Pasaulyje

2017.08.30 15:20

Uraganas Harvis gali tapti viena brangiausių stichijų JAV istorijoje

LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2017.08.30 15:20

Analitikai toliau skaičiuoja uragano Harvio Jungtinėse Valstijose padarytą žalą, kuri dabar siekia per 50 mlrd. dolerių. Į Teksaso pakrantę ir dalį Luizianos Harvis atnešė rekordinį kritulių kiekį. Skirtingų šaltinų duomenimis, žuvusiųjų yra nuo 9 iki 30.

Uragano, kuris dabar susilpnėjęs iki tropinės audros, nusiaubtame Hjustono mieste naktį įvesta komendanto valanda, kad būtų apsisaugota nuo plėšimų.

Pirmasis Harvio smūgis Teksaso pakrantei jau šeštadienį tapo katastrofa ekonomikai: staiga pakilo kuro kainos ir krito naftos vertė, užsidarius šios žaliavos perdirbimo gamykloms. Tačiau uraganui virtus į tropinę audrą su liūtimis, griaunančiomis užtvankas ir kanalizacijas, analitikai sako, kad galutinė žala didėja kas valandą.

Antradienį ryte ekspertai skaičiavo, kad Harvio padaryta žala sieks 40 mlrd. dolerių. Vakare jie pridėjo dar 10 mlrd.

Manoma, kad Harvis taps viena brangiausių stichijų Jungtinių Valstijų istorijoje, nes šiandien jau skaičiuojama, kad audra kainuos apie 80 mlrd.

Tiesa, ekspertai nerimauja, kad stichija gali padaryti žalos ir Luizijanos valstijai bei jos didžiausiam miestui Naujajam Orleanui.

Pati brangiausia Jungtines Valstijas sukrėtusi gamtos katastrofa – uraganas Katrina, Naujajam Orleanui smogęs prieš 12 metų. Jis šaliai kainavo 160 mlrd. dolerių ir pareikalavo beveik 2 tūkst. gyvybių.

JAV Nacionalinis uraganų stebėjimo centras (NHC) trečiadienį pranešė, kad atogrąžų audra anksti trečiadienį vėl pasiekė krantą, šįkart – Luizianos valstijoje į vakarus nuo Kamerono.

Prognozuojama, kad audra silpnės ir toliau slinks į šiaurę.

Harvis į sausumą sugrįžo maždaug 8 km į vakarus nuo Kamerono, jos vėjų greitis siekė 72 km per valandą.

NHC meteorologas Dennisas Feltgenas antradienį sakė, kad kai Harvis sugrįš į krantą, tai bus „pradžios pabaiga“.

Harvis turi atnešti daug lietaus į Luizianą ir nuslinkti į Arkanzasą, Tenesį, dalį Misūrio, kur taip pat gali kilti potvynių.

Pasak D. Feltgeno, dar daug gyventojų keliose valstijose „pajus audros poveikį“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt