Pasaulyje

2017.09.03 16:23

Šiaurės Korėja atliko vandenilio bombos bandymą

BNS, 15min.lt, LRT RADIJAS, LRT.lt2017.09.03 16:23

Šiaurės Korėjoje atliktas vandenilinės bombos bandymas, kuris buvo „visiškai sėkmingas“, pranešė Pchenjano televizija, pabrėžusi, kad naująją bombą galima įtaisyti tarpžemyninėje balistinėje raketoje.

„Vandenilinės bombos bandymas buvo visiška sėkmė“, – sakė televizijos KCNA pranešėjas, dar pridūręs, kad bandymą atlikti įsakęs šalies vadovas Kim Jong Unas.

Tuo tarpu Seulo orų agentūra nurodė, kad „dirbtinis drebėjimas“ buvęs penkis ar šešis kartus stipresnis už drebėjimą per penktąjį branduolinį bandymą.

JAV geologijos tarnyba USGS nurodė, kad prie Šiaurės Korėjos Pungjė branduolinių bandymų poligono užfiksuotas 6,3 balo stiprumo žemės drebėjimas.

„Energijos lygis buvo penkis ar šešis kartus didesnis negu per penktąjį branduolinį bandymą“, – sakė Pietų Korėjos meteorologijos administracijos Žemės drebėjimų ir ugnikalnių centro vadovas.

Šiaurės Korėjoje pirmasis branduolinis bandymas vyko 2006-aisiais; manoma, kad juo ir kitais sprogdinimais tikrinta tobulinama bombos konstrukcija, didinamas galingumas.

Penktasis bandymas atliktas pernai rugsėjį, sukėlė 5,3 balo stiprumo žemės drebėjimas, nurodė Seulas. spėdamas, kad to sprogmens galia siekė 10 kilotonų; beje, Hirosimoje 1945 metais buvo susprogdinta 15 kilotonų JAV bomba.

Anksčiau sekmadienį buvo pranešta apie 6,3 balo stiprumo žemės drebėjimą, kurį netoli Šiaurės Korėjos branduolinių bandymų poligono nustatė JAV stebėtojai, o Seulo gynybos ministerija pareiškė įtarianti, jog tai buvo šeštasis branduolinis Pchenjano atliktas bandymas.

Pietų Korėjos meteorologijos agentūra ir Generalinis karinių pajėgų štabas pranešė, kad 5,6 balo stiprumo žemės drebėjimas įvyko 0 val. 29 min. vietos laiku Kildžu vietovėje Šiaurės Hamjongo provincijoje. JAV geologijos tarnyba USGS nurodė, kad būta 6,3 balo stiprumo požeminio smūgio.

Reuters/Scanpix nuotr.

Pasaulio valstybės, tarp kurių ir Lietuva, Japonija, Pietų Korėja, Kinija, Rusija, Prancūzija, smerkia naujausią Šiaurės Korėjos branduolinį bandymą. Pietų Korėja rengia skubų šalies saugumo pareigūnų pasitarimą, taip pat kontaktuoja su Jungtinėmis Valstijomis.

JAV yra „tvirtai įsipareigojusi ginti Japoniją“

JAV nacionalinio saugumo patarėjas H. R. McMasteris telefonu kalbėjosi su Japonijos nacionalinio saugymo tarybos vadovu Shotarou Taniuchi. H. R. McMasteris pabrėžė, kad Vašingonas yra įsipareigojęs ginti Japoniją.

Pagal Japonijos ir JAV susitarimą, šalis yra po JAV „branduoliniu skėčiu“, o tai reiškia, kad reaguoti į ataką prieš Japoniją gali ir branduoliniais ginklais.

Pietų Korėjos prezidentas reikalauja naujų JT sankcijų Pchenjanui

 Pietų Korėjos prezidentas Moon Jae-inas reikalauja kuo griežčiau bausti Šiaurės Korėją, taikyti papildomas Jungtinių Tautų sankcijas Pchenjanui, paskelbusiam sekmadienį apie sėkmingą vandenilinės bombos išbandymą.

Moon Jae-inas ragina imtis „visų diplomatinių priemonių, tarp jų ir JT Saugumo Tarybos sankcijų rezoliucijos visiškai izoliuoti Šiaurės Korėją“, sakė prezidento patarėjas saugumo klausimais Chungas Eui-yongas po skubiai sušaukto Nacionalinės saugumo tarybos posėdžio.

Pasak jo, Pietų Korėja linkusi aptarti ir, kaip minėjo Moon Jaei-inas, „stipriausių strateginių JAV pajėgų“ dislokavimą, – matyt turėta omenyje 1991 metais iš Korėjos išgabenta taktinė branduolinė ginkluotė.

Kai kur žemė drebėjo net 8 sekundes

Kinijos branduolinio saugumo administracija pradėjo neeilinį radiacijos patikrinimą.

Branduolinį Šiaurės Korėjos bandymą jautė Šiaurės Kinijos gyventojai, kai kuriuos miestus dėl vandenilio bombos paleidimo kilęs drebėjimas krėtė 8 sekundes.

Drebėjimas buvo jaučiamas net Kinijos mieste Čangčune, kuris nuo branduolinių bandymų bazės Šiaurės Korėjoje yra nutolęs per 400 kilometrų.

Lietuvos URM: įvykdytas bandymas – grėsmė globaliam stabilumui ir saugumui

Korėjos Liaudies Demokratinės Respublikos įvykdytas branduolinis bandymas yra grubus tarptautinių teisinių įsipareigojimų pažeidimas, didžiulė grėsmė ne tik taikai Azijoje, bet ir globaliam stabilumui ir saugumui, rašoma Užsienio reikalų ministerijos (URM) pranešime žiniasklaidai.

„Lietuva griežtai smerkia šiuos pasikartojančius destruktyvius Korėjos Liaudies Demokratinės Respublikos veiksmus, ragina Korėjos Liaudies Demokratinę Respubliką nuosekliai laikytis visų Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijose įtvirtintų nuostatų ir įpareigojimų“, – teigia URM.

Pasak ministerijos, tikėdamasi vieningo tarptautinės bendruomenės pasmerkimo neteisėtiems Šiaurės Korėjos veiksmams, Lietuva pasisako už papildomų priemonių priėmimą, neapsiribojant jau numatytomis Jungtinių Tautų rezoliucijų, ir nuosekliai ragina siekti ryžtingo susidariusios situacijos sprendimo diplomatinėmis priemonėmis.

D. Trumpas: Šiaurės Korėja tapo gėda Kinijai

Į Šiaurės Korėjos veiksmus sureagavo JAV prezidentas Donaldas Trumpas. Savo „Twitter“ paskyroje jis pasidalijo lakoniška žinute.

„Šiaurės Korėja atliko didžiulį branduolinį bandymą. Jų žodžiai ir veiksmai ir toliau yra labai nesvetingi ir pavojingi Jungtinėms Valstijoms“, – rašo prezidentas.

Praėjus kelioms minutėms D. Trumpas paskelbė dar vieną „Twitter“ įrašą, kuriame negaili kritikos Šiaurės Korėjai.

„Šiaurės Korėja yra nesąžininga tauta, kuri tapo didele grėsme ir gėda Kinijai, kuri bando padėti, bet nesėkmingai“, – rašo jis.

Trečiame savo įraše jis prabilo ir apie Pietų Korėją.
 
„Pietų Korėjai aiškėja, kaip kad aš jiems ir esu sakęs, kad kalbos apie nusiraminimą su Šiaurės Korėja yra neveiksmingos, jie supranta tik vieną dalyką!“, – rašo JAV prezidentas.

Kai kur žemė drebėjo net 8 sekundes Kinijos branduolinio saugumo administracija pradėjo neeilinį radiacijos patikrinimą. Branduolinį Šiaurės Korėjos bandymą jautė Šiaurės Kinijos gyventojai, kai kuriuos miestus dėl vandenilio bombos paleidimo kilęs drebėjimas krėtė 8 sekundes. Drebėjimas buvo jaučiamas net Kinijos mieste Čangčune, kuris nuo branduolinių bandymų bazės Šiaurės Korėjoje yra nutolęs per 400 kilometrų.

Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/pasaulis/zemes-drebejimas-siaures-korejoje-pakurste-itarimus-del-6-ojo-raketinio-bandymo-57-848210
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt