigimu, gyventojai ten liko be geriamojo vandens ir elektros. Pareigūnas perspėjo, kad žuvusiųjų skaičius tikriausiai dar didės.

Tuo tarpu Barbuda, kuri priklauso dviejose salose įsikūrusiai Antigvos ir Barbudos valstybei, buvo „visiškai nuniokota“: audra apgadino 95 proc. namų, o apie 30 proc. jų buvo sugriauti, pranešė šalies ministras pirmininkas Gastonas Browne`as.

„Iš Barbudos liko vieni griuvėsiai“, – sakė jis. 1 600 gyventojų turinčioje saloje „Irma“ nusinešė vieno vaiko gyvybę. Pranešama, kad vaikas žuvo, kai jo šeima bandė surasti saugią slėptuvę nuo audros.

„Irmos“ atnešto vėjo gūsiai siekė iki 295 km per val. greitį. Ketvirtadienį audra turėtų pasiekti šiaurines Dominikos Respublikos ir Haičio pakrantes, vėliau slinkti link Rytų Kubos, o tada turėtų pasukti į šiaurę ir judėti Floridos link.

Vidurnaktį Grinvičo (3 val. Lietuvos) laiku audros centras buvo į šiaurę nuo Puerto Riko; uraganas slinko vakarų-šiaurės vakarų kryptimi 26 km per val. greičiu.

Artėjant uraganui, Puerto Riko, kur gyvena apie 3,5 mln. žmonių, gubernatorius Ricardo Rossello iškvietė Nacionalinę gvardiją ir paskelbė, kad buvo atidarytos laikinos pastogės, kur nuo audros galėtų pasislėpti iki 62 tūkst. šios JAV teritorijos gyventojų.

Atslinkusi „Irma“ beveik pusę Puerto Riko gyventojų paliko be elektros, o salos viduryje bei šiaurėje upės išsiliejo iš savo krantų.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas Puerto Rike, JAV Mergelių Salose bei Floridoje paskelbė nepaprastąją padėtį. Jo teigimu, prognozės šioms teritorijoms „nėra geros“.

Prezidentas kalbėjosi telefonu su visų trijų teritorijų gubernatoriais ir patikino pareigūnus, kad jie sulauks federalinės vyriausybės paramos.

Tuo tarpu Kuboje keliose rytinėse ir vidurio provincijose buvo paskelbta nepaprastoji padėtis; ten gyvenantiems žmonėms buvo patarta pasiieškoti saugesnių vietų pas gimines arba laikinai prisiglausti vyriausybės įkurtose slėptuvėse.

Uragano kelyje – Florida

Aukščiausios – penktos – kategorijos audra gali padaryti didelės žalos pastatams ir infrastruktūrai; tokio stiprumo uraganas gali lengvai nuplėšti namų stogus, išdaužyti langus, išvartyti medžius ir sukelti potvynių. Dėl to kyla pavojus ir žmonių gyvybėms. Visgi tokio stiprumo audrų Atlanto vandenyne susiformuoja itin retai.

Audra „Irma“ atslinko praėjus vos daugiau nei savaitei po to, kai Teksase ir Luizianoje siautėjo uraganas „Harvey“. Be kita ko, trečiadienį buvo pranešta, kad Atlanto vandenyne iki uragano sustiprėjo atogrąžų audra „Jose“, o Meksikos įlankoje – „Katia“.

Meteorologų teigimu, atslinkus audrai, vandens lygis Floridoje gali būti iki septynių metrų didesnis nei įprasta. Besiartinant „Irmai“ gyventojai pildė maisto atsargas bei ieškojo saugių vietų pasislėpti nuo uragano, o iki pat Floridos buvo evakuojamos turistų mėgstamos vietovės.

Manoma, kad audra pasieks šią valstiją penktadienio vakarą.

Floridos gubernatorius Rickas Scottas sakė, kad „Irma“, atslenkanti praėjus kiek daugiau nei savaitei po 60 gyvybių nusinešusio uragano „Harvey“, kelia „didelę grėsmę visai valstijai“.

Iš populiarių Ki Vesto salų skuba išvykti turistai ir vietos gyventojai, kuriems buvo liepta evakuotis.

Majamyje audrai besiruošiantys gyventojai ištuštino parduotuvių lentynas: išpirkta viskas, pradedant vandeniu ir baigiant smėlio maišais. Degalinėse nuo Floridos salų iki Majamio baigėsi kuras, o daugumoje prekybos centrų buvo išpirktas visas vanduo buteliuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt