Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Jubiliejų švenčiantys vokiečių socdemai ypatingu populiarumu nepasižymi

Karolis Kaupinis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Vokietijos socialdemokratų partija vakar atšventė savo 150 metų jubiliejų. Tačiau partijos istorija regis daug vertesnė pagyrų, nei jos dabartinė politinė būklė artėjant Vokietijos parlamento rinkimams.

Vokietijos socialdemokratų partija vakar atšventė savo 150 metų jubiliejų. Tačiau partijos istorija regis daug vertesnė pagyrų, nei jos dabartinė politinė būklė artėjant Vokietijos parlamento rinkimams.

1863 metais visa Europa buvo apimta laisvės ir lygybės nuotaikų. Lietuvoje iš carinės baudžiavos žmonės prieš caro kariuomenę vadavosi dalgiais ir spragilais, o vokiečių žemėse Ferdinandas Lassalle`is įkūrė vieną pirmųjų Europoje kairiųjų partijų – dabartinių vokiečių socialdemokratų pirmtakę. Tad vakar į 150 metų Vokietijos socialdemokratų jubiliejų susirinkusius 80 pasaulio šalių kairiuosius, tarp kurių – ir Prancūzijos prezidentas, Norvegijos premjeras ar Austrijos kancleris, šalies prezidentas Joachimas Gauckas, nors ir nebūdamas socialdemokratų partijos nariu, kalbėjo apie jų nešamos laisvės idėjos svarbą.

„Taip ilgai neišsilaikė nė viena kita partija, nes socialdemokratų skelbiamos idėjos išlieka aktualios ir šiandien. Teisė į laisvę, socialinį teisingumą bei politinį dalyvavimą yra esminės vertybės. Šiandien švenčiame ne tik seniausios partijos, bet ir Europos kovos už laisvę ir demokratiją šventę. Niekada nepamiršime Otto Welso kalbos 1933 metais, kai naciai jau buvo ištrėmę ar įkalinę daugelį opozicijos politikų. Galite atimti iš mūsų laisvę ir gyvenimą, bet neatimsite mūsų garbės. Tai buvo drąsiausi žodžiai, kada nors ištarti Vokietijos parlamente“, – Vokietijos prezidentas Joachimas Gauckas.

Tokia prezidento panegirika, be abejo, glosto Vokietijos socialdemokratų lyderių širdis, nors likus keliems mėnesiams iki Bundestago rinkimų Apklausos rodo, kad rinkėjų nuotaikos socialdemokratų atžvilgiu mažiau patosiškos. Jų populiarumas – beveik perpus mažesnis už A. Merkel vadovaujamų konservatorių, diržų veržimosi ir taupymo, o ne socialinės lygybės į skolą šalininkų. Tad galbūt iškilmingas gimtadienis kiek kilstelės reitingus. Bene jų pasikelti į šventę atvyko ir F. Hollande`as, niekaip nerandantis kelio iš nepopuliarumo bedugnės savo šalyje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.