Pasaulyje

2017.08.24 19:57

Prezidentė: „Zapad“ stebėjimas leis matyti, ar Rusija išves pajėgas iš Baltarusijos

BNS2017.08.24 19:57

Prezidentė Dalia Grybauskaitė ketvirtadienį pareiškė, kad rugsėjį Lietuvos pašonėje vyksiančių pratybų „Zapad“ stebėjimas sudarys galimybę matyti, ar Rusija po mokymų išves karius iš Baltarusijos. Šalies vadovė nekomentavo, ar esama prielaidų, jog Rusijos karinės pajėgos Baltarusijoje gali pasilikti.

„Šiuo metu Lietuva yra pakviesta kaip stebėtoja dalyvauti pagal tarptautinius susitarimus „Zapad“ pratybų metu. (...) Tai sudaro galimybę matyti realiai, ar bus vykdomi pažadai, kurie yra duoti Rusijos dėl kariuomenės išvedimo iš Baltarusijos po pratybų“, – bendroje spaudos konferencijoje su Vokietijos prezidentu Franku-Walteriu Steinmeieriu Vilniuje sakė šalies vadovė.

Ji neatsakė į klausimą, ar pareigūnai turi informacijos, jog Baltarusijoje po mokymų iš tikrųjų gali likti Rusijos kariai.

„Nieko daugiau“, – teigė D. Grybauskaitė.

Lietuvos pareigūnai buvo pakviesti stebėti pratybų „Zapad“ tiek Baltarusijoje, tiek Rusijos Leningrado srityje.

Planuojama, kad rugsėjo 16–20 dienomis Baltarusijos teritorijoje organizuojamoje pratybų stebėjimo programoje dalyvaus Lietuvos kariuomenės ginkluotės kontrolės inspektoriai, o rugsėjo 19 dieną stebėti mokymų epizodą Rusijos Leningrado srityje esančiame Lugos poligone vyks Lietuvos gynybos atašė Rusijoje.

Apie galimybę, jog Rusija po pratybų galėtų aneksuoti Baltarusiją, pareiškė rugpjūčio pradžioje Lietuvoje viešėjęs buvęs Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis.

Lietuvos karinės žvalgybos teigimu, labai tikėtina, kad pratybų scenarijuje bus numatytas ginkluotas konfliktas su NATO. Dalis mokymų rajonų bus greta Lietuvos valstybės sienos, todėl šalies pareigūnai neatmeta incidentų ir provokacijų tikimybės.

Anot jų, pratybose gali dalyvauti apie 100 tūkst. karių, nors Minskas ir Maskva nurodo kur kas mažesnius skaičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.