Pasaulyje

2017.09.01 19:10

V. Putinui prieš kitų metų rinkimus ruošiama varžovė moteris: ką sugalvojo Kremlius?

Įtakingas Rusijos dienraštis „Vedomosti“ išsiaiškino, esą Kremliuje manoma į kitų metų prezidento rinkimus pasiųsti kandidatę moterį, kuri neva mestų iššūkį perrinkimo sieksiančiam Vladimirui Putinui. Ekspertai 15min teigė, kad Maskva desperatiškai bando įnešti į būsimą balsavimą, kurio baigtis aiški jau dabar, bent kažkiek intrigos ar „seksualumo.“

Opozicijos aktyvistas Aleksejus Navalnas nebus prileistas prie rinkimų, tad Kremliuje jau svarstoma, kaip privilioti žmones balsuoti. V. Putino režimui svarbi bent legitimumo imitacija, tad norima, kad rinkėjų aktyvumas būtų didelis.

Turbūt būtent todėl, anot „Vedomosti“ šaltinių prezidento administracijoje, svarstoma parinkti V. Putinui varžovę moterį, kuri taptų savotiška „sparingo“ partnere.

Esą svarstomos 5–7 kandidatūros. Trys galimos V. Putino varžovės – iš vadinamosios lojalios opozicinės partijos „Teisingoji Rusija“: Rusijos moterų socialdemokratinės sąjungos pirmininkė Natalija Velikaja, partijos centrinės valdybos narė Irina Peteliajeva ir Nacionalinio tėvų komiteto vadovė Irina Volynec.

Ar Kremlius tenori daugiau dramos rinkimuose, ar vyksta šis tas reikšmingesnio, pavyzdžiui, V. Putinui jau ieškoma įpėdinė – būtent moteris?

Ir įdomu, ir rizikinga

Nors „Vedomosti“ šaltinis kaip idealią kandidatę mini Kseniją Sobčak, kurią vadina „protinga, įdomia ir netipiškai modernia moterimi“, pati kritiškų Kremliui pažiūrų žurnalistė netrukus pareiškė jokiais būdais nedirbsianti su režimu.

 Moterys Rusijos prezidento rinkimuose iki šiol yra dalyvavusios du kartus. 2000 metais Ela Pamilfova surinko kiek daugiau nei 1 proc. balsų, o po ketverių metų Iriną Hakamadą parėmė 3,8 proc. rinkėjų.

Pats V. Putinas dar nėra oficialiai paskelbęs, kad sieks perrinkimo, tačiau Maskvoje neabejojama, kad toks pranešimas – ne už kalnų. Tik, žinoma, reikia pasiruošti.

Liepą Rusijos žiniasklaida jau skelbė, kad Kremliui sunkiai sekasi nusakyti Rusijos ateities viziją rinkėjams – kad prieš rinkimus trūksta dramos, kuri priviliotų žmones prie balsadėžių.

Jaunimo simpatijas iš V. Putino aplinkos pastaraisiais metais efektyviai vogė A. Navalno judėjimas.

Politikos analitiko Konstantino Kalačiovo nuomone, moters dalyvavimas prezidento rinkimuose iš tiesų kažkiek atmieštų jų scenarijų. Jis vis dėlto mano, kad V. Putinui tai būtų ir pavojinga.

„Kandidatė, kurios programa būtų adekvati ir moteriška, kuri paskui save vestų milijonus laisvų Rusijos moterų, yra pavojinga, nes moterys yra pagrindinės Putino rinkėjos“, – svarstė K. Kalačiovas.

Kitas analitikas Aleksejus Česnakovas teigė, kad moteris kandidatė ir įneštų į rinkimus intrigos, ir padrąsintų jaunesnius rusus pasukti į politiką: „Keista, kad Rusijoje, moterų šalyje, moterys nenori užimti aukščiausių pozicijų valdžioje.“

Politologas Michailas Vinogradovas tvirtino: „Jei ši moteris bus moteriška, tai galėtų suminkštinti rinkėjus, kuriuos anksčiau erzino tokie politikai kaip Genadijus Ziuganovas, Vladimiras Žirinovskis ir Grigorijus Javlinskis.“

V. Putinui ieškoma pamaina?

Nepriklausomas Rusijos žurnalistas Leonidas Ragozinas, paklaustas apie „Vedomosti“ straipsnį, sutiko, kad Rusijos prezidento administracija kaip tik šiuo metu svarsto įvairias galimybes prieš kitų metų rinkimus.

 „Kremlius nori išmatuoti visuomenės lūkesčius, todėl ir teikia visokią informaciją solidžiai žiniasklaidai. Moteris kandidatė – viena galimybių, o toks žingsnis, mano manymu, būtų gana elegantiškas.

Rusija potencialiai galėtų balsuoti už tam tikrą moters tipą“, – 15min tvirtino L. Ragozinas.

„Vedomosti“ rašinyje ši pavardė neminima, bet pašnekovas 15min teigė manantis, kad būtų labai įdomi Valentinos Matvijenko, Rusijos Federacijos tarybos pirmininkės, kandidatūra: „Būtent toks moters tipas būtų patrauklus nemažai daliai rusų.“

L. Ragozinas priminė 1993 metų rinkimus į Valstybės Dūmą, kai „iš niekur“ buvo sukurtas judėjimas „Rusijos moterys“, kuris užėmė ketvirtąją vietą: „Tad viskas įmanoma.“

„Matvijenko oficialiai yra trečioji pagal įtaką politikė Rusijoje. Ji užsiėmė savotišką gana neutralios, net liberalios režimo narės poziciją, ji yra užėmusi diplomatines pareigas Graikijoje, o tai svarbu, nes Rusija šiuo metu izoliuota.

Ji sėkmingai ėjo Sankt Peterburgo gubernatoriaus pareigas, ir Piteryje žmonės ją mini geruoju. Matvijenko tikrai turi potencialo“, – svarstė L. Ragozinas.

Kaip jis teigė 15min, jei V. Matvijenko kovos prieš V. Putiną kaip „pseudoopozicinė kandidatė“, rinkimai taps kur kas įdomesni.

 „Juk tokiu atveju Kremlius galėtų patikrinti, ar Matvijenko galėtų perimti estafetę iš Putino per 2024 metų rinkimus“, – teigė žurnalistas.

Kita vertus, L. Ragozinas neatmeta tikimybės, kad iki 2024-ųjų Rusijoje gali būti pakeista konstitucija, taip atrandant naują vaidmenį V. Putinui: „Jis tuomet taptų savotišku konstituciniu monarchu.“

„Bet aš asmeniškai manau, kad režimo lyderiai jau nori politikos liberalizavimo ir yra išvarginti viso šito chaoso. Valdančiosios „Vieningosios Rusijos“ vadovai viešai smerkia atakas prieš menininkus, kurias rengia ultraortodoksų smogikai. Rusijoje mes juos vadiname pravčeka.

Tad politiniam elitui Matvijenko turbūt tiktų. Vis dėlto nežinau, kaip reaguotų verslo elitas, kurį sudaro beveik vien tik Putino asmeniniai draugai – broliai Rotenbergai, Kovalčiukas ir, svarbiausia, Sečinas“, – teigė L. Ragozinas.

Kandidatūrą laiko kvaila

Rusijos ekspertas Markas Galeotti, šiuo metu dirbantis Tarptautinių tyrimų institute Prahoje, atmeta kalbas, kad V. Matvijenko galima vertinti kaip rimtą žaidėją Rusijos politikoje.

„Manau, kad jie ieško moteriškos moters iš ištikimos opozicijos, tokios, kuri nekandžiotų Putinui, kuri būtų spektaklio dalis. Juk visi supranta, kad rinkimai net nėra svarbūs“, – 15min teigė M. Galeotti.

Išgirdęs V. Matvijenko pavardę, ekspertas tiesiog nusijuokė: „Aišku, jos kandidatūra įmanoma, bet turiu pasakyti, kad aš ją laikau neįtikėtinai kvaila.“

„Faktas, kad ji vadovauja Federacijos tarybai, daugiau pasako apie parlamento neįgalumą, o ne apie jos įtaką. Matvijenko iš esmės yra keista šukuosena ant dviejų kojų“, – kalbėjo M. Galeotti.

Jis užsiminė apie buvusią Krymo generalinę prokurorę Nataliją Poklonskają: „Taip, ji konservatyvių, nacionalistinių pažiūrų, bet ji tikrai paverstų rinkimus seksualiais.“

„Bet tai net ne planas. Manau, kad tai neviltis. Jie (Kremlius – red.) desperatiškai bando įnešti seksualumo į rinkimus, – 15min teigė M .Galeotti, priminęs, kad iš pradžių Kremlius buvo užsibrėžęs įvykdyti vadinamąjį planą „80–80“. – Tai reiškia 80 proc. aktyvumą ir 80 proc. balsų už Putiną. Bet to nebus – galima dėkoti Navalnui.“

Analitiko teigimu, kadangi 2018-ųjų rinkimai V. Putinui gali būti paskutiniai, režimas esą nori, kad balsavimas įrodytų, jog tauta palaiko dabartinę valdžią: „Tikslas – sudominti žmones rinkimais, bet drauge neleisti Navalnui juose dalyvauti. Tai būtų pernelyg pavojinga.“