Pasaulyje

2017.09.06 10:37

Buvusiems katalonų lyderiams pateikė sąskaitą už balsavimą dėl nepriklausomybės

BNS 2017.09.06 10:37

Ispanijos teismas 11-ai buvusių Katalonijos pareigūnų pateikė 5,1 mln. eurų sąskaitą už neformalų 2014-ųjų plebiscitą dėl nepriklausomybės, bet regiono lyderiai sako, kad ši bauda nesutrukdys jiems netrukus surengti privalomojo pobūdžio referendumą nepriklausomybės klausimu.

Ispanijos Audito teismas antradienį nusprendė, kad 11 pareigūnų turėtų grąžinti valstybės lėšas, kurios buvo išleistos tam balsavimui surengti. Aukščiausiasis Teismas balsavimą paskelbė nekonstituciniu.

Katalonijos lyderiai šį sprendimą pavadino Ispanijos valdžios „beviltišku bandymu“ sustabdyti nepriklausomybės referendumą, numatytą spalio 1 dieną.

Regiono prezidentas Carlesas Puigdemont`as sakė, kad jo ministrų kabinetas, nepaisydamas kategoriško Ispanijos vyriausybės nepritarimo, surengs privalomojo pobūdžio referendumą.

Tarp pareigūnų, kuriems buvo nurodyta grąžinti 5,1 mln. eurų, yra C. Puigdemont`o pirmtakas, buvęs regiono lyderis Arturas Masas.

Katalonija, turtingas šiaurės rytinis Ispanijos regionas, turi 7,5 mln. gyventojų, kurie didžiuojasi savo katalonų kalba ir kultūra.

Reikalavimai dėl atsiskyrimo čia reiškiami jau seniai, bet pastaraisiais metais nepriklausomybės judėjimas regione sustiprėjo, nes dėl Ispanijos ekonominės krizės išaugo nedarbas ir skolos.

Katalonai skundžiasi, kad regionas negauna investicijų, kurios būtų proporcingos jo sumokamiems mokesčiams, ir kad centrinė vyriausybė kišasi į regiono kalbos bei švietimo politiką.

Viešosios nuomonės apklausos rodo, kad katalonai nepriklausomybės klausimu yra pasidaliję į dvi apylyges stovyklas, tačiau dauguma jų pasisako už referendumo organizavimą.

2014 metų lapkričio mėnesį vykusiame simboliniame referendume daugiau nei 80 proc. balsavusiųjų pasisakė už Katalonijos nepriklausomybę. Tačiau plebiscite dalyvavo vos 2,3 mln. iš 6,3 mln. balsavimo teisę turinčių rinkėjų.