Pasaulyje

2017.08.25 15:15

Palestiniečiai skeptiškai vertina J. Kushnerio pastangas dėl Artimųjų Rytų taikos

BNS2017.08.25 15:15

JAV prezidento patarėjas Jaredas Kushneris, ketvirtadienį susitikęs su Izraelio ir palestiniečių lyderiais, pabandė išjudinti aklavietėje esančias taikos derybas, bet po bergždžių mėnesių susiduria su vis didėjančiu palestiniečių skepticizmu.

JAV administracija nėra pateikusi aiškios vizijos taikai, o prezidento Donaldo Trumpo, Izraelio premjero Benjamino Netanyahu ir palestiniečių prezidento Mahmoudo Abbaso dėmesio reikalauja vidaus politikos klausimai, tad iš naujo bandymo išjudinti taikos derybas tikimasi nedaug.

Palestiniečiai iš pradžių sveikino D. Trumpo išrinkimą, bet vėliau ėmė nekantrauti dėl to, ką vadina JAV prezidento nesugebėjimu pateikti taikos kelio gairių. Konkrečiai jie siekia Izraelio gyvenviečių statybų sustabdymo okupuotose žemėse ir Amerikos įsipareigojimo dėl nepriklausomos Palestinos valstybės pagal taikos susitarimą su Izraeliu.

„Jeigu JAV komanda šį kartą neatveš atsakymų į mūsų klausimus, mes svarstysime savo galimybes, nes status quo netarnauja mūsų interesams“, – sakė M. Abbaso padėjėjas Ahmadas Majdalani.

Nežinoma, ar J. Kushneris per tris valandas trukusį susitikimą su M. Abbasu ką nors paaiškino. Palestiniečių prezidento atstovas Nabilas Abu Rdenehas susitikimą pavadino „pozityviu“, bet detalių neaptarinėjo, tik sakė, jog M. Abbasas pakartojo savo troškimą, kad Amerika įsipareigotų dėl Palestinos valstybės.

Baltieji rūmai vėliau sakė, jog abi šalys sutarė, kad JAV vadovaujamos derybos yra geriausias žingsnis į priekį.

„Palestiniečių savivaldos administracija ir JAV delegacija surengė produktyvų susitikimą, kurio metu didžiausias dėmesys buvo skiriamas tam, kaip pradėti realias Izraelio ir palestiniečių taikos derybas. Abi šalys sutarė tęsti JAV vadovaujamus pokalbius, laikydamos juos geriausiu būdu visapusiškam taikos susitarimui pasiekti“, – sakoma pareiškime.

D. Trumpas prezidento postą perėmė vildamasis sudaryti „galutinį susitarimą“ tarp Izraelio ir palestiniečių. Šio tikslo ankstesnėms administracijoms nepavyko pasiekti, dėl tų pačių sunkiai išsprendžiamų klausimų.

Tačiau D. Trumpas yra pateikęs nedaug savo taikos vizijos detalių, tuo suerzindamas abi šalis.

J. Kushneris, D. Trumpo žentas ir pagrindinis patarėjas Artimųjų Rytų klausimais, anksčiau ketvirtadienį Tel Avive susitiko su B. Netanyahu, o paskui nuvyko į Ramalą susitikti su M. Abbasu. Į JAV J. Kushneris turėtų grįžti penktadienį.

B. Netanyahu biuro pranešime, kuris buvo paskelbtas po susitikimo, sakoma, kad derybos buvo „realios“, bet detalių apie pažangą ar tolesnius žingsnius nepateikiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt