Pasaulyje

2017.08.28 16:00

JAV vidaus reikalų sekretorius sukėlė abejonių dėl galimos korupcijos

BNS 2017.08.28 16:00

JAV vidaus reikalų sekretoriaus Ryano Zinke`o šiuo metu neveiklus rinkimų į Kongresą komitetas neseniai su didele nuolaida pardavė 2004 metų automobilinį namelį vienam jo senam draugui Montanos Kapitolijuje.

Tačiau iš pažiūros įprastas draugo pardavimas draugui vertinant iš griežtų kampanijų finansavimo įstatymų perspektyvos gali kelti daug klausimų, ypač kai tie draugai turi didelę politinę įtaką ir turi gerų ryšių.

Sužinojusios apie pardavimą, kampanijų finansavimo priežiūros institucijos kelia 25 tūkst. dolerių (21,2 tūkst. eurų) vertės klausimą: kodėl R. Zinke`o kampanijos komitetas „Kountry Star“ pardavė už pusę rinkos kainos, kuri, kaip manoma, būtų 50 tūkst. dolerių?

Tai galvosūkis Lawrence`ui Noble`ui, nepartinės rinkimų įstatymų ekspertų grupės „Campaign Legal Center“ vienam vadovų. „Jeigu turtas vertas 50 tūkst. dolerių, o jie jį kažkam parduoda už 25 tūkst. dolerių, išeina, kad jie tam žmogui duoda 25 tūkst. dolerių“, – sakė L. Noble`as.

Federalinė rinkimų komisija draudžia politiniams komitetams pardavinėti turtą, įskaitant kampanijos automobilius, pigiau nei rinkos kaina.

Tai panašu į dovaną, sakė L. Noble`as ir pridūrė: „Kampanija negali kažkam duoti 25 tūkst. dolerių dovanos.“

R. Zinke`o kampanijos iždininkas klausimus patarė teikti kampanijos direktoriams, kurie abu komentuoti atsisakė. Vidaus reikalų departamento komunikacijų direktorė Heather Swift, kuri taip pat buvo R. Zinke`o atstovė Kongrese ir per rinkimų kampaniją, neatsakė į prašymus pakomentuoti.

Pirkėjas, valstijos Senato narys Edas Buttrey, sakė, kad minimas 11 m ilgio poilsinis automobilis turi variklio ir kitų defektų, mažinančių jo vertę. Tačiau jis vis tiek mano, kad jam sandėris buvo geras.

E. Buttrey tvirtina, kad nebuvo nieko nederama. Vis dėlto jis pripažino, kad pardavimas galėjo sukelti klausimų, ypač dėl to, kad, kaip jis sako, vyksta paskutiniai patikrinimai dėl jo paskyrimo į svarbų postą R. Zinke`o Vidaus reikalų departamente.

„Žinau, tai neatrodytų gerai“, – sakė E. Buttrey. Dėl pardavimo buvo susitarta keli mėnesiai po to, kai E. Buttrey ėmė kalbėti, kad pretenduoja į vidaus reikalų sekretoriaus padėjėjus.

Ar Baltieji rūmai oficialiai paskirs E. Buttrey į šį postą, kol kas neaišku. Ir Baltieji rūmai, ir Vidaus reikalų departamentas komentuoti atsisakė.

E. Buttrey, turtingas verslininkas iš Greit Folso, sakė, kad automobilis jam krito į akį per kampanijos renginius su R. Zinke`u. Tad nusprendęs įsigyti automobilinį namelį jis „pateikė jiems pasiūlymą ir jie jį priėmė“.

E. Buttrey sakė, kad birželį išrašė čekį visai pirkinio sumai. Nuosavybės teisės buvo perduotos liepos 25-ąją.

Naujienų agentūra AP apie minimo automobilio pardavimą sužinojo pasidomėjusi 25 tūkst. dolerių pervedimu, nurodytu R. Zinke`o naujausioje deklaracijoje Federalinei rinkimų komisijai (FRK).

FRK taisyklė dėl kampanijos turto perdavimo turi užtikrinti, kad politikai surinkti pinigai būtų naudojami politikai, o ne atsidurtų „kandidato ar, šiuo atveju, kampanijai nepriklausančio žmogaus kišenėje“, sakė priežiūros grupės „Common Cause“ viceprezidentas politikos ir ginčų klausimams Paulas S. Ryanas.

Jis taip pat klausė, kodėl kampanija suteikė valstijos Kapitolijaus nariui didelę nuolaidą, ir sakė, jog „lengva būti dosniam draugams, kai naudoji kitų žmonių pinigus“.

Montanos valstija draudžia įstatymų leidėjams priimti „reikšmingos vertės“ – 50 dolerių (42,34 euro) ar daugiau – dovanas, bet nurodo, kad pažeidimas padaromas tik tada, jei su ta dovana yra susijusi įrodoma „paslauga už paslaugą“.

Valstijos laikraštis „Billings Gazette“ pernai pranešė, kad Zinke`ai minimą automobilinį namelį, nuriedėjusį 120 tūkst. km, asmeniniam naudojimui nusipirko 2011 metais už 80 tūkst. dolerių (67,75 tūkst. eurų). Lolita Zinke vėliau jį pardavė kampanijai už 59 tūkst. dolerių (49,9 tūkst. eurų).

Internetinė automobilių vertinimo tarnyba „NADA Guides“ kaip vidutinę tokio automobilio bazinio modelio, geros būklės ir nuvažiavusio maždaug 160 tūkst. km, mažmeninę kainą nurodo 49 300 dolerių (41 751 eurą), o kaip mažą kainą – 40 900 dolerių (34 637 eurus).

Nepriklausomai nuo to, ar įvyko kas nors nederama, ir pirkėjas, ir pardavėjas yra valstybės pareigūnai ir turėjo žinoti, kad šis pardavimas tikrai iškels klausimų, sakė Montanos sostinėje Helenoje įsikūrusios nepelno organizacijos „National Institute on Money in State Politics“ vykdomasis direktorius Edwinas Benderis.

„Ne taip svarbu detalės, svarbiau – optika“, – sakė jis.