Naujienų srautas

Pasaulyje2017.09.05 15:28

Tyrimas drebina Europą: kaip korumpuotas režimas papirkinėjo įtakingus politikus

15min.lt 2017.09.05 15:28

Tarptautinis žurnalistinis tyrimas atskleidžia įspūdingą pinigų plovimo schemą, susijusią su Azerbaidžano valdančiuoju režimu. Keliose valstybėse dirbę žurnalistai atskleidė ne tik pustrečio milijardo eurų išplovimą, bet ir šių pinigų keliones į įtakingų ES politikų kišenes.

Tyrimą atliko Danijos leidinys „Berlingske“, į pagalbą pasikvietęs 15min partnerius, tarptautinį tiriamosios žurnalistikos centrą „Organized Crime and Corruption Reporting Project“ (OCCRP) ir žurnalistus iš „The Guardian“, „Suddeutsche Zeitung“ ir dar kelių leidinių Europoje. Tarptautinės žurnalistų pajėgos atskleidė slaptas su Azerbaidžano režimu susijusių pinigų keliones į įtakingų pareigūnų ar jų artimųjų kišenes – nuo Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos (ETPA) iki UNESCO.

Politikams nukeliavo palyginti nedidelė dalis pinigų maišo, išpumpuoto iš Azerbaidžano. Tačiau gavėjų sąrašas tikrai įspūdingas.

Azerbaidžano pinigų plovyklos paviešinimas jau sulaukė ir šios šalies režimo reakcijos – internete skelbiamą medžiagą apie išplautus pinigus bandoma cenzūruoti.

Rinkimų parodijos šlovintojui – stambi suma

Tarptautinio tyrimo centre – „Berlingske“ gauti bankiniai duomenys, atskleidžiantys abejotinos kilmės pinigų keliones, vykusias 2012-2014 m. Tuo metu Azerbaidžano režimas nuožmiai medžiojo kritikus ir vieną po kito į kalėjimą kišo ir politinės opozicijos atstovus, ir režimo nusikaltimus kapstančius žurnalistus.

Europos institucijų pozicija Azerbaidžanui buvo svarbi. O ETPA – viena iš institucijų, vertinančių Europos valstybes per žmogaus teisių prizmę.

Ilgametis ETPA narys – 1999-2010 m. ETPA priklausęs Vokietijos politikas Eduardas Lintneris – atsidūrė tarp asmenų, gavusių pinigus iš „Azerbaidžano pinigų plovykla“ pakrikštyto darinio. Jis 2013 m. spalį gavo 61 tūkst. eurų iš Jungtinėje Karalystėje registruotos įmonės „Polux Management“. Tuo metu jis ETPA nepriklausė, bet dvi savaitės prieš įspūdingos pinigų sumos gavimą būtent jis vadovavo Vokietijos delegacijai, kuri stebėjo Azerbaidžano prezidento rinkimus.

Tuomet Azerbaidžano prezidentas Ilhamas Alijevas darsyk triumfavo rinkimuose, nors patys rinkimai buvo panašesni į prastą komediją. Azerbaidžano rinkimų komisijos programoje, skirtoje išmaniesiems telefonams, rinkimų rezultatai paskelbti dar prieš balsavimą. Rinkimų parodiją pasmerkė Jungtinės Valstijos ir Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo organizacija. Bet ne vokiečių stebėtojų misijai vadovavęs E. Lintneris.

„Rinkimų procesas buvo suorganizuotas labai aukštame lygyje, atitinkantis Vokietijoje [taikomus] standartus“, – tada pareiškė E. Lintneris.

Su tokiais vertinimais kategoriškai nesutiko Azerbaidžano aktyvistas Anaras Mammadli. Jo vadovaujama visuomeninė organizacija rinkimus įvertino kaip nedemokratiškus. 2013 m. gruodžio 16 d. aktyvistas buvo suimtas. Dviem dienomis vėliau E. Lintneris gavo dar 41 tūkst. eurų iš kitos pinigų plovyklos įmonės – Jungtinėje Karalystėje taip pat registruotos „Hilux Services”.

Čia paminėti tik du pavedimai E. Lintneriui, o jų buvo kur kas daugiau. OCCRP skelbiamais duomenimis, Vokietijos politikas iš šių dviejų įmonių gavo iš viso 819,5 tūkst. eurų.

Savo ruožtu, Azerbaidžano rinkimus kritikavęs aktyvistas A. Mammadli 2014 m. gegužę nuteistas pusšeštų metų laisvės atėmimo bausme. Iš kalėjimo jis paleistas pernai kovą, galbūt dėl tarptautinės bendruomenės spaudimo, privedusio prie nemažos dalies Azerbaidžano politinių kalinių išlaisvinimo.

E. Lintneris tyrimo partneriams „Suddeutsche Zeitung“ patvirtino pinigų gavimą. Anot jo, pinigai buvo skirti jo 2009 m. įsteigtai visuomeninei organizacijai, kuri užsiima Azerbaidžano ir Vokietijos ryšių palaikymu. Esą pinigai atkeliavo iš Azerbaidžano pilietinės visuomenės plėtros asociacijos – organizacijos, kuriai vadovauja Azerbaidžano politikas ir ETPA narys Elchanas Suleimanovas.

Pinigų iš Azerbaidžano ir savo išvadų apie prezidento rinkimus E .Lintneris nesieja.

Šešėlis UNESCO vadovei ir direktorius, kuris nieko nerašė

Dar vienas abejotinos kilmės pinigų gavėjas – Kalinas Mitrevas, UNESCO vadovės iš Bulgarijos Irinos Bokovos vyras.

20 tūkst. eurų mokėjimas iš „Polux Management“ įvyko 2013 m. spalį. Tą patį mėnesį UNESCO būstinėje surengta paroda skambiu pavadinimu „Azerbaidžanas – tolerancijos šalis“. O kol UNESCO reklamavo Azerbaidžaną kaip „tolerancijos šalį“, šios šalies režimas masiškai suėminėjo savo kritikus.

Kol didelė dalis Vakarų bendruomenės smerkė 2013 m. prezidento rinkimus, UNESCO vadovė oficialiai pasveikino Ilhamą Alijevą „skambios pergalės“ proga.

20 tūkst. eurų – vienas iš aštuonių „pinigų plovyklos“ pavedimų UNESCO vadovės vyrui. Iš viso jis gavo 425 tūkst. eurų. Tada jis buvo Bulgarijos verslininkas. O pernai Bulgarija K.Mitrevą delegavo į Europos Rekonstrukcijos ir Plėtros Banko direktorių tarybą.

Irina Bokova, AFP/Scanpix nuotr.

K. Mitrevas raštu atsiųstame komentare tvirtino, esą pinigus gavo už paslaugas, kurias suteikė Azerbaidžano įmonei „Avuar-Co“. Esą jis padėjo šiai įmonei, kuriai patikėta dalis darbų, kovojant su 2010 m. Azerbaidžano regionus nusiaubusių potvynių padariniais. Tuo tarpu oficialūs duomenys rodo, kad „Avuar-Co“ iš tiesų laimėjo keletą su potvynių padarinių likvidavimu susijusių pirkimų, tačiau buvo perkamos prekės, o ne paslaugos. Šių pirkimų vertė – apie 478 tūkst. JAV dolerių, vos daugiau nei K.Mitrevo gautų pinigų suma.

Kiti „Avuar-Co“ laimėti pirkimai su potvynių padariniais nesusiję.

Netrukus su OCCRP susisiekė „Avuar-Co“ vadovu Agalesimu Seidovu prisistatęs asmuo. Sklandžia anglų kalba surašytame laiške jis reiškė dėkingumą K. Mitrevui už pagalbą tvarkantis su potvynių padariniais, o mokėjimus per neaiškias kompanijas aiškino įprasta verslo praktika. Vis dėlto OCCRP pavyko rasti „Avuar-Co“ vadovą Agalesimą Seidovą pačiame Azerbaidžane. Susisiekus su juo telefonu, A. Seidovas patvirtino esąs įmonės vadovas, bet teigė nežinąs nieko apie kokius nors potvynių padarinių likvidavimo darbus. Jis taip pat pareiškė nerašęs jokio laiško OCCRP.

UNESCO vadovė I. Bokova pareiškė nepadariusi nieko neteisėto ir žurnalistams pagrasino byla dėl šmeižto.

Režimo gynėjas teisiamas Italijoje

Įspūdingai savo kišenes iš „Azerbaidžano plovyklos“ papildė ir Italijos politikas, buvęs Europos liaudies partijos delegacijos ETPA vadovas Luca Volonte.

Su Italijos politiku susijusių juridinių asmenų sąskaitose tokiu būdu atsidūrė daugiau nei 2,8 mln. eurų.

Šiuo metu L. Volonte Italijoje teisiamas dėl korupcijos. Būtent su šiais mokėjimais siejami įtarimai, jog politikas galimai siekė sužlugdyti ETPA rezoliucijos, smerkiančios Azerbaidžano režimo veiksmus, priėmimą.

Tarp kitų žinomų pinigų gavėjų – Slovėnijos politikas Zmago Jelinčičius Plemeniti, buvęs CNN naujienų prodiuseris Sageris Eckartas, jau kurį laiką nedirbantis šioje žiniasklaidos priemonėje, bet pasižymėjęs Azerbaidžano režimą šlovinančiomis publikacijomis.

Azerbaidžano režimas į šių piniginių operacijų paviešinimą reaguoja sava maniera. Šalyje antradienį užblokuota prieiga prie OCCRP svetainės.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi