Naujienų srautas

Pasaulyje2017.08.23 10:02

Paleistas vienas iš keturių Ispanijos išpuolių vykdytojų

BNS 2017.08.23 10:02

Ispanijos teismo teisėjas, apklausęs keturis asmenis, įtariamus ekstremistinėmis atakomis, antradienį nusprendė vieną įtariamąjį paleisti, kitą sulaikyti dar trims paroms, o likusiems dviem pratęsti areštą be teisės būti paleistiems už užstatą.

Nacionalinio teismo teisėjas Fernando Andreu priėmė šiuos sprendimus apklausęs keturis įtariamus teroristų kuopelės narius. Šie asmenys siejami su 15 gyvybių pareikalavusiais išpuoliais Barselonoje ir Kambrilse bei kelias gyvybes nusinešusiu sprogimu viename name Alkanaro miestelyje, kur įtariamieji gamino bombas. Policijos teigimu, tuos užtaisus planuota panaudoti per vieną ar kelias atakas Barselonoje.

Teisėjo teigimu, įrodymų pakanka, kad areštas būtų pratęstas 21 metų Mohamedui Houli Chemlalui ir 28 metų Drissui Oukabirui, preliminariai kaltinimų teroristinio pobūdžio nužudymais ir sveikatos sutrikdymais bei priklausymu teroristinei organizacijai. M. Houli Chemlalas taip pat kaltinamas disponavimu sprogmenimis.

Tuo tarpu įtariamasis Mohamedas Aallaa buvo paleistas dėl „nepakankamų“ įrodymų. Jis buvo įpareigotas kas savaitę lankytis teisme, atiduoti teisėsaugai savo pasą ir neišvykti iš Ispanijos.

Vienos interneto kavinės savininkas Sahlas El Karibas iš Katalonijos šiaurinio Ripolio miesto, kuriame užaugo dauguma įtariamųjų, liks suimtas dar mažiausiai 72 valandoms, kol tęsis policijos apklausa, sakė teisėjas.

Keturių įtariamųjų apklausa įvyko antradienį per parengiamąjį teismo posėdį. Per jį paaiškėjo naujos informacijos apie kuopelės veiklos mastą ir įvykius dar iki kruvinų ketvirtadienio ir ankstyvo penktadienio atakų.

Du įtariamieji nurodė, kad kuopelės idėjinis lyderis buvo Ripolio imamas Abdelbaki Es Satty, pasakojo vienas anonimu norėjęs likti teismo pareigūnas, girdėjęs antradienio liudijimus. Vienas iš įtariamųjų sakė, kad sprogmenys buvo ruošiami atakai prie vieno Barselonos paminklo, kur imamas planavo susisprogdinti.

Visgi A. Es Satty ir dar vienas vyras žuvo per atsitiktinai įvykusį sprogimą viename iš namų pajūrio miestelyje Alkanare, esančiame į pietus nuo Barselonos.

Dar penki žmonės buvo nukauti po to, kai automobilis rėžėsi į pėsčiuosius Kambrilse, o tada iš jo išlipęs vienas įtariamasis peiliu mirtinai sužalojo moterį.

Vienintelis pabėgti sugebėjęs kuopelės narys, 22 metų Younesas Abouyaaqoubas, buvo nukautas pirmadienį vienos gyvenvietės vynuogyne netoli Barselonos, po kelias dienas trukusių paieškų. Policija nurodė, kad vaikinas buvo apsijuosęs į mirtininko sprogdintojo bombą iš pažiūros panašiu diržu, bet šis pasirodė esąs netikras.

Teismo dokumentuose tvirtinama, kad jaunas vyras sėdėjo už mikroautobuso, įsirėžusio į žmonių minią Barselonos La Ramblos gatvėje, vairo. Teigiama, kad jis važinėjo zigzagais, kad partrenktų kuo daugiau žmonių.

12 narių ekstremistų kuopelei taip pat priklausė Y. Abouyaaqoubo brolis ir draugai. Policija informavo, kad nukovus bėglį, visi tos kuopelės nariai yra suimti arba negyvi.

M. Houli Chemlalas yra vienintelis asmuo, likęs gyvas po sprogimo Alkanare. Teisme jis sakė, kad tuo metu, kai driokstelėjo sprogimas, jis apatiniame namo aukšte plovė indus. Vyras duodamas parodymus sėdėjo neįgaliojo vežimėlyje ir visą laiką kalbėjo nuleidęs akis, sakė teismo pareigūnas.

M. Houli Chemlalas gimė Meliljoje, vienoje iš Ispanijos valdų Afrikos šiaurėje. Šalies žiniasklaida informavo, kad kiti 11 įtariamųjų – marokiečiai, gyvenę Ispanijoje.

D. Oukabiras duodamas parodymus sakė, kad savo vardu išnuomojo per atakas panaudotus mikroautobusus, bet manęs, kad jie reikalingi daiktų pervežimui. policija nukovė jo brolį penktadienį po atakos Kambrilse.

Pasak kito teismo posėdyje dalyvavusio asmens, norėjusio likti nežinomu, D. Oukabiras teisėjui sakė, kad iš pradžių iš baimės melavo, kad jo brolis pavogė jo dokumentus ir jais pasinaudojo, kad išsinuomotų automobilį.

M. Aallaa, 27 metų marokiečiui, priklausė lengvasis automobilis „Audi A3“, panaudotas per išpuolį Kambrilse. Teigiama, kad šiuo automobiliu naudojosi jo jaunesnysis brolis, vienas iš nukautųjų Kambrilse. Kitas M. Aallaa brolis, manoma, žuvo per sprogimą Alkanare.

Ripolio interneto kavinės savininkas S. El Karibas teisėjui sakė norėjęs tik užsidirbti, kai nupirko mažiausiai du lėktuvo bilietus dviem įtariamiems kuopelės nariams. Policija antradienį apieškojo tą interneto kavinę bei vieną kitame mieste esantį ūkininko namą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi