Pasaulyje

2017.08.27 13:20

Spauda: D. Trumpas klausė prokuroro dėl bylos nutraukimo buvusiam Arizonos šerifui

BNS2017.08.27 13:20

JAV prezidentas Donaldas Trumpas klausė generalinio prokuroro Jeffo Sessionso dėl baudžiamosios bylos nutraukimo prieštaringai vertinamam buvusiam šerifui Joe Arpaio, artimam respublikonų prezidento sąjungininkui, kuriam prezidentas neseniai suteikė malonę, šeštadienį pranešė laikraštis „The Washington Post“.

D. Trumpui buvo pasakyta, kad baudžiamosios bylos dėl teismo negerbimo nutraukimas J. Arpaio būtų nederamas, skelbia laikraštis, remdamasis gerai informuotais trimis šaltiniais. J. Arpaio buvo teisiamas, nes ignoravo teismo nurodymą nutraukti nelegalių migrantų sulaikymą.

Tuomet prezidentas nusprendė leisti bylai toliau rutuliotis, tačiau pareiškė, kad suteiks J. Arpaio malonę.

Laikraščio paskelbtas pokalbis su prokuroru atspindi 71 metų JAV prezidento negebėjimą – ar nenorą – išlaikyti tradicinio atstumo tarp Baltųjų rūmų ir Teisingumo departamento tam tikrose bylose.

Tuo metu Baltųjų rūmų atstovė Sarah Sanders „The Washington Post“ sakė: „Visai natūralu, kad prezidentas diskutuoja su administracijos teisininkais teisės klausimais.“

D. Trumpas penktadienį suteikė malonę prieštaringai vertinamam buvusiam Arizonos šerifui, praėjusį mėnesį pripažintam kaltu už neteisėtą imigrantų iš Lotynų Amerikos baudžiamąjį persekiojimą.

Savo pirmuoju malonės dekretu D. Trumpas nurodė atleisti nuo bausmės 85 metų buvusį šerifą, kuris, nepaisydamas federalinio teismo įsakymo, sulaikydavo nelegalius imigrantus.

„Jis palaikė saugumą Arizonoje“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė prezidentas, kuris pavadino J. Arpaio „patriotu“.

Bausmė buvusiam Marikopos apygardos šerifui, kuris buvo pelnęs „griežčiausio Amerikos šerifo“ reputaciją, turėjo būti paskirta spalį. Dėl suteiktos malonės kalėjime jis nesėdės.

Tviteryje jis parašė, kad yra „neįtikėtinai dėkingas“ prezidentui ir tvirtino, kad jo teismo procesas buvo „politinė raganų medžioklė, vykdyta užsilikusių (eksprezidento Baracko) Obamos Teisingumo departamento pareigūnų.“

„Vertas malonės“

Baltųjų rūmų pareiškime sakoma, kad J. Arpaio „daugiau kaip 50 metų pagirtinai tarnavo mūsų šaliai“.

Jame priduriama, kad šerifas apsaugojo „visuomenę nuo nusikalstamumo ir nelegalios imigracijos rykščių“.

D. Trumpas anksčiau šią savaitę per kalbą mitinge Arizonoje buvo užsiminęs, jog ruošiasi šiam asmeniui suteikti malonę, nes jis esą buvo nuteistas už tai, kad „darė savo darbą“ ir tvirtino, kad „su juo viskas bus gerai“.

Vis dėlto toks prezidento sprendimas sulaukė demokratų, kelių respublikonų ir teisių grupių pasmerkimo. Jie teigė, kad D. Trumpas apėjo įprastines procedūras nepasikonsultavęs su Teisingumo departamentu dėl malonės suteikimo.

Atstovų Rūmų pirmininkas Paulas Ryanas savo nepritarimą malonės suteikimui išreiškė per savo atstovą. „Teisėsaugos pareigūnai turi ypatingą atsakomybę gerbti visų Jungtinėse Valstijose teises, – pareiškė atstovas Dougas Andresas. – Neturėtume leisti kam nors tikėti, kad ši malonė gali sumažinti tą atsakomybę.“

Arizonai atstovaujantis respublikonas senatorius Johnas McCainas teigė, kad teisėsaugos pareigūnai „visuomet turėtų siekti dirbti nepriekaištingai“ ir laikytis įstatymų. Jis pažymėjo, kad J. Arpaio „buvo pripažintas kaltu persekiojęs“ Arizonoje gyvenusius lotynų amerikiečius „dėl jų imigracijos statuso, taip pažeisdamas teisėjo įsakymus“.

D. Trumpas „turi įgaliojimų paskelbti jam malonę, bet dabar taip pasielgęs jis prieštarauja savo tvirtinimui, kad gerbia įstatymo viršenybę; ponas Arpaio savo veiksmų nesigailėjo“, teigė J. McCainas.

Jam pritarė ir kitas respublikonų senatorius Jeffas Flake`as, kuris tviteryje parašė: „Kas dėl malonės suteikimo J. Arpaio, labiau norėčiau, kad prezidentas gerbtų teismo procesą ir leistų jam vykti kaip numatyta.“

Didžiausia šalyje lotynų amerikiečių teisių gynėjų grupė „UnidosUS“ irgi pasmerkė prezidento sprendimą.

„Šerifas Joe Arpaio buvo rasinio skirstymo kurstytojas ir Marikopos apygardoje priekabiavimo ir smurto politiką, paremtą žmogaus odos spalva, pavertė oficialia“, – sakė organizacijos prezidentė Janet Murguia.

„O prezidentas Trumpas palaimino savo administracijos (norą) vykdyti šią gėdingą ir neteisėtą politiką kiekvienoje valstijoje ir vietovėje“, – pridūrė ji.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt