Pasaulyje

2017.08.28 15:14

Ginčas su Lenkija: Europos Komisija vis dar laukia atsakymo

Europos Komisija pirmadienį turi svarstyti, ar eskaluoti ginčą su Lenkija, kai Varšuva ignoravo Briuselio nurodymą per mėnesį atsakyti dėl grėsmės teisės viršenybei. 

Po masinių protestų Lenkijos prezidentas vetavo du įstatymus, bet pasirašė trečiąjį, teisingumo ministrui suteikiantį plačių galių skirti ir atleisti žemesniųjų teismų teisėjus. Europos Komisija tai pavadino sistemine grėsme vienai iš pamatinių Bendrijos vertybių ir liepos 26-ąją kreipėsi į Varšuvą atsakymų. Lenkija laiko, kad terminas baigiasi šiandien, rugpjūčio 28-ąją, nes šeštadienis buvo nedarbo diena.

Komisija svarstys ne tik kreiptis į Bendrijos teismą, kuris galėtų skirti baudą, bet ir imtis vadinamojo „branduolinio varianto“ – prašyti Europos Sąjungos šalių kuriam laikui atimti Varšuvos balso teisę. Vokietijos žiniasklaida rašo, kad tam pritaria Komisijos vadovas.

Varšuvą suerzino ir Prancūzijos prezidento žodžiai, kad Lenkija eina prieš Europą ir atsidūrė jos būsimosios istorijos pakraštyje.

„Lenkija nėra izoliuota – nei ji save izoliuoja, nei ją kas izoliuoja. Taigi manau, kad prezidentas Emmanuelis Macronas neatidžiai seka naujienas – nežino, kas dedasi šioje Europos dalyje. Bet tai pasitaiko“, – pareiškė Lenkijos užsienio reikalų ministras Witoldas Waszczykowskis.