Pasaulyje

2017.09.01 21:59

Teksasas atsilaikė prieš Harvį, bet artėja Irma

Audra Harvis, kuri vienu metu buvo net 4 kategorijos uraganas, jau pasitraukė iš Teksaso valstijos. Per savaitę Teksaso valstijoje siautusią audrą žuvo 39 žmonės. Gelbėtojams iš apsemtų namų gelbėjant žmones, šiandien valstiją aplankė viceprezidentas Mike`as Pence`as ir kiti administracijos nariai. Rugsėjo 2 diena Teksase skelbiama Maldų diena.

Jungtinių Valstijų laivyno kariai iš apsemtos mokyklos sraigtasparniu evakuoja įstrigusius žmones. Tokių gelbėjimo operacijų Jungtinių Valstijų gelbėtojai įvykdė tūkstančius. Uraganas Harvis pagerino žemyno kritulių rekordą, o tai Teksaso valstijoje sukėlė katastrofiškus potvynius. Mažiausiai 39 žmonės žuvo, 37 tūkst. namų stipriai apgriauti, apie 7 tūkst. visiškai sugriauti. 325 tūkst. žmonių prašė pagalbos iš federalinės valdžios, Federalinė nepaprastųjų padėčių tarnyba skelbia, kad jau išmokėta apie 57 mln. dolerių parama.

Gelbėtojai vyksta į visus namus iš eilės, todėl, manoma, kad aukų bei nukentėjusiųjų skaičius gali išaugti. Į valstiją šiandien atvyko viceprezidentas Mike`as Pence`as, kartu su keliais vyriausybės nariais. Vienas jų – buvęs Teksaso gubernatorius, dabar energetikos sekretorius Rickas Perys, jis teigia, kad degalų kainos dabar išaugs, tačiau valdžia įpareigota prižiūrėti, kad niekas kainų kilimu neįpiktnaudžiautų. 

JAV energetikos sekretorius

„Maždaug trečdalis naftos gamybos sustojo. „Colonial“ naftotiekis šiuo metu nedirba. Tai didelis naftos ir jos gaminių tiekėjas Jungtinių Valstijų pietryčiuose. Degalų kainos tikrai pakils dėl pasiūlos sumažėjimo, tačiau nenoriu spėlioti kiek. Galiu tik pasakyti, kad visi valstijų generaliniai prokurorai stebės padėtį, kad niekas dirbtinai nekeltų kainų. Visi, kas planuoja kelti kainas daugiau nei pridera, turėtų pasisaugoti“, – sakė R. Perys.

Degalų kainos kils, nes Teksase bei jo pakrantėje išgaunama bei perdirbama daug naftos, tačiau dėl savaitę trukusios audros visa gavyba ir gamyba buvo sustabdyta. Analitikų teigimu, degalų kainos, nors ir kyla, ilgainiui nusistovės, nes į šalį bus atgabenama daugiau degalų iš Europos ir tai turėtų pristabdyti didelį kainų šuolį. Tačiau kai kuriose valstijose degalų kainos per savaitę šoktelėjo beveik šešiais centais už litrą ir laukiama dar didesnio kainų šuolio. 

Vakar nugriaudėjo keli sprogimai Hjustone esančioje chemijos produktų gamykloje, kompanija buvo perspėjusi žmones, kad dūmai gali paveikti odą ir akis. Jungtinių Valstijų viceprezidentas sako, kad sunkiu metu Teksaso žmonės parodė stiprybę.

„Net tokiais sudėtingais laikais, Teksaso žmonės parodė, kad šviesa skaisčiausiai spindi pačiu tamsiausiu metu. Istorinės audros akivaizdoje teksasiečiai puikiai atsilaikė ir reagavo. Tai gali būti geriausia Teksaso valanda. Viską atstatyti bus labai sunku, tačiau kaip sakė Prezidentas, viską sugebėsime ir viską pasieksime“, – kalbėjo JAV viceprezidentas M. Pence`as.

Donaldas Trumpas prašo Kongreso papildomai skirti beveik 6 mlrd. dolerių Teksaso valstijai, tačiau skaičiuojama, kad valstijai padaryta žala gali siekti iki 125 mlrd. dolerių. Prezidentas ketina paramai skirti milijoną dolerių asmeninių lėšų. Kai kuriose gyvenvietėse vandens lygis gatvėse siekė pustrečio metro.

Jungtinių Valstijų meteorologai įspėja, kad Atlanto vandenyne susidarė naujas uraganas Irma, jis Valstijas gali pasiekti kitą savaitę. Tiesa Irma, kuri jau sustiprėjo iki 4 kategorijos uragano, šiuo metu yra toli ir nebūtinai pasieks Jungtines Valstijas, tačiau meteorologai modeliuodami prognozę sako, kad dėl Irmos reikėtų rimtai sunerimti.