Pasaulyje

2017.08.27 10:10

Irakas atkovojo iš IS Tal Afaro centrą ir citadelę

BNS 2017.08.27 10:10

Irako pajėgos sekmadienį turi galimybę visiškai atkovoti Tal Afarą, kuriame išstūmė „Islamo valstybės“ (IS) džihadistus iš miesto centro.

Strateginę reikšmę turintis Tal Afaras yra tarp paskutinių IS miestų Irake. Irakiečių kovos su terorizmu junginiai šeštadienį pranešė užėmę šio šiaurinio miesto centrą ir jo citadelę, pastatytą Osmanų imperijos laikais.

„Kovos su terorizmu tarnybos daliniai iškėlė ant citadelės Irako vėliavą“, – buvo sakoma puolimui vadovaujančio generolo Abdulamiro Yarallah pranešime.

Šis mažiau nei savaitę trunkantis puolimas vyksta premjerui Haiderui al Abadi liepos mėnesį paskelbus pergalę prieš džihadistus antrajame pagal dydį šalies mieste Mosule.

Irako pajėgos Tal Afare dabar yra užėmusios „94 proc. miesto, 27 iš 29“ jo rajonų, nurodė Jungtinė operacijų vadovybė, kuri koordinuoja Irako operaciją prieš IS.

Tal Afaras yra prie strateginės reikšmės kelio tarp IS kontroliuojamų teritorijų Sirijoje ir Mosulo, esančio už 70 km toliau į rytus.

Pareigūnai tikisi, kad pergalę galės paskelbti iki musulmonų šventės Id al Adhos, kuri Irake turi prasidėti rugsėjo 2 dieną.

Kliūčių ruožas

Prieš tai, kai Tal Afarą 2014 metais užėmė IS, jame gyveno daugiausia turkmėnai šiitai, kurių tikėjimą smerkia džihadistai sunitai.

Dauguma miesto gyventojų, kurių buvo 200 tūkst., po IS atėjimo pabėgo.

Kai kurie Tal Afaro sunitų mažumos nariai prisidėjo prie džihadistų ir suformavo smurtu garsėjantį IS kontingentą.

Provyriausybinės pajėgos susidūrė su kliūčių ruožu: gatvės buvo blokuotos žemės pylimais ir strategiškai pastatytais sunkvežimiais, šaudė snaiperiai, taip pat buvo šaudoma iš minosvaidžių.

Kariai taip pat pranešė radę požeminių tunelių tinklą, kuriuo IS kovotojai naudojosi rengdami atakas jau išvaduotoje teritorijoje arba norėdami pabėgti.

Pasak pareigūnų, išvadavus Tal Afarą džihadistams bus dar sunkiau vežioti karius ir ginklus tarp Irako ir Sirijos.

IS prarado daugumą kažkada kontroliuotos teritorijos; nuo 2014 metų pabaigos, kai prieš ją buvo suformuota JAV vadovaujama tarptautinė koalicija, buvo nukauta tūkstančiai jos narių.

Kai bus atsiimtas Tal Afaras, Bagdadas ketina pradėti naują 300 km į šiaurę nuo Bagdado esančios Chavidžos puolimą.