Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Sirų karas plinta į Libaną

Karolis Kaupinis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Libano šiitų organizacijos „Hezbollah“ lyderis pirmą kartą pripažino, kad jo kovotojai kaunasi Basharo al-Assado pajėgų pusėje Sirijoje ir tai darys iki pergalingos pabaigos.

Libano šiitų organizacijos „Hezbollah“ lyderis pirmą kartą pripažino, kad jo kovotojai kaunasi Basharo al-Assado pajėgų pusėje Sirijoje ir tai darys iki pergalingos pabaigos.

Sirijos opozicija ir sukilėliai tokį pareiškimą laiko karo skelbimu.

Nors H. Nasrallah nėra pats nuosaikiausias politikas Artimuosiuose Rytuose, Libano žmones jis gąsdina radikalais, tarsi pats toks nebūtų. Neva Jungtinės Valstijos sugalvoję nuversti Basharą al-Assadą į darbą paleisdamos radikalius sunitų islamistų kovotojus, o visas šis planas ir griuvusi dabartinė Sirijos valdžia turėtų pasitarnauti Izraelio interesams regione.

Todėl H. Nasrallah pripažįsta – „Hezbollah“, kuri susikūrė kaip pasipriešinimo Izraeliui grupė, jau keli mėnesiai kaip yra pasiuntusi savo kovotojus į Siriją, kaunasi jie už  B. al-Assadą ir tai darys tol, kol nugalės.

„Eisime šiuo keliu ir nešime atsakomybę už visas aukas ir padarinius. Sakau jums dabar, kaip sakiau per karą 2006-iais – pažadėjau jums pergalę tada, pažadu jums ją ir dabar, jūs, mudžahedai, jūs, didvyriai“, – kalbėjo „Hezbollah“ lyderis Hassanas Nasrallah.

Nors H. Nasrallah patosą lydėjo gausūs plojimai – šiaip jau čia buvo švenčiamos 13-osios Izraelio armijos pasitraukimo iš pietų Libano metinės – „Hezbollah“ šalininkų šypsenos gali greit apsipilti ašaromis.

Visų pirma, jau kelis kartus prevencines atakas Sirijoje įvykdęs Izraelis visomis išgalėmis stengtųsi sustabdyti „Hezbollah“ pastangas įgauti daugiau karinės galios regione, tad neatmestinas ir Izraelio grįžimo į Libaną scenarijus.

Kita vertus, labiausiai B. Nasrallah rizikuoja į Sirijos karą įtrauktį visą Libaną. Taip jo žodžius supranta ir Sirijos opozicija.

„Akivaizdu, kad B. Nasrallah pareiškimas yra absoliutus karo prieš Siriją ir Sirijos žmones skelbimas. Tai taip pat įrodo, kad Sirijos režimas žlunga ir jam reikia pagalbos iš užsienio ir draugų įsitraukimo. Visi žinome, kad Nasrallah sprendimas įsikišti yra veikimas pagal Irano instrukcijas. Tad į Sirijos karą kišasi ir Iranas“, aiškina Sirijos opozicijos Turkijoje atstovas Adibas Šiškali.

„Hezbollah“ veiksmai pastaraisiais mėnesiais įrodo, kad tai ne Libano partija, o Irano grupė, veikianti Libane ir iš Libano. Jų neapgalvotas įsitraukimas į Sirijos konfliktą yra priešingas Libano žmonių ir vyriausybės, nusprendusios laikytis neutraliai Sirijos atžvilgiu, pozicijai. „Hezbollah“ bando įtempti Libaną į pragaištingo karo pelkę. Karo, kurį Sirijos tironas vykdo prieš savo žmones“, kalba buvęs Libano premjeras Fuadas Siniora.

Mažoji Sirijos karo versija alaviai prieš sunitus šiauriniame Libano mieste Tripolyje vyksta jau dabar, o pora raketų po vakarykštės B. Nasrallah kalbos nukrito net šalies sostinės Beiruto pietuose, kur gyvena didžioji „Hezbollah“ remiančių šiitų dalis.

Tad garsiai rėkdama „Hezbollah“ gali prišaukti nelaimę visam Libanui, kur sunitai ir krikščionys toli gražu ne „Hezbollah“ mylėtojai. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.