Naujienų srautas

Pasaulyje2017.09.04 09:16

A. Merkel: Turkija neturėtų tapti ES nare

15min.lt 2017.09.04 09:16

Vokietijos kanclerė sekmadienį pareiškė, kad ji siektų derybų dėl Turkijos narystės Europos Sąjungoje nutraukimo, rašo „Reuters“. Nors A. Merkel ir Turkijos valdžios santykiai pastaruoju metu buvo įtempti, toks atviras pareiškimas nuskambėjo pirmą kartą.

„Faktas aiškus – Turkija neturėtų tapti ES nare“, – Vokietijos kanclerė pareiškė per priešrinkiminius debatus televizijoje.

„Aš kalbėsiuosi su savo kolegomis ES, kad pažiūrėtume, ar galima pasiekti bendrą poziciją šiuo klausimu ir pabaigti šias prisijungimo kalbas“, – kalbėjo A. Merkel.

Tokie komentarai tikriausiai dar labiau pablogins ir taip įtemptus santykius tarp dviejų NATO valstybių, kurie suprastėjo po to, kai Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas po nepavykusio perversmo praėjusiais metais ėmėsi dorotis su oponentais ir žiniasklaida.

A. Merkel savo poziciją Turkijos narystės ES atžvilgiu išdėstė po to, kai apie tai prabilo jos oponentas Martinas Schulzas. „Jeigu tapsiu Vokietijos kancleriu, jeigu šios šalies žmonės man suteiks mandatą, tuomet pažadu Europos Tarybai siūlyti, kad nutrauktume narystės kalbas su Turkija, – sakė jis. – Ar galime patraukti savo pusėn visas valstybes, to nežinau. Tačiau už tai kovosiu.“

A. Merkel iš pradžių atsargiau žvelgė į tokį žingsnį sakydama, kad rizikuoti santykiais su Turkija būtų neatsakinga – ypač tuo metu, kai Vokietijos piliečiai yra įkalinti Turkijoje. Šiuo metu Turkijos įkalinimo įstaigose kali 12 Vokietijos piliečių, kuriems pateikti politiniai kaltinimai.

„Neketinu nutraukti diplomatinių ryšių su Turkija tik todėl, kad esame rinkimų kampanijoje ir norime vienas kitam parodyti, kuris esame tvirtesnis“, – sakė ji.

Tačiau vėliau A. Merkel grįžo prie šio klausimo ir netikėtai parėmė kalbų su Turkija dėl narystės ES nutraukimą.

A. Merkel vadovaujama Krikščionių demokratų sąjunga (CDU) niekada nepritarė Turkijos narystei. Tačiau deryboms tarp Ankaros ir Briuselio žalia šviesa buvo uždegta dar 2005 m., prieš A. Merkel tampant kanclere, ir ji tuomet pažadėjo gerbti tokį sprendimą.

Narystės kalbos visgi jau kurį laiką yra sustojusios – kai ES vadovai sugriežtino savo kritiką R. T. Erdogano atžvilgiu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi