Pasaulyje

2017.09.04 18:27

Kolumbijos prezidentas: paliaubos su ELN sukilėliais prasidės spalį

BNS 2017.09.04 18:27

Kolumbijos prezidentas Juanas Manuelis Santosas pirmadienį patvirtino, kad paliaubos su paskutine aktyvia šalyje sukilėlių grupuote, Nacionaline išvadavimo armija (ELN), prasidės spalio 1 dieną.

„Jos įsigalios spalio 1 dieną; pirmiausia – 102 dienoms, taigi, iki kitų metų sausio 12-osios“, – sakė prezidentas per kreipimąsi per televiziją.

Šis susitarimas bus atnaujinamas, kol tęsis derybos dėl kelių svarbiausių punktų, pridūrė jis.

Anksčiau pirmadienį sukilėliai, savo ruožtu, Ekvadoro sostinėje Kite pranešė, kad Kolumbijos vyriausybė ir ELN po daugelio mėnesių derybų susitarė dėl paliaubų paskelbimo. Kite vyksta derybos popiežiaus Pranciškaus viešnagės Kolumbijoje išvakarėse.

Popiežius Pranciškus Kolumbijoje lankysis rugsėjo 6–10 dienomis.

„Taip, tai buvo įmanoma“, – paskelbė ELN delegacija socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbtame pranešime.

Praėjusį mėnesį didžiausia Kolumbijos sukilėlių grupuotė FARC oficialiai užbaigė savo istorinį nusiginklavimą, numatytą pagal sukilėlių taikos susitarimą su vyriausybe ir prižiūrimą Jungtinių Tautų.

J. M. Santosas sakė dabar norįs susitarti su ELN, kad pasiektų „visišką taiką“.

FARC ir ELN susiformavo 1964-aisiais per valstiečių sukilimą dėl teisių į žemę. Tais pačiais metais prasidėjęs pilietinis karas nusinešė 260 tūkst. gyvybių, 7 mln. gyventojų privertė palikti savo namus, dar 60 tūkst. žmonių dingo.

Į konfliktą įsitraukė kelios kairiųjų sukilėlių grupuotės ir dešiniojo sparno partizanai. Smurtą šalyje, kuri yra didžiausia kokaino gamintoja pasaulyje, kurstė ir narkotikų kontrabandininkų karteliai.

Pareigūnų teigimu, dešiniojo sparno sukarintų grupuočių likučiai tebekovoja su ELN dėl prekybos narkotikais kontrolės.

Abi pusės aptarė galimybę susitarti dėl laikinų paliaubų prieš popiežiaus vizitą Kolumbijoje.

„Sakėme, kad popiežiaus Pranciškaus vizitas turėtų būti papildoma motyvacija greičiau ieškoti susitarimų tarp pagrindinių bendruomenių, kurios kenčia apgailėtinas šio konflikto pasekmes“, – parašė grupuotė vienoje iš savo tviterio paskyrų.