Pasaulyje

2017.08.16 09:02

Britanijos vyriausybė turėtų skelbti, kaip po „Brexit“ atrodys pasienis su Airija

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.08.16 09:02

Didžiosios Britanijos vyriausybė trečiadienį turėtų paskelbti siūlymus, kaip po „Brexit“ turėtų atrodyti pasienis su Airija. Tai vienas sunkiausių derybų klausimų, nes sienos atsiradimas gali vėl įplieksti prieš du dešimtmečius nuramintą konfliktą tarp protestantų ir katalikų.

Londonas tikriausiai pažadės, kad pasienį bus lengva kirsti, net kai šalis įves muitinės patikrą, bet naujasis Airijos premjeras perspėja, kad niekam nebus naudos, jei iškilusi siena padalys salą.

Kaip atrodys siena po „Brexit“, Londonas turėtų paskelbti trečiadienį. Bet daug kas priklausys nuo to, kas bus sutarta per sunkias derybas Briuselyje. Antradienį Britanija pasiūlė sukurti laikiną muitų sąjungą su Europos Sąjunga dar dvejiems metams po išstojimo. Tuomet dar nereikėtų skubiai steigti muitinės postų. Bet Londonas tvirtai pasiryžęs galų gale iš muitų sąjungos išstoti ir trečiadienį pabrėš, kad muitinių čia vis vien reikės, net jei asmenų judėjimas liks laisvas. Tikriausiai bus išvardyta, kad užkardos bus kuo lengvesnės – automobiliai tikrinami tik pasirinktinai, naudojamos stebėjimo kameros ir numerių atpažinimo technologijos.

„Nuoširdžiai tikiu, kad su šiuolaikinėmis technologijomis, sąskaitų vedimu, visa tai lengvai įveikiama“, sakė buvęs Didžiosios Britanijos ministras Šiaurės Airijai Owenas Patersonas.

Kritikai sako, kad tai niekada neveiks ir net pasityčiojimu vadina tai, kad Londonas per 14 mėnesių nuo referendumo sugebėjo pasiūlyti tik tokį sprendimą. Airija piktinasi, kad Didžioji Britanija pasirengusi paaukoti kaimynės interesus per „Brexit“ derybas.

Naujasis Airijos premjeras, aplankęs Šiaurės Airiją, netgi siūlė persigalvoti ir neišstoti. O jei jau išstos – pasirinkti sprendimą, kuris nekenktų nei Airijai, nei Šiaurės Airijai, kur 56 procentai balsavo prieš išstojimą.

„Tuo metu, kai „Brexit“ grasina įvaryti pleištą tarp šiaurės ir pietų, tarp Britanijos ir Airijos, turime statyti daugiau tiltų ir mažiau sienų. Pažadu, kad tam stengsiuosi padėti kiek įmanydamas“, – pabrėžė Airijos ministras pirmininkas Leo Varadkaras.

Tačiau protestantų partijos iškart užsipuolė pasipriešinimą sienai – esą taip patyliukais Airija mėgina suvienyti salą, todėl kai kurie stebėtojai sako, kad sienos klausimas gali pasirodyti net pavojingesnis už sunkiausius finansinius ir kitus skyrybų klausimus – mat jis bet kada gali įžiebti šimtmečių senumo religinį ir tapatybės konfliktą.

Daugiau apie „Brexit“ klausimus – Vykinto Pugačiausko reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt