Pasaulyje

2017.09.02 12:50

Rusija kaltina JAV sukėlus „tiesioginę grėsmę“ diplomatų neliečiamybei

BNS2017.09.02 12:50

Rusijos užsienio reikalų ministerija penktadienį apkaltino Jungtines Valstijas, kad planuojama Federalinio tyrimų biuro (FTB) krata uždaromame Rusijos konsulate San Fransiske kelia grėsmę šalies piliečių „saugumui“ ir pažeidžia diplomatų neliečiamybę.

„JAV tarnybų reikalavimai kelia tiesioginę grėsmę Rusijos piliečių saugumui“, – sakoma URM atstovės Marijos Zacharovos pranešime.

„Amerikiečių specialiosios tarnybos planuoja rugsėjo 2-ąją atlikti kratą konsulate San Fransiske, įskaitant tame pastate gyvenančių ir neliečiamybę turinčių darbuotojų butus“, – pridūrė ji.

Vašingtonas ketvirtadienį liepė Maskvai uždaryti šį konsulatą ir du kitus diplomatinius objektus. Šis žingsnis buvo atsakas į Kremliaus reikalavimą, kad Jungtinės Valstijos sumažintų savo atstovybių Rusijoje darbuotojų skaičių.

JAV Valstybės departamentas teigė, kad šis sprendimas buvo priimtas laikantis „pariteto dvasios“, ir nurodė, kad ,minimi diplomatiniai objektai turi būti uždaryti šeštadienį.

M. Zacharova sakė, kad FTB liepė diplomatams 10–12 valandų palikti savo butus kartu su savo šeimų nariais, įskaitant vaikus ir kūdikius.

„Kalbame apie įsibrovimą į konsulatą ir diplomatinių darbuotojų būstus. Dar daugiau – jie yra išvaromi lauk, kad netrukdytų FTB agentams“, – pabrėžė URM atstovė.

„Reiškiame ryžtingą protestą dėl tarptautinius įstatymus ignoruojančio Vašingtono veiksmų ir, kaip įprasta diplomatinėje praktikoje, pasiliekame teisę imtis atsakomųjų priemonių. Tai nėra mūsų pasirinkimas. Esame priversti taip elgtis“, – perspėjo M. Zacharova.

Anksčiau penktadienį Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS citavo prezidento Vladimiro Putino padėjėją Jurijų Ušakovą, sakiusį, kad naujausi JAV veiksmai yra „tam tikras neteisėtas užgrobimas“.

„Pagalvosime, kaip į tai atsakyti“, – pridūrė jis.

Kremlius anksčiau įpareigojo Vašingtoną iki rugsėjo 1-osios sumažinti JAV diplomatinių atstovybių Rusijoje darbuotojų skaičių sumažinti iki 755 žmonių.

Maskvai 2014 metais aneksavus Ukrainai priklausantį Krymą, JAV ir Rusijos ryšiai pašlijo labiausiai nuo Šaltojo karo laikų.

Vakarų šalys paskelbė Rusijai griežtų sankcijų dėl jos kišimosi į Ukrainos reikalus. Įtūžusi Maskva įvedė atsakomąjį embargą šių šalių žemės ūkio produktams.