Pasaulyje

2017.09.06 22:09

Galingas uraganas „Irma“ pasiekė salą Karibų regione

Galingas uraganas „Irma“ ankstų trečiadienį pasiekė Karibų regione esančią Barbudos salą, atnešdamas ten smarkų vėją bei grasindamas sukelti didžiulių potvynių. Regiono valstybės ruošiasi stichijai, kuri, prognozuojama, gali smogti ir Floridos valstijai.  Į uragano „Irmos“ nusiaubtas salas atskridę Nyderlandų Karalystės jūrų pėstininkai regėjo daug audros padarytos žalos, tačiau apie žuvusiuosius nepraneša, sakė Olandijos jūrų laivyno atstovas.

Į uragano „Irmos“ nusiaubtas salas atskridę Nyderlandų Karalystės jūrų pėstininkai regėjo daug audros padarytos žalos, tačiau apie žuvusiuosius nepraneša, sakė Olandijos jūrų laivyno atstovas.

Penktosios kategorijos audra trečiadienį tiesiogiai smogė Nyderlandų Karalystei priklausančiam Sint Martenui, tačiau žalos dydis kol kas neaiškus. Pirmadienį į salą atskrido apie 100 Nyderlandų jūrų pėstininkų, kad galėtų padėti pasiruošti uraganui.

Jūrų pėstininkai sugebėjo atsiųsti nuotraukų, kuriose matyti apniokotos Sint Marteno ir Sint Eustatijaus salos, sakė jūrų laivyno atstovė Karena Los.

„Matoma, kad padaryta daug žalos, nuversti medžiai, namai, nutraukti stogai, smarkiai pakilęs vandens lygis“, – sakė K. Loos.

Jos teigimu, žalos mastas kitose salos vietose kol kas neaiškus.

Tikimasi, kad pirmas iš dviejų į salas plaukiančių Nyderlandų laivų, į Sint Marteną atvyks apie 20 val. vietos laiku (3 val. Lietuvos laiku).

Aukščiausios – penktos – kategorijos audra pasiekė sausumą ties Barbudos sala, kuri priklauso dviejose salose įsikūrusiai Antigvos ir Barbudos valstybei, apie 6 val. Grinvičo (9 val. Lietuvos) laiku. Uragano atnešto vėjo gūsiai siekė 295 km per val. greitį, informavo Majamyje įsikūręs Nacionalinis uraganų centras (NHC).

„Irma“ slenka šiaurės vakarų kryptimi Mergelių Salų bei Puerto Riko link, o vandens lygis ten gali būti iki šešių metrų didesnis nei įprasta, nurodė NHC. Šias vietoves audra turėtų pasiekti vėliau trečiadienį.

Viena skurdžiausių regiono valstybių Haitis jau ruošiasi uraganui, kuris maždaug 24 km/h greičiu keliauja per Karibus. Žmonės evakuojami Haityje ir aplinkinėse valstybėse. Jungtinių Valstijų nacionalinis uraganų centras pranešė, kad kai Irma pasiekė Karibus, tapo stipriausia kada nors Atlanto vandenyne susiformavusia audra. 

„Nacionalinis uraganų centras praneša, kad uraganas Irma yra pavojų gyvybei kelianti penktos kategorijos audra, kurios vėjo gūsiai siekia iki 300 km/h greitį. Ši milžiniška audra, kai kur gali pasiekti namus ir nukeliauti gilyn į žemyną. Turime pasiruošti stipriam lietui ir pavojų gyvybei keliančiam vėjui“, – sakė Floridos gubernatorius Rickas Scottas.

Uraganas jau pasiekė Barbudos salą – tai viena iš dviejų salų, sudarančių nedidelę Antigvos ir Barbudos valstybę. Saugumo sumetimais visoje Antigvos saloje buvo išjungta elektra.

Mokyklos bei valstybės įstaigos uždarytos ir Prancūzijos užjūrio teritorijoje - Gvadelupoje. Prancūzijos vyriausybė pranešė nerimaujanti, kad iš jai priklausančių teritorijų Karibuose maždaug apie 7tūkst. žmonių nesutinka evakuotis.

Floridos gubernatoriaus prašymu, Jungtinių Valstijų prezidentas Floridos valstijoje paskelbė nepaprastąją padėtį.  

 „Nesėdėkite ir nelaukite. Pasiruoškite jau dabar. Vakar visose 67 Floridos apygardose paskelbiau nepaprastąją padėtį tam, kad pagalbos tarnybų darbuotojai visoje valstijoje galėtų dirbti kartu ir lengviau užtikrinti reikalingus išteklius, kad būtų pasirūpinta visomis bendruomenėmis. Paprašiau prezidento D. Trumpo paskelbti pavojų visoje Floridoje. Girdėjau, kad Baltieji rūmai patvirtino, jog prezidentas įgyvendino mano prašymą. Tai suteiks labai reikalingų federalinių lėšų pasiruošti Irmai“, – teigė R. Scottas 

3,5 mln. gyventojų turintį Puerto Riką Irma turėtų pasiekti šiąnakt, todėl salos gyventojai ruošiasi. Puerto Riko gubernatorius į pagalbą pasitelkė nacionalinę gvardiją, taip pat paruošė prieglaudos centrus, kuriuose apsigyventi galės apie 62 tūkst. žmonių. Floridos valstija skaičiuoja, kad stipriausiai uraganas Irma turėtų smogti nuo penktadienio iki pirmadienio. 

Antradienį NHC nurodė, kad kol ši audra buvo Atlanto vandenyne ir slinko Karibų regiono link, tai buvo smarkiausias uraganas, užfiksuotas šiame vandenyne.

Besiartinant audrai gyventojai pildė maisto atsargas bei ieškojo saugių vietų pasislėpti nuo uragano, o iki pat Floridos buvo evakuojamos turistų mėgstamos vietovės.

Manoma, kad „Irma“ siautės kelias dienas.

Neseniai Teksasą ir Luizianą nusiaubė 4-os kategorijos uraganas „Harvey“.