Pasaulyje

2017.08.23 17:52

Įtariamam Barselonos atakų organizatoriui grėsė deportacija, bet jo pasigailėjo teisėjas

15min.lt 2017.08.23 17:52

Islamo dvasininkas Abdelbaki Es Satty, kaip manoma, organizavęs teroristinius išpuolius Barselonoje, prieš kelerius metus turėjo būti deportuotas iš Ispanijos. Tačiau teisėjas prabilo apie žmogaus teises ir sprendimą anuliavo, skelbia „El Mundo“.

Imamas A. Es Satty buvo atsidūręs Ispanijos kalėjime, kur buvo pasiųstas už narkotikų gabenimą. 2014 metų balandį, paleistas į laisvę, jis išgirdo, kad privalo paklusti įsakui dėl jo deportacijos į gimtąjį Maroką.

Tačiau 42-ejų marokietis apskundė šį sprendimą ir netrukus iš teisėjo išgirdo, kad deportacija atšaukiama. Teisėjas, kaip skelbiama, sutiko su A. Es Satty argumentu, kad prievartinis išsiuntimas iš Ispanijos pažeistų jo teises.

Negana to, islamo dvasininkas pergalę teisme palydėjo 2014-ųjų lapkričio pabaigoje pateikdamas prašymą dėl prieglobsčio. Tai reiškė, kad marokietis, svarstant jo prašymą, galėjo laisvai judėti po šalis, įeinančias į Šengeno zoną.

A. Es Satty 2010-aisiais buvo įkalintas 4 metams už hašišo gabenimą iš Maroko į Ispaniją. Manoma, kad kalėjime jis ėmė artimai bendrauti su vienu teroro aktų Madride organizatorių – 2004-aisiais sprogimai traukiniuose nusinešė 191 žmogaus gyvybes.

Spėjama, kad už grotų marokietis buvo radikalizuotas. O išėjęs į laisvę atvyko į mečetę Katalonijos šiauriniame Ripolio mieste – ten ir buvo planuojamos praėjusios savaitės atakos šiame Ispanijos regione.

A. Es Satty, kaip manoma, išplovė smegenis būsimiems išpuolių vykdytojams. Policija jau patvirtino, kad šis radikalas žuvo per sprogimą Alkanaro mieste, kur buvo gaminamos bombos.

Ispanijoje įstatymai dėl imigracijos skelbia, kad užsienyje gimę asmenys, kurie pasiunčiami į kalėjimą ilgiau nei metams, gali būti išsiunčiami iš šalies, kai tik išeina į laisvę.

Teismas, priėmęs sprendimą anuliuoti įsaką dėl A. Es Satty deportacijos, veikia Ispanijos rytinėje Kasteljono provincijoje. Ten marokietis atliko laisvės atėmimo bausmę.

Teroristiniai išpuoliai Barselonoje ir Kambrilse praėjusią savaitę iš viso nusinešė 15 žmonių gyvybių. Teroristų kuopelė jau išardyta – keturi įtariamieji stojo prieš teismą, o aštuoni vyrai buvo nukauti policijos.

Beveik neabejojama, kad džihadistai tikriausiai planavo įvykdyti dar didesnį išpuolį.

Dalis pareigūnų nukautų vyrų buvo apsijuosę netikrais mirtininkų diržais, tačiau viename name Alkanaro mieste buvo aptiktas ir diržas su tikrais sprogmenimis.