Pasaulyje

2017.08.17 10:01

Gilėja konfliktas tarp D. Trumpo ir verslininkų

Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas išformavo dvi patariamąsias verslo tarybas, tik pagilindamas konfliktą dėl savo pareiškimų apie savaitgalio smurtą Šarlotsvilyje. Šeši stambiojo verslo lyderiai pasitraukė iš tarybų, protestuodami prieš D. Trumpo žodžius, kuriais jis dėl smurto apkaltino ir neonacius, ir jų priešininkus.

Viena moteris žuvo ir dar 19 žmonių sužeista, kai šeštadienį, naudodamas džihadistų metodą, į kovotojus su neonaciais automobiliu rėžėsi 22-ejų vyras iš Ohajo, garbinantis Hitlerį. Smurtas labiau negu bet kas pastaruoju metu palietė atvirą nervą skilusioje šalyje.

Smurtas pagilino ginčą dėl istorijos, rasės, tapatybės ir teisingumo. Daugelyje valstijų pulta versti su rasizmo istorija siejamus paminklus, vien Baltimorėje naktį pašalinti keturi. D. Trumpas tai pasmerkė kaip mėginimą keisti istoriją.

Neonacius ir rasistus prezidentas pasmerkė tik po dviejų parų nuo susidūrimų, bet tuoj grįžo prie pirminės pozicijos, kad dėl smurto kaltos abi pusės. Prezidento nenoras apkaltinti neonacių sukėlė politinę audrą, kur D. Trumpą užtaria tik pačių neonacių ir rasistų lyderiai.

Bet kai protestuodami D. Trumpo įsteigtas patariamąsias tarybas vienas po kito ėmė palikti stambiojo verslo vadovai – nuo elektronikos iki vaistų gamintojų, nuo chemijos milžinų iki konservuotos sriubos, prezidentui neprireikė daug laiko rasti griežtų pasmerkimo žodžių. Tačiau ne neonaciams, o bendrovių lyderiams.

„Jie rimtai nežiūri į savo darbą šios šalies aspektu. Norime darbo vietų, gamybos savo šalyje. Kai kurie vaikinai, kurie traukiasi – jie traukiasi dėl sugėdijimo, nes daug produktų gamina užsienyje, ir aš juos mokiau grąžinti tai į mūsų šalį“, – sakė D. Trumpas, tačiau ir po šių žodžių kiti didžiųjų bendrovių vadovai toliau traukėsi.

Tai retas atvejis, kai šiaip jau vengiantys politikos stambiojo verslo lyderiai pasirinko ginti pažiūras. D. Trumpas „Twitter“ parašė, kad išformuoja ir Gamybos tarybą, ir Strategijos bei politikos forumą – esą tam, kad jam nebereikėtų spausti verslininkų. Tačiau kiek anksčiau jis gyrėsi, kad į paliekančiųjų vietas esama daugybės norinčių pretendentų.

Plačiau – Vykinto Pugačiausko reportaže.