Pasaulyje

2017.09.06 19:30

Indijoje kilo pasipiktinimas dėl valdančiuosius kritikavusios žurnalistės nužudymo

BNS2017.09.06 19:30

Indijos žurnalistės ir laikraščio redaktorės Gauri Lankesh, nevengusios kritikuoti valdančiąją partiją, nužudymas šalyje sukėlė didžiulį aktyvistų, politikų ir žurnalistų pasipiktinimą; trečiadienį jie pareikalavo nedelsiant ištirti šį nusikaltimą.

55 metų moterį vėlyvą antradienį nušovė trys motociklu važiavę nežinomi užpuolikai, prisiartinę prie jos namų pietiniame Bangaloro mieste Karnatakos valstijoje.

Žurnalistė buvo griežta premjero Narendros Modi dešiniojo sparno vyriausybės kritikė.

Indijos redaktorių gildija pareiškė, kad G. Lankesh mirtis yra „grėsmingas ženklas kitokiai nuomonei demokratijoje ir brutalus išpuolis prieš spaudos laisvę“, ir paragino nedelsiant nuodugniai ištirti šį nusikaltimą.

Indija laikoma gana nesaugia šalimi žurnalistams, tačiau dauguma jų nužudymo atvejų užfiksuojama atokiose kaimiškose vietovėse, nutolusiose nuo didelių miestų.

Vis dėlto N. Modi vyriausybės kritikai tvirtina, kad kitokią nuomonę turintys asmenys patiria priespaudą, nes didžiausioje pasaulio demokratijoje vis dažniau tvyro nacionalistinės nuotaikos.

Balandį organizacija „Reporteriai be sienų“ (RSF) savo pasaulio žiniasklaidos laisvės indekse Indijai skyrė 136-ą vietą iš 180. Spaudos laisvės grupės teigimu, „indų nacionalistai bando atsikratyti visų „antinacionalistinių“ minčių apraiškų nacionalinėse diskusijose“.

RSF duomenimis, nuo 2010-ųjų Indijoje žuvo 25 žurnalistai.

„Nužudymas prieš demokratiją“

G. Lankesh socialiniuose tinkluose buvo tapusi dešiniojo sparno „interneto trolių“ taikiniu. Moteris piktindavosi susidurianti su „fanatiška neapykanta“ ir būgštavo dėl žodžio laisvės Indijoje.

Pernai teismas ją pripažino kalta apšmeižus vieną įstatymų leidėją, priklausantį valdančiajai nacionalistinės pakraipos partijai „Bharatiya Janata Party“ (BJP). Savo 2008-ųjų straipsnyje ji rašė apie galimą to parlamentaro korupciją. Žurnalistė pastarąjį teismo nuosprendį buvo apskundusi.

„Šis nužudymas privalo būti ištirtas efektyviai ir skubiai“, – pranešime sakė Visuotinė Indijos demokračių asociacija.

G. Lankesh nužudymas buvo „didėjančios dešiniojo sparno jėgų įtakos išlaisvintos netolerancijos ir smurto niūrus rodiklis“, priduriama jame.

Žmogaus teisių organizacijos „Human Rights Watch“ (HRW) Pietų Azijos skyriaus direktorė Meenakshi Ganguly paragino politikus „pasmerkti smurtą dėl įsitikinimų“.

„Kitokia nuomonė ir kritika yra demokratijos stiprybės, tačiau Indijoje jos skandinamos kaltinimais, esą tai daro žalą tikėjimui ar tautai“, – sakė ji naujienų agentūrai AFP.

Į Bangaloro ir kitų Indijos miestų gatves piktindamiesi G. Lankesh nužudymu bei reikalaudami teisingumo trečiadienį išėjo daugybė žurnalistų ir aktyvistų.

Kol kas dėl žurnalistės nužudymo nebuvo suimtas nė vienas įtariamasis. Karnatakos vyriausiasis ministras Siddaramaiah pavadino šį nusikaltimą „nužudymu prieš demokratiją“.

Karnatakos vyriausybei vadovauja nacionalinė opozicinė Kongreso partija, tačiau kitąmet vyksiančiuose valstijos rinkimuose perimti vietos valdžią sieks BJP.

Per spaudos konferenciją trečiadienį Siddaramaiah pareiškė, kad valstijoje sudaryta speciali tyrėjų komanda, kuri aiškinsis žurnalistės nužudymo aplinkybes.

Policija pranešė turinti stebėjimo kameros, esančios jos namuose, įrašą bei netoliese aptikę keturias šovinių tūteles.

„Stebėjimo kamera užfiksavo visą incidentą“, – žurnalistams sakė G. Lankesh brolis Indrajitas.

„Esu įsitikinęs, kad kaltininkai bus greitai sugauti“, – sakė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt