Pasaulyje

2017.08.27 09:56

Dviejų gyvybių pareikalavęs uraganas „Harvey“ pakibo virš Teksaso

BNS2017.08.27 09:56

Dviejų žmonių gyvybės pareikalavęs uraganas „Harvey“ šeštadienį į centrinius Teksaso rajonus atnešė smarkias liūtis, dėl kurių baiminamasi katastrofiškų potvynių po galingiausios nuo 2005 metų Jungtines Valstijas užklupusios audros.

Naujausios prognozės rodo, kad „Harvey“, kuris šiuo metu yra susilpnėjęs iki atogrąžų audros kategorijos, palei pakrantę suksis dar keturias ar penkias dienas. Tai pavojingas scenarijus turint omenyje galimą papildomą kritulių kiekį.

Audra griovė pastatus, vartė namelius ant ratų, į ištuštėjusias gatves nešė valtis ir be elektros paliko šimtus tūkstančių žmonių – regione, kur įsikūrusios vienos svarbiausių naftos perdirbimo gamyklų.

Žinoma, kad žuvo du žmonės, bet pareigūnai sako, kad blogiausia dar gali laukti ateityje: didelėse Teksaso dalyse paskelbtas staigių potvynių pavojus, be to, kartais susiformuoja tornadai, kurie plėšo namų stogus.

„Harvey“ pakrantę pasiekė penktadienį vakare, kaip ketvirtos kategorijos uraganas, ir pirmiausia talžė Rokporto miestelį netoli Korpus Kristi miesto. Vėjų greitis siekė 215 km per val., nurodė Nacionalinis uraganų stebėjimo centras (NHC).

Po kelių valandų jis antrą kartą pasiekė pakrantę – į šiaurę nuo Rokporto.

Dauguma gyventojų paklausė patarimo išvykti į saugias vietas.

„Ilgas ir varginantis“

Teksaso gubernatorius Gregas Abbottas sakė, kad kai kur iškrito mažiausiai 50 cm lietaus ir kad dar gali iškristi 50–75 cm kritulių.

„Pagrindiniu mūsų rūpesčiu išlieka dramatiški potvyniai“, – žurnalistams sakė G. Abbottas.

Vėlai šeštadienį be elektros dar buvo maždaug 230 tūkst. vartotojų, pranešė elektros tiekimo kompanija. Keliais sunku keliauti dėl nuolaužų ir nutrauktų elektros perdavimo linijų.

„Tokio masto lietus sukels katastrofiškus ir gyvybei pavojingus potvynius“, – perspėjo NHC.

Federalinė nepaprastųjų situacijų valdymo agentūra (FEMA) sakė, kad nereikia turėti iliuzijų dėl ilgalaikio poveikio.

„Tai bus be precedento ilgas ir varginantis įvykis Teksaso valstijai, – televizijai MSNBC sakė FEMA direktorius Brockas Longas. – Atsigavimas užtruks ne vienus metus.“

Prezidentas Donaldas Trumpas, žinodamas, kokią žalą George`o W. Busho prezidentavimui padarė jo pavėluotas atsakas į uraganą „Katrina“, sakė, kad iš prezidentinės užmiesčio rezidencijos Kemp Deivido Merilande atidžiai stebi pagalbos operaciją.

„Nieko nepaliekame atsitiktinumui. Miesto, valstijos ir federalinė valdžia drauge darbuojasi puikiai!“ – tviteryje parašė jis po telekonferencijos su savo vyriausybe.

„Harvey“ yra pirmas didelis vidaus iššūkis D. Trumpui, kuris kitą savaitę planuoja nuvykti į Teksasą.

Galingiausias per 12 metų

Teksaso pakrantės yra sparčiai plėtojamas regionas, į kurį nuo 1999 metų atsikraustė maždaug 1,5 mln. žmonių. Jame yra daug naftos perdirbimo gamyklų ir svarbių uostų.

Pasak pareigūnų, penktadienį naftos gavyba Meksikos įlankoje buvo sumažėjusi maždaug 22 procentais.

„Harvey“ yra galingiausias JAV žemyninę dalį pasiekęs uraganas po uragano „Wilma“, kuris prieš 12 metų smogė Floridai.

2005-ieji buvo didelių uraganų metai: prieš „Wilma“ uraganas „Katrina“ nusiaubė Naująjį Orleaną, kur pareikalavo daugiau kaip 1,8 tūkst. gyvybių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.