Pasaulyje

2017.08.19 01:18

Suimtas ketvirtas prie atakos Barselonoje galimai prisidėjęs asmuo

LRT.lt, DELFI.lt, BNS, ELTA 2017.08.19 01:18

Turistų pamėgtame Ramblos rajone, Barselonos centre, ketvirtadienį vakare į žmonių minią įvažiavo furgonas, kuris buvo išnuomotas Drissui Oukabirui. Šis ir dar kitas įtariamasis sulaikyti. Ispanijos policija penktadienį ryte suėmė trečią įtariamąjį, o popiet pranešė sulaikę ir ketvirtąjį. Taip pat Ispanijos žiniasklaida praneša apie ieškomą galimai D. Oukabiro brolį. Manoma, kad jis vairavo transporto priemonę. Ispanijos pajūrio kurorte Kambrilse penktadienį paryčiais įvykdytas dar vienas išpuolis – automobiliu „Audi“ rėžtasi į žmones.

23:38 val. Policija patvirtino, kad Moussa Oukabiras negyvas

Kaip skelbia BBC, Moussa Okubiras buvo nušautas kartu su kitais keturiais įtariamaisiais Kambrilse. Šią informaciją patvirtino policija. Ispanijos spauda skelbia, kad trys iš keturių ieškomų teroristų buvo nukauti Kambrilse. Vienintelis dar nerastas teroristas – Younesas Abouyaaqoubas, kuris gimę Maroke, tačiau gyveno Ripolo mieste.

23:21 val. Įvardinta ketvirtoji auka – Jaredas Tukeris iš JAV

Informaciją apie mirtį „The Telegraph“ patvirtino žuvusiojo tėvas Danielis Tuckeris. Žuvusys į Barseloną atkeliavo su žmona ir čia minėjo pirmąsias savo vestuvių metines.

22:40 val. Įvardinta trečioji išpuolio auka

Anksčiau žiniasklaida pranešė, kad teroristui įsirėžus į minią žuvo du italai: Bruno'as Gulottas bei Lucas Russo. Ką tik pranešta, kad trečiasis žuvusysis – 60-ies ispanas Fransisco'as Lopezas Rodriguezas. Taip pat žinoma, kad tarp 13 žuvusiųjų – vienas JAV bei vienas Belgijos pilietis. Jų tapatybės kol kas neatskleistos.

22:15 val.  Policija krečia Ispanijos Ripolio miestą

Į Šiaurę nuo Barselonos nutolusiame Ripolio mieste zuja pareigūnai. Kaip skelbia vietos žiniasklaida, ten vis dar ieškoma trijų, įtariama, su teroro išpuoliu susijusių, vyrų. Trys sulaikyti asmenys taip pat gyveno minėtame mieste. Ginkluoti pareigūnai apieško butus bei gyvenamuosius namus.

21:35 val.The Telegraph skelbia, kad Ispanijos policija ieško išnuomoto Renault Kangoo automobilio, kuris galėjo pasiekti Prancūziją. 

Teigiama, kad ispanai įspėjo Prancūzijos atsakingus asmenis apie automobilį, kuris buvo išnuomotas Ispanijoje ketvirtadienį. Prancūzai ieško automobilio, kuriame, manoma, yra keturi įtariamieji.

Po Barselonos teroro išpuolio buvo sustiprinta sienos tarp Ispanijos ir Prancūzijos apsauga.

20:45 val. Ispanijos žiniasklaida skelbia, kad mikroautobuso vairuotojas buvo nukautas

Žmones Barselonoje traiškiusio furgono vairuotojas buvo nukautas per operaciją Kambrilse naktį iš ketvirtadienio į penktadienį. Tai pranešė televizijos kanalas "24 Horas". 

20:20 val. Išplatintos ieškomų įtariamųjų nuotraukos

Ispanijos policija paskelbė keturių marokiečių kilmės įtariamųjų – 17, 18, 22 ir 24 metų – nuotraukas, praneša AFP.

„Twitter“ nuotr.

16:16 val. Katalonų policija mano, kad sunkvežimio vairuotojas gali būti tarp penkių nukautų užpuolikų.

16:10 val. Išpuolių Barselonoje organizatoriai planavo žymiai didesnį išpuolį, tačiau teroristų planai buvo suardyti ir jie buvo priversti veikti nedelsiant, policijos pareigūnus cituoja AFP.

„Jie planavo vieną ar kelias atakas Barselonoje, tačiau sprogimas Alkanare tam sutrukdė, nes jie pritrūko priemonių didesnio masto atakai surengti“, – sako policijos pareigūnas Josepas Lluisas Trapero, turėdamas omenyje trečiadienio sprogimą Alkanare, įvykusį gaminant spogstamąjį prietaisą. Per sprogimą žuvo vienas žmogus.

​15:00 val. Policija pranešė, kad sulaikytas ketvirtas įtariamasis. Jis sučiuptas Šiaurės Katalonijos mieste Ripolyje, kuriame anksčiau sulaikyti D. Oukabiras bei kitas įtariamasis. Kol kas nepranešama, ar sulaikytas asmuo yra D. Oukabiro brolis Moussa.

14:30 val. Kaip praneša agentūra AFP, dviejų automobilių atakų aukų skaičius padidėjo iki 14-os, penktadienį popiet žuvus per „Audi“ išpuolį sužeistam asmeniui. Per atakas sužeisti mažiausiai 100 žmonių. Ispanijos piliečių apsaugos agentūra praneša, kad nukentėjo mažiausiai 34 tautybių asmenys. Agentūros duomenimis, tarp žuvusiųjų ir sužeistųjų buvo turistų iš Prancūzijos, Pakistano, Nyderlandų, Kinijos, Venesuelos, Mauritanijos, Australijos, Britanijos bei pačios Ispanijos.

12:26 val.  Kaip praneša „Reuters“, institucijos tiria versiją, kad tiek į Barselonos, tiek į Kambrilso atakas yra įsitraukusi aštuonių žmonių grupelė. Jie ketino įvykdyti išpuolį su dujų kanistrais, cituojamas nenurodytas teisminis šaltinis.

Paviešinta šiuo metu labiausiai ieškomo įtariamojo septyniolikmečio Moussos Oukabiro, kuris galimai yra sulaikytojo brolis, nuotrauka:

Policija tiria versiją, kad butano dujų balionėliai sprogimo vietoje Alkanare iš tiesų turėjo būti panaudoti per sprogimą Barselonoje. Sprogimas įvyko, kai iš sprogmenų gamino bombas, mano policija.

12:15 val. Penktadienį ryte, Ripolo mieste, esančiame už 100 km į šiaurę nuo Barselonos, buvo sulaikytas trečias vyras, pranešė policija, kuria remiasi agentūra dpa.

Per du išpuolius žuvo arba buvo sužeisti 24 šalių piliečiai

Tarp daugiau nei šimto sužeistų žmonių yra 26 Prancūzijos piliečiai, o mažiausiai 11-os iš jų būklė yra sunki, penktadienį pranešė Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jean-Yves`as Le Drianas.

Per kruviną išpuolį Barselonoje, Ispanijos civilinės apsaugos duomenimis, ketvirtadienį žuvo arba buvo sužeisti 24 šalių piliečiai, praneša agentūra dpa.

Pasak Katalonijos laikraščio „La Vanguardia“, identifikuotos keturios pirmosios žuvusios aukos. Tai esą yra trys vokiečiai ir belgas.

Anot ispanų žiniasklaidos, tarp žuvusiųjų ir sužeistųjų Barselonoje dar yra Alžyro, Argentinos, Australijos, Kinijos, Graikijos, Honkongo, Italijos, Makedonijos, Nyderlandų, Peru, Filipinų, Rumunijos, Vengrijos, JAV ir Venesuelos piliečių.

Jauniausia žuvusi auka, pasak žiniasklaidos, yra trejų metukų mergaitė. Ji mirė netrukus po to, kai buvo atvežta į ligoninę.

Ligoninėse vis dar gydoma per 100 sužeistųjų. Nukentėjusieji nugabenti į 15 ligoninių.

Nukauti paryčiais surengtos atakos vykdytojai

Policija pranešė nušovusi keturis išpuolio Kambrilse vykdytojus, o dar vienas kiek vėliau taip pat mirė nuo patirtų sužalojimų. Užpuolikai vilkėjo mirtininkų liemenes.

Vienas iš šešių nukentėjusių civilių yra kritinės būklės.

„Įtariami teroristai buvo (automobilyje) „Audi A3“ ir partrenkė keletą žmonių, o tada rėžėsi į policijos patrulį ir kilo susišaudymas“, – pranešė Katalonijos regioninės vyriausybės atstovas.

Vietos restorane dirbantis 20-metis Markelis Artabe pasakojo išpuolio metu buvęs promenadoje prie jūros. Jis sakė pamanęs, jog girdi fejerverkus, bet netrukus suvokė, jog tai buvo šūviai.

Kiek vėliau jaunuolis pamatė ant grindinio gulintį kažkokį žmogų. Nukentėjusiojo draugai maldavo padėti, pasakojo liudininkas.

21 metų padavėjas Joanas Marcas Serra Salinas taip pat sakė girdėjęs daug šūvių.

„(Girdėjau) ir riksmų. Daug riksmų. Šokau į paplūdimį ir nejudėjau“, – teigė jis.

Pasak pareigūnų, šiuo metu tiriama versija, kad „Kambrilse nušauti teroristai gali būti susiję su tuo, kas nutiko Barselonoje“. Kambrilsas yra už maždaug 120 km į pietus nuo Barselonos.

Sulaikyti du atakos Barselonoje įtariamieji, vairuotojo ieškoma

Policija pranešė, kad buvo sulaikyti du Barselono išpuolio įtariamieji – Meliljoje gimęs ispanas ir marokietis, tačiau mikroautobuso vairuotojas vis dar nesulaikytas.

Tarp žmonių, žuvusių ar nukentėjusių per išpuolį Barselonoje, yra mažiausiai 18 valstybių piliečių.

Sulaikytasis D. Oukabiras neigia savo kaltę. Šią infomaciją patvirtino Ripolio miesto, kuriame vyksta apklausa, meras. Kaip skelbia vietinis Katalonijos laikraštis „El Nacional“, D. Oukabiras teigia, kad jo dokumentai buvo pavogti ir jais pasinaudojus buvo išnuomoti automobiliai, o su išpuoliu jis neturi nieko bendro. Šios informacijos policija nei patvirtino, nei paneigė.

Patvirtinta 13 aukų

Katalonijos ministras patvirtino, kad žuvo 13 žmonių, o mažiausiai 50 buvo sužeisti, tarp jų keli vaikai. Apie 22 valandą buvo paskelbta, kad sužeistųjų skaičius išaugo iki 80, o apie vidurnaktį pasiekė kiek daugiau nei 100. Belgijos ambasadorius patvirtino, kad tarp žuvusiųjų yra vienas Belgijos pilietis.

Katalonijos prezidentas teigia, kad po išpuolio buvo suimti du asmenys, tačiau vietinė žiniasklaida skelbė, kad vienas iš įtariamųjų buvo nušautas, tačiau ši informacija nepasitvirtino.

Policija įvykį pavadino teroro išpuoliu, tačiau jo motyvai nėra aiškūs.

Katalonijos prezidentas paskelbė trijų dienų gedulą regione. Tuo metu Paryžiaus Eifelio bokštas išjungė savo apšvietimą tam, kad pagerbtų aukas.

Internete pasklido nuotrauka, kurioje matomi pareigūnai, kurie apsupę automobilį, kuris galimai buvo naudojamas atakos metu. Furgonas rastas Ramblos regione, Barselonoje.

Barselonoje žmonės stovi eilėse, kad galėtų duoti kraujo, kuris reikalingas aukoms.

Sulaikytasis neigia kaltę

Vietos policija paskelbė daugiau informacijos apie sulaikytąjį D. Oukabirą. Jam 20 metų ir jis gimė Maroke.

Barselonos policijos nuotr. Ispanijoje sušauktas krizių kabineto pasitarimas, siekiant priimti reikiamus sprendimus po šį vakarą įvykusio išpuolio. Ispanijos premjeras Mariano Rajoy pranešė važiuojantis į Barseloną. Tuo tarpu pareigūnai įsakė miesto gyventojams nekišti nosies iš namų ir neiti į viešas vietas.

Regioninė policija paskelbė informaciją apie pirmojo įtariamojo sulaikymą ir paneigė informaciją apie tai, kad įtariamieji slepėsi kavinėje.

Ramblos rajone policijos pareigūnai toliau ieško įtariamųjų, o šioje teritorijoje bet koks žmonių judėjimas gatvėse buvo draudžiamas.

Iš 50 sužeistųjų per ataką, dešimties būklė sunki.

Sunkvežimis, kuriuo buvo įvykdytas išpuolis, buvo išsinuomotas D. Oukabiro. Taip pat rastas antrasis mikroautobusas, kuris galimai susijęs su įvykiu.

„El Periodico“ teigia, kad CŽA buvo įspėjusi Ispaniją prieš 2 mėnesius, kad Ramblos rajonas gali tapti teroristų taikiniu.

Liudininkai teigia girdėję šūvius, bet ši informacija kol kas nepatvirtinta. CNN skelbia apie 2 ginkluotus asmenis. Kitais duomenimis, vienoje kavinėje galimai du ginkluoti asmenys įkaitais paėmė žmonių.

Ispaniją sukrėtęs įvykis

Teigiama, kad baltas sunkvežimis įvažiavo į žmones šiems kertant kelią. Nelaimė įvyko apie 17 val. vietos laiku.

Dėl įvykio sustabdytas metro ir traukinių eismas, o vietiniai evakuojami. Ramblos rajonas, kuriame daug prekybos centrų, ypač mėgstamas turistų.

Socialinėje žiniasklaidoje teigiama, kad turkiškame restorane įkaitais paimti žmonės.

BBC liudininkai teigė, kad pasigirdus dideliam triukšmui miesto centre kilo panika. Žmonės slepiasi gretimosi kavinėse ir parduotuvėse.

Incidentas sukėlė chaosą miesto centre, žmonių kamščius gretimose gatvėse. Greitosios pagalbos ir policijos pareigūnų automobiliai vyksta į įvykio vietą. Skirtingų šaltinių teigimu, yra sužeista 10–20 žmonių, skelbia „La Vanguardia“ ir „El Pais“.

Vietos pareigūnai aptvėrė įvykio vietą, uždarytos visos artimiausios parduotuvės.

Pasmerkė išpuolį
 
Išpuolį Barselonoje jau pasmerkė Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Ji savo „Twitter“ paskyroje rašė, kad smerkia šį „šlykštų ir bailų išpuolį Barselonos širdyje“.
 
Išpuolį taip pat pasmerkė ir kiti pasaulio lyderiai. Paramą Barselonai išreiškė Londono meras Sadiqas Khanas bei JAV prezidentas Donaldas Trumpas.
 
Vladimiras Putinas pareiškė, kad reikia visiems susijungti kovai prieš terorizmą.