Naujienų srautas

Pasaulyje2017.08.26 12:32

Uraganas „Harvey“ pasiekė Teksasą

BNS 2017.08.26 12:32

Uraganas „Harvey“ penktadienio vakarą pasiekė Teksasą, nešdamas į didelę Meksikos įlankos pakrančių teritoriją liūtis ir smarkius vėjus, pranešė meteorologai.

Šis uraganas yra pirmasis per pastaruosius 12 metų, visa jėga smogęs JAV pagrindinei teritorijai.

Nacionalinis uraganų centras (NHC) nurodė, kad 4-os kategorijos audra sausumą pasiekė apie 22 val. vietos (šeštadienį 6 val. Lietuvos) laiku apie 48 km į šiaurės rytus nuo Korpus Kristi miesto. Uraganas atnešė smarkių liūčių, o vėjo gūsių greitis kai kur siekė 209 km per valandą

Besiartinant „Harvey“, Meksikos įlankos pakrantę paliko tūkstančiai gyventojų, tikėdamiesi išvengti smarkios audros, keliančios grėsmę valstijos naftos perdirbimo, cheminių medžiagų gamykloms bei potvynių neretai užliejamam Hjustonui – ketvirtam didžiausiam JAV miestui.

Teksaso gubernatorius Gregas Abbottas perspėjo, kad uraganas gali sukelti „labai didelę tragediją“, o prognozėse „Harvey“ netgi lyginamas su „Katrina“ – vienu smarkiausių uraganų, kada nors smogusių Jungtinėms Valstijoms.

Valstijoje daugiau kaip tūkstantis Nacionalinės gvardijos karių buvo aktyvuoti padėti rengti evakuacijas ir šalinti audros padarinius.

NHC įspėjo, kad „Harvey“ gali atnešti žmonių gyvybėms pavojų keliančių iki keturių metrų aukščio štorminių potvynių – į vandens sienas panašių bangų, slenkančių pakrantės link. Prognozuojama, kad tokių potvynių gali susidaryti didesniame kaip 640 km ruože – nuo Korpus Kristi pietuose iki Hjustono šiaurėje.

Pareigūnai kol kas nepranešė, kad stichija būtų nusinešusi žmonių gyvybių. Visgi iš pakrantėje įsikūrusio Rokporto miesto, turinčio apie 10 tūkst. gyventojų, gauta pranešimų, kad audra padarė įvairių nuostolių.

Miesto pareigūnas Kevinas Carruthas sakė, kad įgriuvus vieno kalėjimo komplekso stogui keli žmonės buvo pristatyti į gydymo įstaigą. Televizija KIII-TV pranešė, kad ten gydoma 10 žmonių. Naujienų agentūrai AP nepavyko susisiekti su Rokporte įsikūrusio Aransaso apygardos sulaikymo centro atstovais.

K. Carruthas taip pat nurodė, kad miesto istorinio centro teritorijai padaryta didelė žala.

Rokporto meras Patrickas Riosas anksčiau pasiuntė tiesmuką žinią pasilikti nusprendusiems žmonėms: jis paragino gyventojus „ant rankos žymekliu užsirašyti savo socialinio draudimo numerį“ – tam atvejui, jeigu juos prireiktų atpažinti žuvusius.

Prieš audros smūgį JAV Federalinė nepaprastųjų situacijų valdymo agentūra (FEMA) iš anksto paskirstė būtiniausius išteklius, o vietos valdžia daugelyje vietovių paskelbė privalomąją evakuaciją.

Tuo tarpu Korpus Kristi mieste, esančiame arčiausiai uragano centro, vėjas laužė palmes, o smarkus lietus daužėsi į viešbučių ir biurų pastatus. Banguojančioje jūroje pavojingai siūbavo laivai, bet ar jiems padaryta didelės žalos paaiškės tik išaušus.

Daugybė pagalbos komandų ankstų šeštadienį negalėjo padėti žmonėms dėl siautėjančio vėjo. Nueiseso apygardos, kuriai priklauso ir Korpus Kristi, nelaimių valdymo koordinatoriaus pavaduotoja Melissa Munguia sakė, kad gelbėtojai uragano nuostolius visiškai įvertinti galės tik keliomis valandomis vėliau.

Dėl šiltų Meksikos įlankos vandenų „Harvey“ sparčiai sustiprėjo. Audra, penktadienio rytą siekusi 1-ą kategoriją, vakare jau buvo 4-os kategorijos pagal penkiabalę skalę. Nuo bevardės audros iki gyvybei pavojingo smarkaus uragano ji išsivystė vos per 56 valandas.

„Harvey“ yra smarkiausia audra, smogusi JAV per pastaruosius 13 metų. Be to, Teksasą tokio stiprumo uraganas pastarąjį kartą buvo pasiekęs tik 1961 metais, kai siautėjo smarkiausia šios valstijos istorijoje audra „Carla“, nusinešusi 34 gyvybes ir privertusi apie 250 tūkst. gyventojų palikti savo namus.

Be kita ko, prognozuojama, kad „Harvey“ turėtų išlaistyti rekordinį kiekį kritulių – iki 90 centimetrų. Dėl to gali kilti tokių potvynių, kurie, pasak vieno eksperto „būtų tokie gilūs, kokių dar niekada nematėme“.

Meteorologai perspėja, kad blogiausiu atveju uraganas gali likti pakrantėje ištisas dienas – mažiausiai iki trečiadienio. Per tą laiką audra gali išlaistyti 60–90 cm lietaus, o šioms teritorijoms paprastai sunku susidoroti net su daug mažesnėmis liūtimis.

Pasak meteorologų, audra kitą savaitę turėtų nuslinkti atgal į Meksikos įlanką, bet trečiadienį uraganas gali vėl grįžti ir dar kartą smogti Hiustono ir Galvestono apylinkėms.

Prieš audrą vietos gyventojai ir verslininkai uždengė savo namų langus medžio plaušo plokštėmis ir pasirūpino smėlio maišais. Korpus Kristi kelius užplūdo gausybė žmonių, išvykstančių iš miesto.

Mokslininkai įspėjo, kad „Harvey“ gali apimti maždaug 160 km pločio pakrantės ruožą, o uraganą gali pajusti ir už daugiau kaip tūkstančio kilometrų nuo audros centro esančių vietovių, įskaitant Alabamą ir Panhandlą, gyventojai.

Meteorologai perspėjo, kad šeštadienį nuo Teksaso iki Luizianos gali susidaryti tornadų.

Visose septyniose Teksaso apygardose nuo Korpus Kristi iki Galvestono salos paskelbta privaloma žmonių, gyvenančių žemumose, evakuacija. Keturiose apygardose buvo evakuoti visi gyventojai. Vietos valdžia perspėjo, kad jei žmonės nesutiktų palikti savo namų, pareigūnai negali garantuoti, kad galės juos išgelbėti.

Korpus Kristi ir Bolivaro pusiasalio gyventojai buvo raginami evakuotis savanoriškai. Visgi valstijos pareigūnai teigė nežinantys, kiek tiksliai žmonių paliko savo namus.

Šias apylinkes 2008 metais nusiaubė uraganas „Ike“. Tąkart vėjo gūsiai siekė 177 km per valandą. Audra padarė 22 mlrd. dolerių (18,4 mlrd. eurų) nuostolių.

Prezidentas Donaldas Trumpas leido Teksaso gubernatoriui Gregui Abbottui paskelbti „didelės stichinės nelaimės“ zoną savo valstijoje, kad būtų paspartintas federalinės pagalbos teikimas milijonams audros kelyje atsidūrusių žmonių.

Išvykdamas su šeima savaitgalį praleisti prezidentinėje rezidencijoje Kem Deivide D. Trumpas palinkėjo: „Sėkmės visiems.“

Pastarąjį kartą 4-os kategorijos audra JAV smogė 2004 metų rugpjūtį. Tąkart Floridoje siautėjo uraganas „Charley“. Superaudros „Sandy“, 2012-aisiais smogusios Niujorkui ir Naujajam Džersiui, nešamas vėjas nebuvo pasiekęs didelio greičio, todėl oficialiai ji net neturėjo atogrąžų audros statuso. Visgi tas ciklonas padarė šaliai didelių nuostolių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi